hayattan zevk almak için yapılması gerekenler

1 /
benallahınbirlütfuyum benallahınbirlütfuyum
üşenme.
erteleme.
vazgeçme.
kimseye kulak asma.
kendini sev.
istediğin her şeyi yapabileceğine inan.
istemediğin şeyleri kimse sana yaptıramaz.
daima kendinle yarış.
başarılarınla başkalarının övünmesine müsaade etme.
ve sakın ama sakın pes etme.
unutma, sen çok güçlüsün.
tyler norton tyler norton
netflixe falan üye olup hiç bir şekilde türk televizyonu izlememek,
mümkünse sosyal medya hesaplarını kapatmak,
kapatamıyorsak bile siyasilerden, kişiliksiz ünlülerden beri olmak,
siyaset ve futbol konuşmamak, ilgilenmemek, nefret etmek,
ekşi sözlük gibi insanda huzur bırakmayan, moral, motivasyon düşüren platformlardan uzak durmak.

ve en önemlisi allah'a sıkı sıkıya bağlanmak.
quoth the raven acid quoth the raven acid
son on yıldır duygu muygu hissetmiyorum, intihar komandosu gibi dolaşıyorum anasını satim. bazı uyaranlar dışında hiç bir sikten de keyif almıyorum, gerçi onlardan da keyif almıyorum sadece rahatlatıyorlar. son dört saattir de organik tarıma merak saldım, ilgilenen varsa şöyle sağlam bir indoor yapıp doğaya salalım kendimizi, arada kalite kontrol falan yaparız. tecrübeli abilerim yeşillendirebilir.
azureel azureel
şimdi okumuşsunuzdur burada bazı kişisel gelişim kitabından çıkma, ergen aklına hitap eden boş öğütler var. nereden okuyorsunuz bunları anlamıyorum ya. kerameti kendinden menkul derinmiş gibi görünen sığ sözler hepsi... kaç yaşındasın sen ashdasdha

ööööööööööööööööfffffffffff valla şiştim, yorum olarak yazacaktım da ayrı bir giriyi hak ediyor. haydi şimdi diyelim ki, "hayattan zevk almak için yapılması gerekenler" listesine "üşenme" ve "kendini sev" temennileri ekledik. peki, bunlar tamamen kişi ile ilgili diyebiliriz de, sonrakiler bullshit. hepsi ama hepsi dış faktörleri içeriyor. yani tek başına bireyin "yapayım" demesi yeterli değil, şartların da müsait olması lazım.

- erteleme: şartlar olgunlaşmamışsa, daha sonra yapmak daha mantıklı ise tabii ki istekler/hevesler ertelenebilir. bu geri çekilmeyi stratejik bir karar gibi düşünmek gerek; savaşta her muharebe kazanılacak diye bir şey yok. mesela kış ortasında kiraz yemek istiyorsun ama yazı beklesen daha iyi olmaz mı?

- vazgeçme: mantıksız bir istek söz konusu ise, veya olmaması olmasından daha hayırlı ise yine geri çekilmek, vazgeçmek doğru bir karar olabilir.

- kimseye kulak asma: en saçması da bu... annem toplum içinde yaşıyoruz, nereye kulak asmıyorsun. siktir git dağ başına bi başına yaşa o zaman. robinson'un bile cuma'sı vardı adada yalnız değildi.

- istediğin her şeyi yapabileceğine inan: ben pokemonum diyip camdan atlayan çocuk bkz'ı vermek istiyorum buraya. mesnetsiz özgüven ile, kendini tanımadan yola çıkan insanlar genelde yolun sonunu göremez.

- istemediğin şeyleri kimse sana yaptıramaz: well, they can baby. hatta öyle bir yaptırırlar ki "ben aslında bunu yapmak istiyorum" diye kendi kendini şartlandırır, öyle girişirsin işe. ahaha burada yine mesnetsiz özgüven görüyorum "bana kimse istemediğim bir şeyi yaptıramaz" höy höy höy. en güçlü, en akıllı sen misin ki böyle bir ifade sunabiliyorsun? evvela sakın unutma: akıl akıldan üstündür, asla ama asla karşındakileri küçümseme. en cin adamı suya götürür susuz getirirler.

- daima kendinle yarış: bu çok hastalıklı bir ifade. burnout'a sebep olan şey tam olarak bu. hiç lüzumu yok, niye başkası ile yarışayım veya niye kendimle yarışalım. niye koşuyoruz abi? bi dur, soluklan.

- başarılarınla başkalarının övünmesine müsaade etme: bunu da "ok, doable" listesine ekleyebilirmişim aslında neyse yazının başındaki exclude olanların arasına yazıverin.

- sakın ama sakın pes etme: nope, a big nope. pes etmek için sinyal gönderen beyin, sağlıklı bir şey yapıyor da olabilir. burnout konusunda dediklerimi hatırla, sana içeriden gelen "dur, dinlen" sinyalleri, kesinlikle kulak arkası edilmemesi gereken şeylerdir. ağrı hissettiğinde ağrı kesici almak da aynı kafanın ürünü, ve daha büyük yıkımlara yol açan cinsten.

- sen çok güçlüsün: hayır, değilsin. altı milyarda birsin. güçlü olduğun "bazı" yönler olabilir (ha olmak zorunda da değil, olabilir); ama güçsüz olduğun milyonlarca yön var. tek tek saydırma bana. insanız lan altı üstü.

şimdilik bu kadar yeterli. canım isterse gelip daha eklerim.
fringedeki gözlemci fringedeki gözlemci
pencereyi aç, battaniyeyi üstüne çek, uyu biraz, uyumaktan sıkılınca kahve yap, battaniyenin altına geri gir, kahve iç ve tv de ilgini çeken bir şeyler izle, kendine vakit ayır, kendini sev, bir de bitter çikolata ye, çikolata önemli...
zekzek zekzek
her acıyı, iz bırakanı unutmak, rüzgara karşı yürümek, yüreğinizin kırılmasına izin vermemek, kendinizi sevmek, sizi seveni sevebilmek becerisini geliştirmek, her şeye rağmen gülümseyebilmek.
1 /