insanı tanımak

1 /
tutkuyakar tutkuyakar
en iyi yol tartışarak tanımaktır insanı.

kendi fikirlerini karşı tarafa sunup,onun karşıt düşüncelerini kendi özlük hamurunda eritip sonra da saldırıya geçmek.
satır aralarından onun resmini çıkarmak.

birini tanımanın en iyi yoludur tartışmak.
zaaflar,kompleksler,fikirler,ideolojiler,doktrinler çarpışır çünkü tartışmada.
sonra karanlık sular çekilir,billurlaşır gerçekler,vurur insanın yüzüne yüzüne.
tartışırken zayıf düşer insan.
yaralanmaya açıktır.
yaralamaya meyilli.
gülümsün gülümsün
bir fırın ekmeği oturup beraber yemekle anlaşılabilecek şey. burada dikkat edilmesi gereken kişinin ekmeği nasıl yediği değil de, ekmeği nasl bölüştürdüğüdür.
ufkabakan81 ufkabakan81
zor iştir, herkesten iyi tanıdığınızı düşündüğünüz kişiden beklenmedik sözler duyup, beklenmedik davranışlarla karşılaşırsanız o kişiyi gerçekten tanıdığınızı zannetmekle ne kadar hata yapmış olduğunuzu fark edersiniz.
heidi heidi
hakkında söyleyecek iki üç anlamlı söz bulabilmektir, yoksa saçmalamak mümkün. öylesi sözler olmalı ki, vayy be dedirtmeli, nereden çözdü bu detayı, annem bile bilemez bunu vs...
şapşal lanu şapşal lanu
sancılı bir süreçtir.

sonrası da sancılıdır. ve hatta en sancılı kısmı sonrasıdır. ilginç gelecek belki ama birini tanımak savunma kalkanlarını yitirmektir ona karşı. çünkü tanımadığınız birinin size karşı tavırlarına -kötü olanlarına- bulacak bahaneleriniz vardır. yorgundur, başka bi şeye bozuktur, öyle demek istememiştir, öyle davranması bi anlama gelmiyordur onun için... gibi tonlarca bahaneniz olur tanımadığınız için. lakin neyi niye yaptığını bildiğiniz, "tanıdığınız" biri için işte bu bahanelerden oluşan savunma kalkanınız düşer. hadi örnek verelim; aynı fikirde değilken bile deli gibi kendini anlatmaya çalışan, doğru tektir ve konuşarak o tek doğruyu bulabiliriz diye düşünen bir "tanıdığınız" varsa ve o artık konuşmaya üşeniyorsa, yalnış düşündüğünüz bir konu hakkında sizi doğruya götürmek için kılını bile kıpırdatmıyorsa hazır olun siz de artık o etrafındaki düşüncelerini ciddiye almadığı tonlarca salaktan biri olmuşsunuzdur.

üşütür bu gerçek. hayır kış vakti olduğundan değil sıcacık odanızda, sıcacık yatağınızda bile üşütür. bi titremek alır hem bedeninizi hem ruhunuzu. üzülürsünüz. hem kendi halinize, hem yitenlere üzülürsünüz. yapacak hiç bir şey kalmamıştır. saklanın yorganın altına ve uyuyun, nacizane tavsiyemdir.

bi tanıdığın uyarısı üzerine gelen edit; nacizane değil naçizane. affola...
suskungeveze suskungeveze
facebook sayesinde artık çok kolay elde edilebilen bir özellik. maşallah herkesin kendisi hakkında ''beni ne kadar tanıyorsun'' diye testi var. hey yavrum hey!
herni herni
insanları tanımak tabiri henüz bulunamamış bir şey .insanları tanıdığınımızı sanıp hep yanılıyoruz . insanları tanımak için önce kaç yüzlü olduklarını bilmek lazım :/
1 /