ian gillan

1 /
iao iao
1970'de ilk olarak sahneye konulan rock operası jesus christ superstar'da isa rolünde döktürmüştür. gethsemane yorumu dinlenip hayranlıkla iç çekilebilir. aynı eser 1973'te filme de alınmıştır. bu sefer de ted neeley isa rolündedir.

ayrıca 1998'deki efsanevi konserde grup üç kere bis yaparken en son lame ceket ve çıplak ayakla sahneye fırlamış gerek konserin ortasındaki jam sessionlarda gerek en son ana kadar döktürmüştür. "neden child in time söylemedi yieeaaa, gillan bitmiş." diyenlerin itinayla bir aduketi hak ettiği aşikardır. 2005'te değişen bir şey yoktu. gene o muhteşem sesi dinleyebilenler çok şanslıydı.

kesinlikle rock tarihinin en önemli isimlerinden biridir.
ananas ananas
gelmiş geçmiş en büyük seslerden birisi. nasıl bir sese sahip olduğunu görmek istiyorsanız, gidin ve deep purple'ın child in time şarkısını dinleyin. o çığlıklar iç paralayan cinsten, insanı mahvediyro resmen, "abi bu nasıl bir aşmış sestri" diyorsunuz. üstelik bu sesi canlı konserlerde falan da çıkartabiliyor(yani kayıt mucizesi falan da değil).
babam deep purple hayranıymış eskiden. child in time'ı dinlerken babaannem "ne bu yavrum, adamın ayağına basmışlar gibi ne bağırıyo zavallı" dermiş. bu da öyle bir anı.
now go my son and rock now go my son and rock
child in time'daki vokaliyle gönlümde taht kurmuş, görsem önünde eğilebileceğim ve gitarın ince mi telinin 15. perdesindeki sese kırlarda geziniyormuş kadar rahat yükselebilen insan üstü varlıktır.
eni eni
grup tarihinin en iyi solisti.
sinir bozucu derecede başka hem de bu ses.

en güzel çığlık atan erkek desek yanlış olmaz sanırım.
1 /