hoşgörü dini

1 /
yenisekme yenisekme
hoşgörülü bir din olduğu hiç iddia edilmese çok daha fazla saygı duyulacak olmasına rağmen, boşu boşuna islam olduğu öne sürülen ve komik duruma düşülen şey. yapmayın bunu, yapmayın. bir din hoşgörülü olmak zorunda değildir zaten, böyle bir yükümlülüğün mevcut olmamasına, islam ve hoşgörünün, aynı cümleden geçerken birbirine sürtecek kadar ayrı olgular olmasına rağmen, tutup "islam hoşgörü dinidir" gibi bir iddia ortaya atılıyor. ne gerek var ki? inandığınız ve inandırmak istediğiniz şeyi ortaya koyun, inanan inansın. göz göre göre yalancılıkla şirinlik yapmanın kime ne faydası var, orası meçhul. hoşgörülü hale getirdiğiniz zaman zaten o islam islam olmaktan çıkıyor, çünkü kendi içinde buna izin vermeyen bir yapıya sahip.

"dinler arasında en hoşgörülüsü" diye yorumlasam, yok, o da olmuyor, hiçbir dini sevmem ama bu kadar karanlığı, korkuya dayalı olanı, hoşgörüsüzü de başka yerde zor be kardeşim.
maslow maslow
özünde hiç bir din hoşgörüsüz değildir. hepsinin belirli kuralları ve yaptırımları olduğu düşünüldüğünde peşinen hoşgörülü olduklarını söylemekde zordur.

aslında önemli olan bu dinleri yaşayan insanların sahip oldukları hoşgörüdür. özellikle dinimizin doğduğu topraklarda yaşananlara bakıldığında islam için değil ama islam dinini yaşayanların hoşgörülü olduklarını söylemek fazlaca iyimser bir yaklaşım olacaktır.
buğday ambarındaki aç tavuk buğday ambarındaki aç tavuk
islam dini irana ya da suudi arabistana gönderilmediği için oradaki uygulamalarla islam hukukunu karşılaştırmak doğru olmayacaktır. islam cumhuriyeti ile yönetiliyor olması iranı islamın temsilcisi ve uygulayıcısı kılmayacaktır. yani iran ya da suudi arabistan istediği kadar laiklikten uzak duran devletler olsun, eylemleri uygulamaları ve hukukları islam hukukunun ta kendisidir denilemez.

kaldı ki islamı kurandan anlamak verken şunlar şöyle yapıyor şunlar böyle yapıyor diye genellemelere gitmek tamamen tembellikle alakalıdır. doğrularla alakası olmayan sonuçlara varmaya sebep olur ayrıca.

peygamber efendimiz * amcasını öldüren vahşiyi bile affedecek kadar hoşgörülüyken, bu karalamak niye?
elpinoras elpinoras
- sizden olmayanları dost edinmeyin.
- size cihad emrediyorum. dininizi yaymak için savaşın.
- kadın miras hukukunda erkeğin yarısını alır.
- inanmayanları öldürün.

hoşgörü dinlerinin olmazsa olmazı bu tip emirler ve kurallardır.
slevin slevin
konuşurken sabahlama olasılığı olan konulardan biri. islamdır. islam öğretilerini şeriat kanunlarıyla karıştıran bir insanın anlayabileceği bir şey değildir bu. karıştırılacak, çarpıtılacak çok öğe var da hani en çok rastladığım budur benim. önce allah kimdir nedir, bunları kavramak lazım.
yüzyıllar geçerken birbirine karışmış o kadar kavram, yaşanılagelen hatta öğretilen o kadar sanrı var ki.. neler yazıldı çizildi.. bir giriyle kimsenin hayat felsefesini değiştirme çabasında değilim. bu yüzden uzatmıyorum.
yenisekme yenisekme
şeriat denen düzen sanki islam'la alakasız, bağımsız olarak bir kesimin götünden uydurduğu bir düzenmiş gibi yapılarak islam'ı temize çıkarmanın mümkün olmadığı konu. arabistan ve iran'da olanlar islam'ın kötü olduğunu göstermez, dinimiz aslında çok güzel geyiklerine girilmiş yine. öffff. sıkılmadınız aynı geyikleri yapmaktan değil mi? islam'da kadının yerini, infazları, cinayetleri, pedofiliyi, poligamiyi görmezden gel, bunların sanki islam'la hiç alakası yokmuş gibi salağa yat, ondan sonra bunları uygulayan ülkelerle ilgili "islam'ı kötü gösteriyorlar" de, islam'ın hoşgörü dini olduğunda keçi inadıyla diret. pes valla.

kendi kendini kötü gösteren, aslında leziz olan dindir efendim hoşgörü dini. çıkın hadi içinden.
ultrasonick ultrasonick
ne hoşgörüsü?

bir kere kavramın kendisi falso.

bir din ya da inanç düşünün ki; hoş görülecek bir başka şeyi tanımlayabiliyor.

yani... aslında ben seni onaylamıyorum ama; bakma sen "fasulye" muamelesi yapıyorum sana, diyor. yaramazlık yapan "evin küçük çocuğu" muamelesi yapıyorum sana, diyor. "küçük enişte" muamelesi çekiyorum sana, diyor. aslında bi sıkımlık canın var ama hoş görüyorum, tahammül ediyorum, istesem şuracıkta s.kertirim seni, diyor. canımı sıkma sana sadece katlanıyorum, diyor. bardağı taşıracak bir damlaya bakıyorum, canımı sıkma, diyor...


hülasası; biz bu gibi durumlarda kullanılmak üzere

hoşgörü dini xxx diyoruz.
onurene onurene
bir dini kendi içinde incelemek yerine bireyler üzerinden inceleyen kişilerin var olduğunu düşündüğü din modeli.

yunus emre var mesela çok hoşgörülü adam. e o zaman islam nasıl hoşgörü dini olmuyor?

mesela bilmem kaçıncı papa var çok tatlı, çok hoşgörülü bi herif. e o zaman hristiyanlık nasıl hoşgörü dini olmuyor?

balili var mesela musevi. adam süper top oynuyor ayrıca çok duygusal bi adam. ağlıyor arada gol atınca. e o zaman musevilik nasıl hoşgörü dini olmuyor?

onurene diye bi yazar var mesela çok sikik bi herif, ateistmiş bu. e o zaman ateizm nasıl hoşgörü dini oluyor?
zogo zogo
selahhaddin eyyubi 1187 de kudüsü aldığı zaman hrıstiyanlara ve yahudilere gösterdiği hoşgörü ile tanınmıştı, ondan seneler evvel daha hicret bile yapılmamışken peygamber(sav) ashabını adil kralın ülkesine yollamıştı. bu kral habeşistan kralı ve koyu bir hrıstiyan olan neccaşi idi. o zaman hoşgörü dini vardır. önemli olan hoşgörüyü nasıl algılayıp uyguladığımızdır. bunu tekilleştirmek çok ta doğru olmaz. ancak bakıldığı zaman islamın diğer dinlere nazaran önde olduğundan dem vurulabilir.
1 /