ilber ortaylı

1 /
dr conners dr conners
galatasaray üniversitesi'nin en tanınmış ve türkiye'nin en iyi tarih profesörlerinden. esprili kişiliği ve tarihe olan olağan üstü hakimiyeti sayesinde gençleri tarih konusunda derinden etkilemektedir.*
fransızca ve osmanlıca kelimeleri ağırlıkta kullandığı için söylediklerinin anlaşılması, hazmedilmesi o kadar kolay değildir.
nicholai nicholai
tarihin bilinmesi gereken fakat ilgilenmenin sıkıcı olduğunu düşünen çoğunlukta iseniz kendisinin eserlerini mutlaka okuyun. "tarihin sınırlarına yolculuk" isimli kitabında günümüz türkiye'si ile osmanlı devleti arasındaki kuvvetli bağları kanıtlar göstererek dile getirmiştir. modern türkiye'nin aydın kesiminin yaptığı "beyoğlu caddesi batıcılığı" nın topluma hiçbir dinamik katkısı olmadığını belirtmiştir. trt 2 de "ilber ortaylı ile" adlı programda engin tarih bilgisinden yararlanılabilir.
superman superman
mülkiye'de de hocalık yaparken tanışma şansı bulduğum, o kısacık sürede bile konuşurken "ben nerdeyim ya, siyaset meydanı mı burası" havasına kapıldığım, etkileyici ses tonu ve engin bilgisiyle dikkat çeken akademisyen. biraz daha light ama gene en az onun kadar etkileyici bir modeli için; (bkz: hasan köni)
doaaa doaaa
annem sayesinde mülkiye'de tanıştığım ve "büyüyünce ben de böyle olmak istiyorum yaa" dediğim,trt'de yaptığı tarih programını büyük zevkle izlediğim bilgi insanı..
all of nothing all of nothing
engin tarih bilgisi taştışma götürmez olan türkün tarihini iyi bilmesi gerektiğini söyleyen büyük insan. öyle osmanlı şöyle kötüydü böyle iyiydi diye mangalda kül bırakmaynaların bir kez defa da olsa okuması gereken şahıs.bu işler öyle körü körüne olaya bağlanmakla veya ordan burdan duyulan kulaktan dolma saçmalıklarala olmuyor.(bkz: bir bilim dalı olarak tarih)
palantir palantir
dünyayı sadece kendi çevresinden ibaret sanan galatasaraydaki con conlarla bizleri bir tutmaya kalkışan, mühendis tarihten ne anlar gibi önyargıları olan tarihçidir...zamanla bu önyargılarını kırarsa şahsımca daha çok sevilecektir...
albiz albiz
topkapı sarayına yeni saray nazırı olduktan sonra başı dertten kurtulmayan büyük hoca.
daha sarayın tadını çıkartamadan pek çok hırsızlık vakasıyla karşı karşıya kalması ve bir takım ödenek meseleleri hocayı işinden soğutmuştur.
gerçi bir iki herif i na şerifin çıkıp "o çalınan eşyaları hoca kendisi kapalıçarşı'da antikacılara okuttu" demesi bizim gibi hocanın tarihçi kişiliğine meftun olanları üzse de biz yine kendisinin masumiyetine inanmaktayız.
zaten bu söylentileri çıkaranlar daha evvel de "hoca harem dairesine rus karı attı" diye bir tevatür yayıp bu yüce insana çamur atmaya çalışmışlar ve bizi hüzne gark etmişlerdi.
kurabiye kurabiye
aşmış ötesi bir tarih profesörü. osmanlı tarihi ve bununla ilgili tüm konularda ciltlerce bilgiyi hafızasında tutan insandır. ankara, odtu gibi bir sürü üniversitede calışmıştır ama sanırım şu an, istanbul'da bulunmak için galatasaray üniversitesine geçmiştir. trt-2 ve trt-intte kendi adıyla yayınlanan bi program yapmaktadır,herkese tavsiye edilir.
1 /