herta müller

pyrrhon pyrrhon
romanyada yaşadığı zamanda çavuşesku dönemini açıkça eleştirip çok fazla eleştirdiği için kitaplarının bir kısmı sansürlenmiş, bu yüzden almanya'ya gelmiştir. romanya doğumlu olmasına rağmen babası ss subayı olup alman kökenlidir. komünist düzenden ve rejiminden nefret ettiğini her fırsat bulduğunda ama kitaplarıyla ama konuşmalarıyla dile getirir. bu yüzden avrupa solundan büyük eleştiriler almıştır.
ama asıl sorun nobel edebiyat ödülünü almasıyla başlar. alman gazeteleri dahil avrupalı gazeteler eleştiri oklarını ardı sıra saplamışlardır. sözgelimi; reich-ranicki(oldukça ünlü bir kitap eleştirmeni) herta müller hakkında konuşmak istemiyorum, çünkü onu bilmiyorum minvalinde cevaplar vermiştir.
cieslak ise okurlar ve eleştirmenler, nobel edebiyat ödülünü en iyi yazar ve en iyi kitabın aldığı yargısından artık vazgeçmek zorundadırlar diyerek müller'in nobel ödülü almasına tepki göstermiştir.
kitaplarında komünist düzeni acımasızca eleştiren müller, nazi döneminden bahsetmez. neden sorusuna cevap da büyük ihtimalle babasının mesleği.