herkesin kendini eşsiz sanması

ürkek ürkek
insanın doğası gereği olması gerekendir. ister ego ister kendini beğenmişlik kavramları içinde değerlendirin. ne derseniz deyin her insanın içinde vardır. ben de yok diyen ya kendi değerinin bilincinde değildir ya da kendini önemsemiyordur.

şöyle düşünelim;

öz güven mesela, insanın kendi benliğini oluşturan en önemli kavramlardan. kendinin bilincinde olup ve bundan mutlu olan insan, kendisi ve çevresiyle barışık olur. öz güveni tam olmayan insan, başarıya ulaşmak için atacağı adımlardan emin olamaz. karar verme, inisiyatif kullanma gibi durumlarda huzursuz hisseder. her insan kendi içinde eşsizdir, özeldir. çevresi tarafından sevgi ve ilgi gören, fikirlerine değer verilen, güven duyulan her insan kendini özel hisseder. gerekirse ego patlaması olarak değerlendirilsin, bu insan kendi içinde eşsiz ve özel olduğunu hissedip mutlu olabiliyorsa, olması gereken budur.

her şey kendini sevmekle başlar. kendini seven insan, dışarıya yönelikte pozitif olur.

kadının sevilmesi gibi bu olay. kadın sevildikçe güzelleşir der ya şair, aynı o hesap. insan sevildikçe, sevdikçe yeşerir. önemsendikçe, önemser. insanın kendini eşsiz sanmasından
kasıt herkesten üstün görmesiyse, egonun nirvanasıdır o.
caracal34 caracal34
böyle bir şey var ama "hiç kimse vazgeçilmez değildir, ve hiç kimse kendini vazgeçilmez sanan biri kadar aptal değildir diyerekten victor hugo amcamız son noktayı koymuştur.
istanbulbeyi istanbulbeyi
bu konuda sezen aksunun bir sözü var.

"kendini seçemiyorsun.
bırakıp kaçamıyorsun.
yazmadığın bir hikayede,
uzun ya da kısa vadede,
az biraz keşfediyorsun.

öteki olabilmeyi,
yerine koyabilmeyi,
geride durabilmeyi öğreniyorsun."

zamanla azalıyor o duygu.