iftara giden ateist

bitli piyade bitli piyade
işin dini etkinliğinden çok ağzının tadını bilen, ramazanlarda ortaya çıkan kampanyalarla fırsatları değerlendiren ateisttir. (bkz: ben) hatta bunu bir adım ileriye taşıyarak instagramda gördüğüm bir kampanya ile kendi arkadaş grubumla bir organizasyon ayarladım. gelecek olan altı kişinin dördü oruç tutmuyor. ancak hem boğazda tekne turu hem de uygun bir fiyata güzel denebilecek bir akşam yemeği etkinliği olacak. sonuçta hoşgörü var değil mi?
2
küçükharfleyazılanherşeyyanlıştır küçükharfleyazılanherşeyyanlıştır
bunlar masadan iki gidim corba icip kalkarlar. belki bir de tatliyi gomerler. sonra 24-25 kisi soran gozlerle bakar. hatta, hayirdir bir sey yemedin bile derler. sonra o da ,ben niyetli degilim yeni yemistim zaten ehuehue, der. ailesi onun adina utanir kizarir. hizlica bir mazaret uydururlar. ya ilac kullaniyor ihih falan zirvalarlar. gonul ister ki baba kalksin, yahu amcasi serseri ve de zindik bu bosver hahaha, seklinde meseleyi kapatsin. ama isleri zorlastirmada marka olmaya devam etmektedir insanlar.
ozguradam1544 ozguradam1544
ne olursan ol yine gel efendi. bir lokma ekmeği bölüşebilmektir maharet. elbette hoşgörü var! her türü, her rengi, her inancı aynı sofrada buluşturduğu için kıymetlidir ramazan.
koz maça koz maça
içten içe inanmak istiyordur. insanların nasıl bir motivasyon ile bütün gün aç kaldığını, buna rağmen normalde olduklarından nasıl daha mutlu bir hal aldıklarını görmek istiyordur. kalabalık sofralar iyi gelir onlara bence. çünkü ateistler yalnız insanlardır. ya annesiyle babasıyla görüşmeyen ya da onları gerçekten kaybetmiş tiplerdir. "tanrı varsa çocuklar neden ölüyor? o zaman benim annemle babam neden boşandı? sevgilim niye öldü?" mantığıyla inanmamayı seçip kolaya kaçarlar. kader, zamanlama, kuantum, psikoloji falan hiçbir daldan açıklayamazsınız onlara aksini. çünkü dinlemek bile istemezler ama allah onları da sever; kol bacak sağlam, zehir gibi bi kafayla dolaşabilirler mesela. bu bile mucize. zaten bu insanların parmağı kapıya sıkışır sıkışmaz "allah" diye bağırırlar. sonra da ateistim derler. evet canım. öylesin. merak etme.

din hoşgörü dini de arkadaşım! allah'ın varlığına inanmayan birini hoş görmek değil o. mesela benim de ailemin de çok yahudi dostu vardı. ramazan olsun dini bayramlar olsun ilk onlar kutlardı bizi. birbirimizi yemeğe çıkarırdık. fakat söz konusu hiç inanmayan biri ise durum başka. bununla alakalı ayetler var. nisa suresi'ne göz atabilirsiniz.

kuran'a göre; allah'ı ve dini inkar eden ya da allah'a ortak koşan (müşrik) kimseleri öldüremeyiz. onların evlerini/işyerlerini basıp onları taramalı tüfekten geçiremeyiz. hatta onlar gelip bize tokat atmazlarsa bir tokat bile atamayız. bunlar yasaklanmıştır. dinde hoşgörüyü senden olmayana zarar vermemek gibi açıklayabiliriz aslında. fakat işte öldürmemek, zarar vermemek başkadır, dost edinmek başka… buradan ateistleri illa kendimize sıcak bir dost görüp, onlarla samimi ilişkiler kurmamız gerektiği, onların bakış açısını normal karşılamamız gerektiği anlamını çıkaramayız.
lorquet lorquet
benim bu sjdjsje. güzel tanım. şöyle gereksiz bir ön bilgi vereyim, kendimi ateist olarak da tanımlayamam, inanç konusuna dışarıdan bakıyorum.

geçenlerde iftar saatinde eve doğru yürüyorum yolda berberimle karşılaştık. direkt gel iftara gidiyoruz dedi. abi, dedim, ben - iftar... yabancı değil gel, dedi. hemen sağdaki binayı gösteriyordu, kırmadım gittim.

içeri girdik, bildiğin tarikat iftarıymış. 10 - 55 yaş arası, belki 100 kişi neredeyse herkes şalvarlı takkeli vs. bir anda başlar bana döndü. onlara göre piercingli, dövmeli, gayet onları ayrıştıran bir adam tiplemesiydim tabi. bana saçma sapan bir tırsma geldi, zaten içerisi sessiz ve herkes sana bakıyor. hemen berberimin peşinden iftarı düzenleyen büyüklerin yanına gittim, hoşgeldin - hoşbulduk muhabbetleri dönünce cemaatin bakışları da dağıldı gitti. sonra da bir yere bağdaş kurup oturdum. o an sınıfa gelen teröristleri durdurma hayali kuran ilkokul çocuğu gibi türlü şeyler kafamdan geçmiş olsa da, öylece kaldı tabi. en azından bir propaganda filan olur diye de düşündüm, o da yoktu. sadece biri bir anda kalkıp fatiha okudu, onda bir noluyoruz lan diye etrafı çaktırmadan kestim. ama o da yapılıyormuş sanırım, duadan sonra yemeye devam ettik bağdaş şeklinde.

bir daha gideceğimi sanmıyorum ama keyifli bir deneyim oldu benim için. çıkarken allah kabul etsin filan da dedim. bir çok yozlaşmış düşünceyi ve siyaseti geride bırakırsan aslında onlar da benim gibiler de inancımızı yaşamak isteyen insanlarız. bunu normalleştirebildiğimiz zaman o ateist de, o tarikatçı da birlikte güzel bir şeyler başarmış olacak.
mgun mgun
vay bre zındık... vay bre kafir...

tabii ki böyle bir şey yok!

oruç tutmayıp/tutamayıp iftara giden müslümandan inanç olarak farklı olsa da birey olarak farksızdır... ek olarak topluca yemeğe gidildiğinde de başlamak için herkesin yemeği gelene kadar beklemiyor musunuz siz? hah işte tek fark bunda top patlıyor diğerinde siz beklerken patlıyorsunuz lol iksde! ayrıca o kadar yazmışsınız biriniz de afiyet olsun dememiş...

hem kaldı ki isterse yiyip gelsin, iftar masasında önemli olan, menünün içeriği sofranın zenginliği değil insanların inanan olsun inanmayan olsun bir araya gelmesidir... ramazan'ın güzelliği buradadır...

ayrıca oruç tutmanın aç susuz kalmak, saat saymak, çöllere düşmek olmadığının ayırdına da bir varın artık, böyle düşünen de hiç tutmasın, böyle bir zorunluluk yok...

neyse sözün özü; hay hay buyursun gelsin... gelecek tabii... getirin oradan hurmayı abime/ablama!

götler!