hindistan ın aya inişi

1 /
house md house md
hindistan bile gitti ay'a, biz gene kaldık yaya anasını satılığa çıkarayım.

şu zaman diliminde orta doğu denen b.k çukurunda yaşamak zorunda kalmak için kimin tavuğuna kışt demiş olabiliriz ki?
en tipsiz ördek yavrusu en tipsiz ördek yavrusu
üzücü bir haber, dünyanın çok kutuplu bir ülke olmasını isteyen bir insanım. bu bakımdan beni üzmüştür. amerika, rusya olmazsa dünyanın daha çok anasını ağlatır, çin olmasa bu ikisi daha çok dünyanın içinden geçer, vs vs. bir kaç ülke çok ileride olmasın isterim ama yok. şu an amerika, rusya ve çin çok ileride.
dişte kalan maydonos dişte kalan maydonos
en azından denemişlerdir. başarısızlıkları dahi hintlilere çok şey katmıştır. bu sefer olmasa bile bir dahaki sefere başaracakları kesin. bizde "anne bana neden nükleer silah almıyorsun?" mood on.
harici gazelhan harici gazelhan
türkiye uzay ajansının konya 42'inci bölgede bulunan , doktora üzeri eğitim veren uzaycılık ve gök akademisi marifetiyle geliştirilen magnetik gravitasyon korumalı plazma motoru ile çalışan son teknoloji ürünü minare 1 füzesinin aya yapacağı yolculuğu öğrenen hintlilerin önalmak için apar topar yola çıkmaları nedeniyle başarısız oldukları ay görevidir.
r0x r0x
üzmüştür.

hintlileri küçük görerek aklında dalga geçen mongolların yorumları şaşırtıyor yalnız. ulan sen 31ci asosyalin tekisin, senin hayatta nasıl bir kazanımın var ki ya da bu ülkeye/dünyaya nasıl bir katkıda bulundun ki böyle bir girişimi küçük görüp başarısızlığıyla dalga geçebilecek öz güveni kendinde bulabiliyorsun ?

en baştan şunu bir düşün, türkiye'nin böyle girişimlerde ismi bile geçmedi bugüne kadar. belki torunlarımız görür. adamlar en azından deniyor, ve bir daha ki sefere kullanmak üzere deneyim sahibi oluyor. belki 2. denemesinde başarılı olacak.

neyse sakinim. utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürürdüm ama... ondanda anlamazsınız ki siz.
1
sychtianarch sychtianarch
avrupa uzay ajansının veya ingiltere'nin fiyasko mars misyonlarını unutanlar varsa hatırlatalım.

hindistan bu işi tek başına yaptı. mars'a araç indirmek ile aya indirmek arasında mesafeden başka bir fark yok. bu başarısız ise bir sonraki başarılı olacaktır.

bağzı talihsiz yorumlara gözüm çarptı, elbette hemen her yazılım ve teknoloji firmasında çalışan (jpl, lockheed martin vs yanlış anlaşılmasın) üst düzey hintlileri düşününce gülüyorum. yaw arkadaş sen daha tankını uçağını falan yab hele bir. milli antivirüs programı yapacağız dediler, program neredeyse 1gb yer kapladı asdfaddas. vasat altı tırt bir memleket. düşün, bunlardan gerisin. hint fakiri imajı ise neredeyse kaybolmak üzere. sen neyine ırkçısın?

sonuç olarak hindistan'ı tebrik etmek gerekir. bu iş tecrübe işi. abd / sovyet uzay programı bu tarz başarısızlıklarla dolu.
clitor eastwood clitor eastwood
günün birinde iki arkadaş, uzaklara gitmenin, diyar diyar gezmenin hayalini kurarlar.
biri birtakım ekipmanlar alıp, bir eksik, bir fazla, gerek doğru, gerek yanlış materyaller alıp çıkar yola. biraz zaman geçer, gezer, geri döner.
havaya aldanmıştır, yağmurluk veya polar benzeri şeyler götürmediğinden üşümüştür. diğeri de onunla alay eder durur.
bir yağmurluk, bir polar alan adam tekrar düşer yola. daha sonra kaptır, termostur, yemek ekipmanıdır sıkıntı çıkarır. biraz gezer, döner. diğeri "ehehe adam gibi bardak alamıyon daha" diye taşak geçer.
adam yeni ekipmanlar, daha kaliteli şeyler alır yine düşer yollara, gezer, döner. bu sefer de sıkıntı çıkmasın diye fazla ağırlık almıştır üstüne, çok yorulur. diğeri "resmen hamallık seninki" diyerekten gülüm gülüm güler.
adam yolda yaşadığı tecrübelerden fazlalıkları çıkarır, ekipmanlarını yeniler, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilerek hazırlanır ve tekrar düşer yollara. ve geri dönmez. gezer durur, yerleşir yeni diyarlara, keşfeder.

diğeri de sadece oturur, etrafıyla alay ederek uzaklara gidip gezerek, yeni diyarlar görmeyi hayal edip ömrünü o şekilde geçirir.

tomıs edison ampülü doğru çalıştırmayı başarana kadar iki bin deneme yapmış ve başarısız olmuştur. "eheh olmaycak galiba tomas, bıraksan mı?" derler.
o da "ben ampülü bulamamanın iki bin yolunu buldum. deniyorum işte." der. akabinde neler olduğunu hepimiz biliyoruz.

yılma hindistan, dene kanka.
bugün olmadıysa, bi' gün.
1 /