herkesi mutlu etmeye çalışmak

6 /
asabisisman asabisisman
diğer insanların ne düşündüğünü önemsemek bizim doğamızda var. başkalarının düşünceleri üzerine sürekli korku halinde yaşıyoruz. etrafımızdakileri hayal kırıklığına uğratmama adına bir saplantı var ve bu genellikle kendi mutluluğumuzdan, kendimizi düşünmemizden bizi alıkoyuyor. insanları mutlu etmek mükemmel bir içsel mutluluktur aslında ama kesinlikle herkesi mutlu edemeyiz, ilk önce kendimizi mutlu edelim ki enerjimiz-mutluluğumuz etrafımızdakilere yansısın.
neverendingblueroad neverendingblueroad
buna ezop'un masallarından biri ile cevap vermek elzem oldu.

zamanın birinde yaşlıca bir adam ve oğlu, yanlarında eşekleri ile pazara gitmek üzere yola çıkarlar. adamla oğlu, eşeğin yanında yürüyüp giderken ve gayet de mutlularken yanlarından geçen bir köylü "mal mısınız olm siz, eşek boş boş yürürken sizin de yürümeniz aptallıktır." der. bunun üzerine adam çocuğu eşeğin sırtına bindirir ve yol almaya devam ederler. kısa bir süre sonra karşıdan gelen biri "bakın hele şu bencil oğlana, yaşlı babası yürürken kendisi rahat rahat eşekle gidiyor" der. bunu duyan adam bu kez de oğlunu indirip kendi biner eşeğe. yine kısa bir süre sonra bir kadına rastlarlar ve kadın tabi analığının da verdiği güçle "utanmıyor musun küçücük çocuğu yürütmeye, koskoca adam eşeğe binmiş, çocuk yürüyor şuna bak heleee" der. adam ne yapacağını bilemez halde kendi de eşeğe binip oğlunu önüne oturtur. üçü birlikte yol almaya devam ederlerken bir grup yaşlıyla karşılaşırlar. yaşlılardan biri "iki kişi zavallı bir eşeğe binmeye utan mıyorsunuz?" deyince adam artık dayanamaz ve bu böyle olmayacak deyip eşeği sırtına alır ve yürümeye başlarlar. eşek bir çifte savurur ve köprüden hop suya düşer. onları takip eden ve düştükleri durumdan zevk alan bir diğer yaşlı adam ise eli belinde pişkin pişkin "alın bu da size ders olsun, herkesi memnun etmek isterseniz kimseyi memnun edemezsiniz." der.

yani eşek de olsanız, eşeğin üstündeki de çalıştığınız şey önce kendi mutluluğunuz olmalı. çünkü birilerini memnun etmek isterken seçilen yolda sorunlar ve olası itirazları en aza indirgemek ya da sıfır maliyeti sağlamaya çalışmak imkansızdır.
saganakbirsessizlik saganakbirsessizlik
eğer kendinizde böyle bi durum fark ediyorsanız bir şeyler de sorun var demektir. ya kendiniz mutlu değilsinizdir ki kendi mutlu olmayan ne kadar çabalara çabalarsın başkalarını da edemez. ya sevgisizlik, ilgisizlik gibi sorunlarınız olabilir. böyle bir durumda kendinize"ben neden böyle bir şey yapıyorum? bunu yapınca ne hissediyorum? ne kazanıyorum?" diye sorarsanız alacağınız cevap büyük ihtimalle sizin eksiklik hissettiğiniz bir durumdur.
kakalaflar kakalaflar
herkesi mutlu etmeye çalışırken en çok mutsuz olan kişi olmak da acınasıdır. kimseyi mutlu etmek zorunda değilsiniz.varlığınızla mutlu olabilen kişilerle birlikte olun. bu sayede kimseyi mutlu etmek zorunda kalmaz mutsuz da olmazsınız.
6 /