hükümetin haybeye 40 milyon euro yu çöpe atması

electronicp electronicp
2016 yılı başında yerli otomobil yapacağız sevdasıyla saab'a yatırılan 40 milyon euro şu an nerede? bizde değil. peki o proje ne oldu? çöp.

www.hurriyet.com.tr

40 milyon euro aq, çoluğunuzun çocuğunuzun rızkıyla resmen kendi gönüllerini eğlendiriyorlar.

keyfi edit: "40 milyon euro para değil, asıl ... para" önermesi 40 milyon euronun çöpe atılmasını haklı çıkaran bir argüman değil. şahsi olarak ben kendim daha büyük israflara da sesimi çıkarıyorum, buna da. 40 milyon euro para, o dedikleriniz de para, fakat şu an konumuz diğer çarçur edilen paralar değil. kısacası out of scope, out of scope konuşmayın aq. insanlara bunu açıklama gereği hissettirmeseydiniz çok iyiydi de işte bunlar hep yeni neslin anlama kapasitesi problemlerinden ileri gelen şeyler :s

keyfi edit2: şimdi öncelikle herhangi bir gazete haberinden daha fazla bu konu üzerinde bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. ikinci olarak da burada yazdıklarıma karşıt görüşlü arkadaşların kullandıkları know-how, r&d gibi kelimelerde hiçbir halt anlamadıklarını da söyleyebilecek bilgi ve tecrübeye sahibim. işim gereği türkiye'deki pekçok firmanın halihazırda know-how ve ar-ge düzeylerini de biliyorum. 2015 yılında tübitak başkanı "yerli otomobil için lisans hakkı alınan saab markası türkiye'ye 10 yıl kazandırdı" derken aslında sadece tübitak'tan bahsediyordu herhalde ve bu da onun aslında türkiye'de mevcut bulunan teknolojiler konusunda ne kadar vizyon sahibi olduğuna da bir kanıttı. 2017 yılında projeden kurtulabilmek için ağlamaya başladılar tabi... öte yandan 40 milyon doları alanlar "ilk yerli elektrikli çin milli aracını" yapabilecek konuma geldiler :) ha bu arada amaç hiçbir zaman know-how ya da r&d olmadı bu harcanan para konusunda. bunu söyleyen arkadaşlar kıçlarından uydurmazlarsa biraz daha makul bir tonda tartışabiliriz. oradaki yegane amaç, aracı saab'a tasarlattırıp, çinde ürettirip, millete yerli otomobil diye şirinlik yapmaktı. onu bile yapamadılar :)
needforspeed needforspeed
normalde sanayi ve ticaret bakanı fikri ışık'ın acilen istifasını gerektirir.

yerli otomobil 2018'de yollarda diyerek vatandaşı kandırmanın ve devletin kaynaklarını çarçur etmenin normalde sonuçları vardır.

tabi burası muz cumhuriyeti, biraz vergileri yükselterek çözülür bu tip sorunlar
overdosoğulları overdosoğulları
euronun 4.5 lira olduğunu varsayarsak, oha lan bu arada euro 4.5 olmuş, yaklaşık kişi başı cebimizden 2.25 lira çıkmış olduğu anlamına geliyor. evet durup dururken. varsayılan paraya ülkece öğlen yarım tavuk dürüm, ayran alsak şu an yaprak kımıldamayan iç piyasada hareketlenme bile sağlayabilirdik.
dumrul dumrul
bilal'in bir gecede sıfırladığı para aşağı yukarı bu kadar olduğu için gözlerine çok gelmemiştir.

biz de yediğimiz şu atarlarla kaldık.
e ne oldu şimdi ak trollcüm. ne oldu ha?

8 mayıs 2016'da da bakan ışık şöyle söylüyordu:

"tesla şarj istasyonları kurarken, biz menzil uzatıcı motor sayesinde şarj istasyonunu içine koyuyoruz. onların yolda tehlikesi var bizim yok."

bu 40 milyon batırılan prototip işte bu kadar mükemmel bir araç. o kadar mükemmel ki tek eksiği var olmaması.
artificialmagazine artificialmagazine
girileri okudum, demin yazdığım giri kazara silinince madde madde gideyim dedim;

1-sanayi ve ticaret bakanı veya bakanlığı diye bir şey yoktur. bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı var. bir de bakanı. şu anki faruk özlü.

2-fikri ışık şu an başbakan yardımcısı. daha dün kendisinin elini sıktım, hiç istifa eder bir hali yoktu.

3-bu durum, yani 40 milyon euroya otomobil platformu satın almak dediğiniz şey çok da ahmakca bir hareket değildir. o özlemle konuşulan edilen "ar-ge bütçeleri" uçuşan milyar dolarlar her şeyin mükemmel gittiği sadece personel maaşlarıyla harcanan paralar değildir. bu tarz düşme kalkma cayma plan değiştirme farklı bir adıma yönelmelerde harcanan tutarlar da bir kalem masraftır.

4-evet güzel bir laf var türk milletine *bne dersin kızar da s*kersin aldırmaz diye. bu başlıktaki durum bu. 40 milyon euro para değil gençler. ama mesela 40 milyar dolar çok ama çok ciddi bir para. keşke suriyeli almaktansa 1000+ tane saab platformu satın alsaydık da 990 tanesinden caysaydık.

evet bu hikayede şu an *bne denildiğinde kızanlar siz oluyorsunuz. s*kildiğiniz noktalarsa çok başka...

azwepsa azwepsa
çöpe atılan bir şey yok. biz o platformları replikalarını tapmak için de almadık. ayrıca platformun kendisi 40 milyon euro falan değil. zorlaşan 40.000 euro etmez. para eden, o platformlarda kullanılan know how, lisans ve patentler. mevcut bir platform üzerinde tersine mühendislik ve arge çalışmaları için alındı saab'dan. bu iş de zaten devam ediyor. buradaki know how ve tersine mühendislik bulguları değerli olan kısım ve bunları kimse elinin tersi ile itmiyor, çöpe atmıyor, üzerine haşir örtmüyor.

platformun ne olduğunu anladığınızdan emin mısınız? haber başlıklarına bakıp gaza gelmeyin. arada çalıştırın peynir tenekesini. haber başlığı ilgi çekip haberi okutmak için atılır.

çöpe atılan 40 milyon yok. yeni platform üzerine üzerine çalışılmış ve geliştirilmiş (umarım) saab teknolojisi var. plan zaten bu. kaç senelik platformu piyasaya sürmek diye bir şey yok.

kozmos aşkına, her başlıkta gaza gelip atarlanmayın. gülünç bile olmadı. üzüntü duyuyorum.
1
dumrul dumrul
hükümet bizi sktiği için bakanlarla düşüp kalkan arkadaşlar tarafından azarlanmamıza neden olan hadisedir.

biz de onu diyoruz. bu hırsız sürüsü ülkeyi evire çevire skiyor ve çıplak yakalandığında da istifa eder bir halleri olmuyor. ancak hırsız başı bilmediğimiz sebeplerle ailelerini tehdit mehdit edecek ki istifa edebilsinler.

teknolojiye yapılacak yatırıma kimse karşı değil. ben hiç olmam. sen devasa yatırım yaparsın mars'a araç gönderirsin araç mars'a çakılır, sen de döner projeyi yapanlardan hesap sorarsın. olayı soruşturursun, elde olmayan nedenlerle o yatırım batmışsa dersin ki "sağlık olsun bunu tecrübe etmiş olduk" sonra yeni proje başlatırsın. o da batabilir hiç sorun değil. ama soruşturursun. para kimsenin beceriksizliği yüzünden batmamış olacak, ortada dalavere olmayacak. "malzemeden" çalınmayacak.

oysa burada söz konusu olan şey bu mudur işte onu bilmiyoruz ve ak kafasına zerre kadar güvenmiyoruz. ota boka dağıtılan ihaleleri, alınan rüşvetleri, hiçbir şey yapılmadan batırılan milyonları biliyoruz çünkü. "ne oldu da bu para batırıldı, çıkıp hesap versin birileri" dahi demeyeceksin. çünkü vatandaş olmaya alışmamış bunlar. kafa hala kul kafası...

türkiye'de bir işin yapılıp yapılmadığını denetleyecek mekanizmalar var mı? iş yürüyor mu yoksa ayak üstü skiliyor muyuz? siz bunu tam olarak nereden anlıyorsunuz? tam olarak neye kefil oluyorsunuz? hangi iş batırıldığında kimden, nasıl hesap soruluabiliyor bu ülkede?

ülkeye faydalı işler yapıyormuş gibi davranıp rant dağıtma konusunda ne denli mahir olduklarını biliyoruz. 15 senedir her seçimde uçak yapan adamlar bunlar. deprem vergileriyle yol yapan. bir sonraki seçimde aynı yolu tekrar yapıp "hizmet ediyoruz" diye oy toplamaya çalışan hırsızlar bunlar. 9'luk depreme dayanır dedikleri yollar durup dururken çöken ve hiçbir şey için hesap vermeye yanaşmayan bir organize suç örgütü...

memleketin üstüne çökmüş bu haydut sürüsünün ülkeyi skip attığını biliyoruz da bu yüzden neden bizim azar işittiğimizi pek anlayamıyoruz.
artificialmagazine artificialmagazine
beyler neden böyle abuk subuk davranıyorsunuz? bakın çok samimi soruyorum? gazete başlıkları bir kıstas değil. buraya sabah veya habersol linkleri döşense ne kadar da b*ktan olur değil mi? olay veya bu projeler buna göre şekil alsaydı bir gün coşuyor bir gün batıyor olurduk. 40 milyon para değil diye ti'ye almamın nedeni bunu bir kayıp olarak görmeniz. alınan platform, lisansları, kullanım hakları bile tamamen çöpe atılmış olsa dahi bu normaldir, yaşanabilir bir durumdur deyip sizin tonajınızda konuşuyorum, t*şak geçe geçe anlatıyorum; buradan çıkarta çıkarta "40 milyon niye atılıyorki o zaman????" gibi bir sonuç çıkartıyorsunuz... otomobil yaparken "çivi aldık beyler bunu mutlaka bir yere takmalıyız, ıhı kaportaya vuralım" tarzı bir süreç işlemiyor. hayatın hiçbir noktasında hiçbir alanındaki işte böyle bir mantık yok.

bakın ben otomotivci değilim. devletin bu projesinde de yer almıyorum. fakat aramızda mühendisler, konudan haberdar insanlar var. işin siyası boyutu çok başka. bakın direk isim vereyim; @dumrul gelip uzun uzun iktidara saydırabilir, bakın haklıdır, haksızdır demiyorum. tamam; tartışılır da başlıkta çok başka bir durum var. başlığın sahibi gelip işkembe-kübra modunda hürriyet.com editörü tarzı bomba atmış prim amaçlı gitmiş. hadi bu adamın fikri yok zikri var; de size ne oluyor onu anlamıyorum?

çok net bir kural; beyninizi çalıştırırken elinizle yazın, gözünüzle okuyun. başka bir şeye ihtiyaç yok. çok basit. okuduğunuz x haber başlığı doğru olabilir yada yanlış olabilir. buna bu kadar emince yaklaşmayın. yazan eden insanlar var. bakın örnek;
#17360396

internete bağlanabilecek şu siteye kayıt olabilecek zeka seviyesine sahip adamların konuştukları konular hakkında ortaya koyulan şeyleri de takip edebilmesini beklemek çok büyük bir istek değil. iktidar siyasetçiler bu işi başka değerlendiriyordur onu s*ktir edin. madem "40 milyon euro çöpe atılıyor!!!!" diye haykırıyorsunuz bu durum nedendir nasıldır ona bakın.

şaka maka hiç mi x bir şey geliştirmediniz la hayatınızda? otomotiv şirketleri modelleri için milyar dolarlık üretim bandı kurarken bunun 0 kayıpla 2 ayda felan mı yapıldığını düşünüyorsunuz misal? neyse.

evet arkadaşlar 40 milyon euronuz çöp oldu ve bunu s*ke s*ke size ödetecekler. haydi bakalım.

1