hekimoğlu

1 /
gregorsamsabenim gregorsamsabenim
aynalı martini ile bey dükalığına kök söktüren halk kahramanı. yaşasaydı türküsünü kullanan kurtlar vadisi kitchliğini aynalı martini ile delik deşik ederdi.
carpathia carpathia
hekimoğlunun hikayesi kesin olarak bilinmez ama büyüklerimden duyduğum kadarıyla:

hekimoğlu fatsada yaşayan, yoksul ama mert bir gençtir. bir beyin kızıyla -ayşa-yla birbirlerini sevmektedirler. fakat aynı zamanda kız varlıklı biriyle de babasının zoruyla sözlendirilmiştir.

kızın sözlüsü, ayşayla hekimoğlunun görüştüklerini ve birbirlerini sevdiklerini öğrenince deliye döner. hekimoğluna teke tek hesaplaşmayı önerir. hekimoğlu sözünde durup yalnız gelse de ayşanın sözlüsü adamlarıyla gelir.
ve yaylım ateşine tutulur hekimoğlu. fakat çemberden kurtularak yaralı bir şekilde dağa çıkar. varlıklı gencin korkulu rüyası olup, yoksullarında ümit kaynağı haline gelir.

aslında bir de başka bir hikaye daha olduğunu duymuştum. o da;

hekimoğlu fatsalı, ayşanın babası ünyelidir. ayşanın babası hekimoğluna kızını vermek istememektedir. hekimoğluna kendisiyle dövüşmesini kızını ancak bu şekilde verebileceğini söyler. ünye fatsa arasında buluşurlar fakat ayşanın babasının adamları,hekimoğlunu sırtından vururlar.

fatsa ünyelileri kalleş diye sevmez, ünye de fatsalıları namusumuza göz dikti diye sevmez
ve fatsalılarla ünyeliler o zamandan bu yana hep düşmanlardır.
butterfly butterfly
bundan birkaç sene evvel grup laçin adı ile türeyen grubun solistlerinden birinin grup dağıldıktan sonra solo albüm yapması ve albümüne bu türküyü alması ile birlikte gelişen ama koskoca ordu türküsünü ege yöresine mal etme çabası içinde bulunan oysa ordu yöresinin türküsü olduğunu idrak edemeyip klibini de efe kıyafetleri ile çekme gafletinde bulunan ve her dinlediğimde bu türkücüyü hatırladığım ordu yöresinin türküsü!
pennywise pennywise
hikayesi filmlere, dizilere ve tiyatro oyunlarına konu olan fatsalı bir halk kahramanı. uğruna yakılan türküsü dilden dile dolaşmış, değişik şekillerde yorumlanmıştır.bilinen en yaygın şekli şudur:

hekimoğlu derler benim aslıma
aynalı martin yaptırdım da (narinim) kendi neslime.

hekim oğlu derler bir küçük uşak,
bir omuzdan bir omuza (narinim) on arma fişek.

konaklar yaptırdım mermer direkli,
hekimoğlu dediğin de (narinim) aslan yürekli.

konaklar yaptırdım döşetemedim,
ünye fatsa bir oldu da(narinim) baş edemedim.

ünye fatsa arası ordu da kuruldu,
hekimoğlu dediğin (narinim) o da vuruldu.
qatal qatal
cevşen, muska gibi bir şeydir, adamı her beladan korur. kurtlar vadisi'nde hekimoğlu çaldığında polat alemdar kurşunlara doğru koşar ama kurşunlar şarkının heybetinden polat'a değemez bile.
ozguradam ozguradam
samsun devlet opera ve balesi tarafından hazırlanan ve 18 ekim 2014 günü dünya prömiyerini gerçekleştirecek olan muhteşem opera eseri. aynı zamanda karadeniz bölgesinde yaşamış, dağlarında horon tepmiş, mermi sıkmış, nam salmış bir halk karamanını anlatan tek opera eseri. şimdi diyeceksiniz ki; bu eser 18 ekim günü dünya prömiyerini gerçeleştirecekse sen bu eserin "muhteşem" olduğunu nerden biliyorsun? hülasa cevabım net; hissediyorum. hepsi bu!..


a good day to die a good day to die
house uyarlaması dizi. okan yalabık, timuçin esen, ebru özkan, kaan yıldırım, damla colbey, aytaç şaşmaz varmış. ilk fragman bugün arka sokaklar dizisinin arasında yayınlanacakmış.
christmas at hogwarts christmas at hogwarts
yakında kanal d'de başlayacak olan house m.d. dizisinden uyarlama dizi. house m.d. gibi bir diziyi uyarlamaya çalışanları cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum.

genelde uyarlama dizilere bakarsak pek başarılı olmuyor. bunun en büyük nedenleri şunlar:
- dizi süresini uzatmak
- işin içine gereksiz entrika ya da dram katmak.
- kültüre uyarlamaya çalışmak.

shameless gibi bir diziyi uyarladılar en son. (takip ettiğim kadarıyla) ilk bölümünü sırf merak ettiğimden dolayı izledim ve shameless gibi bir dizinin türk versiyonunun bu kadar berbat olacağına dair söylemlerimde haklı çıktım. türk yapısına (geneline tabii) uygun bir dizi değil shameless. tabii uyarlarsın ama orijinaline sadık kalmaz mısın? ben mi yanlış biliyorum acaba?

hekimoğlu'na gelecek olursak, dizinin ismi bana çok baştan savma geldi. house'un logosunu kullanmak için h ile başlayan soyisimleri tek tek denemişler sanki. demişler ki hekimoğlu olsun. bilemiyorum altan bana olmamış gibi geldi. "everybody lies" söylemini de almışlar tabi ki de. "herkes yalan söyler" yapmışlar.

şimdi house gibi bir karakteri ne kadar düzgün uyarlayabilecekler bilmiyorum ama bunu mutlaka yapmaları lazım. timuçin eser'in house karakterini yalayıp yutmuş olması gerek. iyi bir analiz yapmalı. umarım bu işin altından kalkabilir. zira izleyen bilir. hugh laurie muhteşem bir oyuncudur. timuçin eser takip etmediğim bir oyuncu. dolayısıyla bu işin altından kalkabilir mi bilemiyorum.

house m.d. dram dizisidir ama dramı dozundadır. umarım ekstradan dram eklemezler. aksi takdirde içimizi bayabilir. oyuncu kadrosu fena durmuyor. okan abimiz var. okan yalabık başarılı bir oyuncu. beğenirim kendisini. umarım mahvetmezler. house m.d. çok sevdiğim bir dizidir. üzülürüm. hahaha.

size teaser'ı bırakıp gidiyorum.


1 /