henrik ibsen

portakallı haribo mahmut portakallı haribo mahmut
avrupa'da modern tiyatronun kurucularından sayılan ibsen, norveç edebiyatına mensuptur. ibsen yurt sevgisiyle dolu bir yazardır. eserlerinde yüce duygularla bayağı hislerin çarpışması, yenilik arzusu ve ihtilalci bir ruh görülür. ibsen'in dramları sade, süssüz ve sağlam yapılıdır.
yesilcuppelipenguen yesilcuppelipenguen
ibsen dayının, thorstein veblen amcamızın feminist düşünelerinin şekillenmesinde etkisi büyüktür.

veblen amca gibi abd'nin bağrında doğan bir "yabancı"nın ibsen sevmesi ne kadar doğal, bir o kadar da ironik değil mi?..sonradan aklı başına gelince yapılan ek: veblen amca abd'de doğmuş ama aile norveç göçmeni. yani veblen amca, ibsen dayıyı "kendi dilinde" okumuş.
elpinoras elpinoras
tam anlamıyla modern, natüralist, gerçekçi aile dramlarına imza atmış harikulade iskandinav oyun yazarıdır.
oyunlarında her karakter en ince detayına kadar çizilir. bir karakter analizi yapılmaya kalkılsa, her şey tıkır tıkır çözümlenir ve kişilik özellikleri ayan beyan ortaya serilir. oyun kurgusu konusunda da çok başarılı bir yazardır.

(bkz: nora)
(bkz: hedda gabler)
(bkz: bir halk düşmanı)
(bkz: yaban ördeği)
(bkz: hortlaklar)
karate schnitzel karate schnitzel
fazlasıyla iyi oyunlara imza atan ve insanın kendini yüksekte görmesini, paranın gücünü sağlam desteklerle eleştiren oyun yazarı. ancak doğduğu yerin skien, soyadının ise ibsen olması her daim kıllandırır adamı.
mes mes
1867 de yazdığı peer gynt isimli muhteşem oyunla gönülleri fethetmiş yazar

peer' ın ata binişi sırasındaki tamperaman taktire şayandır, göt ister.
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
''biz, yapmadan bırakmış olduğun
güzel işleriz.
kuşku tarafından boğulan,
başlamadan önce bozulan.
yargı gününde
öykümüzü anlatmak için,
orada olacağız.
nasıl hesap vereceksin?''
inanna salome inanna salome
''ben tutucu muyum? oh, hayır!..
ben bütün hayatımca nasıl idimse gene öyleyim.
satranç taşlarının yerini değiştirmeyi sevmem.
fakat bütün oyunu bozmayı isterim.
bir devrimden* başkasını hatırlamıyorum.
bu, bütün öteki devrimlerden daha olumluydu.
ve, her şeyi kırıp geçirebilirdi,
tabii burada kastettiğim: tufandır.
ama o zaman da şeytanı aldattılar!..
bilirsiniz ki, nuh diktatör oldu.
oh, bu işi daha dürüst yapmak mümkün olsaydı
size yardım etmekten çekinmezdim:
siz bir tufan için uğraşıyorsunuz,
ben ise, seve seve, nuh'un gemisini torpillerdim.''
mrsteacher mrsteacher
"bütün düzmece putların uzlaşmaz yıkıcısı, bütün toplumsal yapmacıklık ve ikiyüzlülüğün yok edicisi ibsen, toplumsal yapımızın her taşını temelinden sökmek için çabalamıştır.

hepsinden önemlisi, ateşli ithamlarıyla modern toplumun dört ana günahına saldırmıştır: toplumsal düzenlemelerimizin yapısında var olan yalan; insan ruhunu zincire vuran lanetli ikizler fedakarlık ve görev kavramları; taşralılığın gelişimi, ilerlemeyi durduran dar görüşlülüğü ve zavallılığı; hayatın acı ve keder içinde geçmesine sebep olan çalışma anlayışındaki keyifsizlik ve amaçsızlık."
archeanassa archeanassa
norveçli oyun yazarı ve şairdir. en bilindik eseri "nora, bir bebek evi" dir ki feminist yazının en nadide örneklerindendir. özellikle final sahnesinde; nora'nın kapıyı çarpıp hem kocasını, hem evini, hem de çocuklarını terk etmesi; dönemin kadınlarına alışılmışın dışında bir "çıkış yolu", bir "alternatif" gösterdiğindendir ki feminist yazının kanayan yarası olan "toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üretme" problemini bertaraf etmiştir. hatta ibsen, bu konuda o kadar başarılı olmuştur ki oyunu; yalnızca bir kez (ibsen'in yazdığı) orijinal sonu ile sahnelenebilmiştir. daha sonraki tüm sahnelemelerde nora -kadınlara kötü örnek oluyor ve toplumsal düzeni tehdit ediyor gerekçesi ile- oyunun sonunda evine dön(dürül)müştür.
tsikitishvili tsikitishvili
ölüm döşeğinde hastanede yatarken odasına bir hemşire girer. "nasıl, daha iyi misiniz bugün?" diye sorar. ibsen de cevap olarak "tam aksine der" ve son nefesini verir. son sozleri "tam aksine" olur. hayatının senarysonusu kendi yazsa sonunu böyle bitirirdi heralde. buyuk adammis.