ilaç

1 /
eden eden
kimyacı arkadaşların en kolay iş bulduğu sektör.eczacıların yapması gereken ama günümüzün dünyasında yapmak yerine yapılmışı var prensibiyle fabrikasyona giden,eskiden pahalı şimdilerde ise biraz ucuzlayan şey.
jimela morrison jimela morrison
çok fena bir sermaye aracıdır kendisi. lanet olası kapitalizm acımadan etmeden bu devayı da "kar amacı" gütmekte kullanmakta ve milyonlarca insanı harcamaktadır.

bir ilaç şirketi, ilaç sattığı için asla bir hastalığın bitmesine, yeryüzünden silinmesine mahal vermez, aksine başka hastalıklar da doğurtup başka ilaçlar da satmak ister. yan etkiler de bunun içindir.

şu an dünya üzerinde bir çok hastalığının kesin çözümünün bulunduğuna eminim. bakın görün siren ertan iyileşiverecek. yalnız bunlardan sadece aşırı zenginlerin yararlandığı gibi, orta halli vatandaşın haberi bile olmayacaktır. çünkü mevcut ilaç sektörleri, o yeni çıkan ilacın ortalıkta dolaşmasına izin vermeyecektir.

bu yüzden tavsiye, hastalığın götürüsünün çoğaldığı durumlarda, ilacın götürüsünün daha az olduğu zaman kullanılmalıdır, yani iki kollu teraziye konulmalıdır hastalık ile ilaç.

(bkz: komplo teorisyenliği)
krem karamel krem karamel
zehir ile arasındaki tek farkın doz olduğu kimyasal maddedir.
uygun miktarda kullanıldığı zaman hastalıklardan korunma,teşhis ve tedavi edici özelliği olan ancak yüksek dozda zehir etkisi gösteren etken maddelerin* birtakım yardımcı maddelerle kullanıma uygun hale getirilmiş kimyasal formlardır.
(bkz: doz)
fantastik fantastik
hazırlama şekline göre ilaçlar: majistral ilaç, ofisinal ilaç, müstahzar.

1. majistral ilaç: doktor tarafından yazılan formüllü etken madde ve miktarlarına göre eczacının hazırladığı yapma ilaç şekli. artık bazı kısıtlı cilt ilaçları dışında pek tercih edilmez.

2. ofisinal ilaç: farmakope' de bulunan formüle göre eczacı tarafından hazırlanan, hazır bulundurulan ilaçlardır.

3. müstahzar: sağlık bakanlığından alınmış ruhsatla ilaç firmaları veya ilaç laboratuvarları tarafından hazırlanan ilaçlar.
mihman mihman
bir çok ilaç hakkında sözlükte uzun uzun bir çok yorum mevcut. özellikle pskiyatrik ilaçlar konusunda sözlükçülerimiz boş durmamış yazmışlar da yazmışlar.

ama hepsi birbirinden farklı şeyler söylemiş.

arkadaşlar, bu ilaç dediğimiz şeyin yolu, yolağı bir. insanları bazı şeylere şartlandırıp plasebo etkisine mahal vermememiz lazım. ne alaka demeyin! şimdi ben, x ilacı hakkında "çok mide bulantısı yapıyor aga" yazarsam, siz değilseniz bile sözüme güvenen kanka listemdeki insanlar o ilacı aldığında mide bulantısı hissedecektir. hadi bu çok önemli olmayabilir ama, ulan kimisi bazı ilaçlara uyku kaçırıyo demiş, kimisi uyku açıyor demiş. öyle ilaçlara yazmışlar ki ilacın uykuyla alakalı bir yan etkisi bile listelenmemiş. siz biliyonuz da bağımsız test enstitüleri mi bilmiyo amına koyim (deterjan içiyom arada o yüzden böyleyim)
1 /