ilginç bilgiler

54 /
yürüyen adam yürüyen adam
dün öğrendim taze bilgi; taşımaya çalıştığınız sıcak çay bardağı elinizi yaktığında yanan parmaklarla kulak memenizi tutun. kulak memesi ısıyı hızlı şekilde emerek elinizin acısını dindirecek. denedim oluyor.
sadecegunlukseyleryazicam sadecegunlukseyleryazicam
neden milletvekili, belediye başkanı, il/ilçe parti başkanı gibi yerel siyasetçiler halkın içine karışmak için düğünleri ve cenazeleri tercih ederler de iş yerlerine, okullara, bürolara, derneklere fazla gitmezler?

bunu geçenlerde düşündüm. tahminimce sebebi şu: iş yerleri, çalıştığımız yerler genelde sıkıntılı ve şikayetçi olduğumuz yerler oluyor. burada ziyaret etseler onlara işimiz gücümüzle ilgili şikayet aktarma ve problem anlatma ihtimalimiz daha yüksek. sorun ve problem aktarmak da hem konuşmanın tonunu hem de siyasetçiyi algılayışımızı olumsuz bir şekilde etkiliyor.

düğünler ve cenazeler ise şikayet anlatma yerleri değil, olumlu/olumsuz bir duygu paylaşma yerleri oluyor. ve bu yerlerde şikayetlerimizi, sorunlarımızı da bir kenarda bırakıyoruz. haliyle siyasetçiyi düğündeysek olumlu duygularımızı, cenazedeysek olumsuz duygularımızı paylaşırken görüyoruz. bu da ister istemez onları daha iyi görmemize sebep oluyor.

bu yüzden azılı siyasetçiler sürekli düğünlerde ve cenazelerde takılırlar.
asirin asirin
1952 yılında tedavüle giren fındık toplayan kızlar temalı 5 liralık banknot...

fotoğraf aslında 4 kızdan oluşuyor,
en sağdaki kız boyutlandırmadaki hata nedeniyle kendisine yer bulamıyor.
1957 yılında bir dava açılıyor. kızlardan birisi avukata vekalet veriyor ve tüm türkiye'de resminin elden ele gezmesine rızası olmadığını belirtiyor...
nihayetinde para 1970 yılında tedavülden kalkıyor...
beneğinikaybedenuğurböceği beneğinikaybedenuğurböceği
avustralya ya giderseniz para bozdurmak için banka yada döviz bürosu aramanıza gerek yok. bulsanız da yüzde 10 ve 20 civarın da komisyon alıyorlar. onun yerine herhangi bir alışveriş merkezine girin. kasa da ödemeyi yaparken istediğiniz miktarı da söylerseniz komisyonsuz nakitinizi alırsınız.
hope is gone hope is gone
• noel baba'nın hediye getirmesi geleneği, iskandinav mitolojisi'ndeki tanrı odin'e dayanır. odin, uçan atı sleipnir ile avlanmaya gider. çocuklar ise sleipnir için çizmelerinin içine havuç ve saman koyup şöminenin yanına asarlardı. odin'in tüm nezaketlere istinaden çocuklara hediye ve şekerlemeler getirdiğine inanılırdı. zamanla bu gelenek amerika'ya kadar ilerledi. çizme yerine büyük çoraplar kullanılmaya başlandı ve bu gelenek noel'e dahil oldu.

• güney koreliler, birine herhangi bir şey verirken daima iki ellerini birden kullanırlar. çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüzce yapıldığına inanırlar.

• salatalık aslında sebze değil, meyvedir.

• somon balığından suşi yapımını japonlara 80'li yıllarda öğretenler aslında norveçlilerdir.

• norveç'te 12 yaşından küçük çocukların reklamlarda oynaması yasaktır.

• bluetooth, ismini danimarka'nın ikinci kralı king harald bluetooth'tan almıştır.

• 5,7 milyonluk nüfusunun azlığına rağmen kişi başına en fazla nobel ödülü düşen ülkelerden biri danimarka'dır.

• birçok balık türü, gelişimi esnasında cinsiyet değiştirebilmektedir.

• eski babilliler, matematikte temel olarak 60 sayısını esas almışlardır. bu yüzden günümüzde 1 dakika=60 saniye, 1 saat=60 dakika ve 1 daire=360 derecedir.

• vatikan genellikle doğumla değil, çalışmayla kişiye vatandaşlık verir. çalışanlar, işlerini kaybettiklerinde vatandaşlıklarını da kaybetmiş olurlar.
1
54 /