ikarus sendromu

leon79 leon79
ikarus'un yunan mitolojisinde balmumundan tutturulmuş yapay kanatlarıyla hapsedildiği girit adasindan kaçarken uçuşun cazibesine kapılıp çok yükseldiği ve güneşe fazla yaklaşıp balmumu bağlayıcıların erimesi sonucu akdenize düşüp öldüğü anlatılır. bu isim modern çağda limitlerini bilmeden aşanlar için kullanılıyor.
selase selase
aslında bu argo deyim, genelde yamaç paraşütü yapanların kullandığı havacılıkta herkes tarafından bilinen kişisel bir evreyi tanımlar.

uçak ve motosiklet sürucülerinin, farkında olmadan birebir karşılaştığı ilginç ve tehlikeli bir sendromdur..

bu durum makinenin sağlamlığına, tecrübeye ve dolayısıya kendine duyulan aşırı güven sonrasında risk almak ve kaçınılmaz olarak da kaza yapmak anlamına geliyor...

özellikle de racing motosiklet kullanıcıları gerekli korumaları taktıktan ve vizörünü kapattıktan sonra, kendisini güvende ve ulaşılmaz bir gücün içinde bulur..bu öz güvenle birlikte gelişen olaylar kaçınılmazdır..
ususabususfructus ususabususfructus
yolda altınızda parçalanacakmış hissiyatı uyandırıp ilk binişte insanı derin bir korkuya sürükleyen ve bi sonraki durakta inip soğukda olsa bir sonraki otobüsü seve seve bekleten tarihi eser
vercignatorix vercignatorix
uçak pilotlarında ve motosiklet sürücülerinde rastlanılan psikolojik bir olaydır. sürücü(pilot) belli bir kullanım süresinden sonra ben bu işi öğrendim, artık hiç bir şart altında hata yapamam diye düşünmeye başlar. işte tam da kendini dorukta hissettiği anda çoğunluğu ciddi yaralanmalı bir kaza ile aslında daha yolun başında olduğunu ve tedbiri elden bırakmaması gerektiğini öğrenir. motosiklet sürücülerinin 4000-5000 km arası en tehlikede oldukları dönem olarak varsayılır.
kumanda altında bulunmayan tekne kumanda altında bulunmayan tekne
beyinsiz araç sahiplerinin sendromudur efendim.

tamam sen mükemmel şoförsün ama makas atmaya çalışırken acemi bir sürücü yol vermeyebilir, kendini kollamak için alan açmayabilir. ya da buna benzer olaylarda trafikte götünü kurtaramayabilirsin 'errrkek' arkadaşım.

trafik ülkenin mozaiğidir efendim. hayal kırıklığıyla sey(i)rediyoruz.