hoparlörle dua okumak

kumpel kumpel
sesini allaha duyurmak için midir yoksa kula mı belli değil.
allaha duyurmak içinse nerede allahın büyüklüğü, herşeyi bilmesi?
kula duyurmak içinse şovun kime? kullar mı duana cevap verecek? o kadar insana ne diye dinletirsin?

şoven dinciliğin hayatımızın ırzına geçmesinin yeni örneklerinden biri. corona için midir ne içindir belli değil. saatlerdir dibimdeki camiden yarı türkçe yarı arapça ne olduğunu anlayamadığım sesler geliyor. bitmek bilmedi.
eğer ezan insanları namaza çağırmak için ise, hoparlörle okunmasını anlarım. hadi duyan gelsin diye varsayalım. ama cemaatin camilere özellikle davet edilmediği bu corona günlerinde camideki duayı hoparlörle tüm mahalleye dinletmek neyin nesidir acaba?
tekil kişilik tekil kişilik
kulaklık takar bir tik tok dinlersin ne bileyim youtube'da lady gaga filan sen de o vakit.
yılllarca kimsenin umursanmadığı o sokaktan yükselen her çeşit sesler, dım tıs dım tıslar, silah sesleri, düğün dernek ve günümüzün bizim de severek katıldığımız ve her akşam devam eden alkışları vesair kulağınıza kaçmıyorsa bu da bir yerinize kaçmasın bi zahmet.
lorquet lorquet
bizim mahalle imamını sevdim yalnız. diğerleri cenaze marşı gibi okurken bizimki böyle bir yürekten, böyle bir içten okudu. haydin mümin ve mümine kardeşlerim, dişinizi sıkın, başaracağız, şeklindeydi.

yanlış anlaşılmasın, henüz dünyada inanabileceğim bir din yok. ben daha çok, nasıl farklı bir durumu olursa olsun, insanların içlerindeki inançla nasıl hareket ettiklerini gözlemlemeyi seviyorum. buna şuan sadece bu açıdan bakıyorum. herhangi ideolojik bir yaklaşımın orada bir yerde hala işlediğini bilsem de, bu gözlem hissinin keyfi ile bunları göz ardı ediyorum. şimdilik.
kumpel kumpel
an itibariyle ana avrat küfür etmenin eşiğine geldim.
günlerdir her akşam evin içini inlete inlete arapça birşeyler okunuyor. kimse bana inanca saygı falan demesin. hoparlörle başkasına zorla dua dinletmenin inançla bir alakası yok. sesimizi allaha hoparlörle mi duyuracağız?
2