honda jazz

1 /
teufel teufel
hakkında honda jazz türkiye forumu - jazzcı kardeşler * portal honda jazz türkiye forumu - jazzcı kardeşler jazzcikardesler adlı bir grup bile kurulmuş olup benim de üyesi olduğum ve ayrıca arabaların içinde kullanılması en zevkli araç olma ünvanını kazanmış olan direksiyondan 7 vitesli,az yakan,ışıklarda manuel moda geçtiğinizde eğer ortam müsaitse yanınızda ki araçları geride bırakıp onları sükut-u hayale uğratacak minik ufacık tefecik bir araç (bkz: cvt vites)
transalp transalp
''dünyanın en az sorun çıkartan 4 tekerlekliler ligi'' nde ikinciliğe oynadığı söylenen vasıta. birincilik tahtında ise tahmin edersiniz ki süpermarket sepeti oturmaktadır...
hayır ! kesinlikle reklam yapmıyorum ; keza incelediğim bilumum araba dergisinde yazanlara dayanarak yapmış olduğum tespiti , siz nacizane okurlarıma aktarma arzusu içerisindeyim...
luto luto
honda sağlamlığına güvenilerek alınabilecek model. bu sağlamlık; motor, şanzıman ve aktarma organları için geçerlidir. sorunsuz olduğunu bir- iki ahbabımın eşlerinin kullandığı jazz'lara bakarak rahatlıkla söyleyebilirim.
çok uzun süre kullanım sonunda açılan kaputtan bakıldığında yağ sızıntı lekesi bile oluşmamış motoru diğer honda motorları gibi övgüyü hak eder. 7 ileri otomatik şanzımanı gibi. ( ilk çıkan jazz'lar hariç)
seriliği görecelidir. mini sınıf otomobil olduğu için, yol tutuşu sınıf standartlarında olduğundan (modifiye yapılmamışsa) pek maceraya girişilmemesini önemle tavsiye ederim. ağırlık merkezi biraz yukarıda olduğundan kesinlikle virajlarda dikkatli olunmalıdır...

bir ilave;
çok sık araba kullanmıyacaksanız cvt şanzımanlı almayın.fazla kilometre yapmayan otomobillerde soğuk çalışma neticesinde daha çok arızalar çıkabilmektedir. ya da çok az km. yapılmışsa bile servis bakımı yapılmalıdır.
kokoreçteki potansiyel bok kokoreçteki potansiyel bok
kalite/fiyat oranı yüksek olan bir otomobil. kullanıcısına sağladığı düşük yakıt tüketimi, sınıfına göre geniş iç hacim, iyi donanım seçenekleriyle takdiri hakeden bir otomobildir.

bu otomobili kullanmamış biri olarak söyleyebileceğim bir dezavantaj ise motorun 1339 cc olmasıdır. türkiye'de uygulanan motorlu taşıtlar vergisi sistemine göre 39 cc (0.039lt) fazlalıktan dolayı bir üst vergi basamağında yer alır. bunun tüketiciye olan ek masrafı ise yıllık 561-351=210 ytl'dir. an itibariyle bu 210 ytl'ye 62 litreden fazla 95 oktan benzin alınabilir. honda'nin internet sitesinden aldığım verilere göre bu 62 litreden fazla benzinle şehir dışında 1265 km'den fazla yol alınabilir.

sonuç olarak motor hacmi çok az daha küçük olsaydı, yıllık masrafları daha da azalacaktı ve zaten yüksek olan kalite/fiyat oranı daha da artacaktı.
iris iris
'bu ne be kız arabası resmen, almam ben bunu!' diye uzun süre inat eden babayı nihayet kandırıp bi türlü kullanamadığımız kocaman arabası yerine aldırdığımız, sonra da 'ne rahatmış, ne zevkliymiş' diye diye hastası olan babanın elinden alamadığımız arabadır kendisi.
nuwanda nuwanda
yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri olan, konforlu, güvenli bir araba. süspansiyon sistemi pek hoşuma gitmedi. düz asfalt için tamam da türkiye'de yolların delik deşik olduğunu düşünürsek...
genetiği değiştirilmiş organizma genetiği değiştirilmiş organizma
dışından bakınca "ne lan bu, çok sikko" dediğimiz, içine binince "süpermiş hacı" dediğimiz küçük sevgilim.
şehir içi 6-7 lt aralığında benzin tüketimi var. tabi kış aylarında ortalama biraz daha yükseliyor.
şehirlerarası yollarda ortalama 100 km hızla giderseniz 4.4 lt. bile görebilirsiniz.
1 /