insanity

2 /
3dne3dnebandim 3dne3dnebandim
2 gün önce kilo vermek için başladığım program... inanılmaz zor.. ilk gün fit test'den geçer not alamadım.. hareketlerin hepsini yaptım ama çoğunda istenilen süreden önce bıraktım .. ama ikinci gün daha iyiydim... kıçımdan ter aktı... şu an bacaklarım ve sırtımda ağrılar var.. yorgunum .. zorlamak istiyorum kendimi.. nereye kadar gidebilirsem gideceğim.. 58 gün kaldı programın bitmesine..

önemli not: zinhar yemek yedikten sonra başlamayın.. kusacak gibi oluyor insan. en az 2 saat önce oruca baslayın

3. gün: az önce bitirdim.. duşumu aldım ama hala terliyorum lan.. 3. gün bacaklarım sırtım ağrımasına rağmen hareketlerin hepsini yaptım.. ara ara kaçak yaptım ama daha iyiyim.. bu arada gerek shaun t'nin gazı olsun, gerek fonda çalan müzikler "asla vazgeçme" düsturunu üflüyor insanın kulağına..

zaman geçtikçe editlerim burayı..
tarumar tarumar
2 hafta önce başladım fena fillah bir program. abi yardırmış, ilk günlerde ağrımadık yer bırakmayan hatta vücudunuzda varlığından haberinizin olmadığı kaşlarınızla tanışma fırsatı veren bir program.
ilk gün fit testle başlıyor ve sekiz farklı hareketi birer dakika süresinde yapabildiğiniz kadar yapıp not almanızı istiyor. sakin gaza gelmeyin ilk harekette yardırabilirsiniz fakat 2-3 hareketten sonra yığılırsınız.
lakin yapıldıkça alışılıyo alışılyo dediğim hamlık geçiyo spor sonrası ağrılar azalıyor yoksa daha kolay falan gelmiyo insana çünkü tekrar sayışı yok vtüm hareketleri yapabildiğiniz kadar yapıyorsunuz.
son olarak 2. fit testte hareketlerin çoğunda 10-15 sayı artırmak moral oldu.
editlemeye devam edicem ilerleyen günlerde.
sigma sigma
dün fit test'ini yaptığım, bugün de ilk videoyu yapmamla öbür tarafın kapılarını araladığım 60 günlük program. hareketleri oradakiler gibi yapmayı denemek sadece salaklık, shaun t bile aralarda bırakmasına rağmen nefes nefese kalıyor. yapabildiğin kadar yap ama bırakma düsturuyla başladığım programın son 10 dakikası ekrana aval aval bakmakla geçti. kalp krizinden gidiyorum sandım lan! normalde olsa "s.kerim böyle aşkın ıstırabını, göbeğimle mutluyum ben!" deyip bırakırdım fakat 8 gb'ın inmesini bekledim kaç saat.

edit: fit test dahil 5. gününü tamamladım bugün. insanın kendi başına açabileceği en büyük bela.

1 yıl sonra edit: geçen sene başlayıp 1 hafta yapıp gezip tozmaya başlayınca bırakmıştım. bu sene daha kararlı olarak yeniden başladım ve 3. haftanın 5. gününü az önce tamamladım.

kesinlikle çok etkili bir program. aynada baktığımda büyük farklar görmeye başlamasam da vücudumun her bölgesinde kaslarımın geliştiğini hissedebiliyorum.

hareketleri yapmak zamanla görece kolaylaşsa da diz ve bileklerimde ağrılar başladı. bu yüzden ağrı yaptığını tespit ettiğim hareketleri hafif bir şekilde yapıyorum.

videolar uzun ve yorucu olduğundan duş, dinlenme derken 2 saat sürüyor diyebiliriz. başlayanların günlerini iyi ayarlamaları gerekiyor. fırsat bulunduğu an yapmak lazım. hatta o günkü egzersizi kaçırmamak için eve erken döndüğüm oluyor.

havalar da ısınmaya başladığında nasıl devam ederim bilmiyorum. devam edersem sonuçları gelip yazarım.

ilk ay sonu editi: recovery week ile 5 haftayı tamamladıktan sonra egzersiz süresinin 1 saate çıkacağını görünce bıraktım ve 4 gündür insanity max:30 yapıyorum. bu 5 haftada hem ufak tefek sıkıntılar hem de diz ve bileklerimde yürürken dahi oluşan acılar sebebiyle 5-6 günü yapamadım. kilo ve ölçülerde değişiklik olmadı, tabi ki bunun sorumlusu diyet yapmaktan habersiz olan benim. vücudumda görünürde değişiklik pek olmasa da kaslarda sağlam bir gelişme var. max:30yi tamamlayarak görüntü işini de biraz daha toparlayabileceğime inanıyorum.

programın avantajları:
+ ekstra bir alete ihtiyaç olmaması
+ kalça ve bacağa yönelik değişik hareketler
+ sıkılmaya fırsat vermemesi
+ shaun t.nin sürekli gaza getirmesi

dezavantajları:
- bol zıplamalı hareketler sebebiyle eklemlerde sıkıntılar yaratması
- hareketlerin yapamayanlar için modifiye edilmiş hallerinin olmaması
- fazla uzun sürmesi
- yemekten min. 2 saat sonra yapılabilmesi (aksi halde mide bulantısı vs durumlar oluyor.)

başlamak isteyenlere tavsiyem ise kesinlikle bir deneyin. amacınız onlara yetişmek değil kendini geliştirmek olsun. aksi halde sakatlanmalara kapı açmış olursunuz.

aylar sonra edit: max 30'nin 3. haftasını bitirdikten sonra yolda yürürken bileğimi burktum, 3 aydan beri şişliği inmediği için yeniden başlamaya çekiniyorum.

2 aylık süreçte ben videolardakinin yanına yaklaşan bi sonuca ulaşamadım. bunda önceden de belirttiğim üzere diyet yapmamam da çok etkili. yine de kendimi iyi hissediyordum.

max30'nin insanity'e göre en büyük avantajı 30 dk olması ve hareketlerin kolay versiyonlarının da gösterilmesi. benim anlamadığım nokta ise insanity'e her gün toplamda 10 dk'ya yakın esneme varken max30'de 1.5-2 dk sürmesi.

kısaca ağır ama güzel bir program, mucize beklemeyin, diz ve ayak bileklerimize dikkat edin
altraytraksyerkel altraytraksyerkel
bir workout programı. hareketleri çok basit görünsede yapılması çok zordur, bu workout programı karın kası yapmak ve kilo verdirmek konusunda bir harikadır ama bilmeniz gerekir ki daha fit test'in yarısına gelince kendinizi yere atıp, uyumak istersiniz. yemek yedikten en az iki saat sonra uygulayın, aksi takdir de mide bulantısı gibi sorunlar çekebilirsiniz.

fit test;http://vimeo.com/64282530
defender2005 defender2005
güzel ve çok eğlenceli bir program yapması hakkten zor, ama yediklerinize de dikkat ederseniz kilo verdireceği garanti, fakat dikkat eden benim gibi kiloları haddinden fazla olanlar için pek uygun değil, demedi demeyin çekersiniz sonra diz ağrısını hayatınız boyunca, hergun günde 45 dakika zıplarsanız, diziniz 3 hafta dayanıyor, benden söylemesi.
kendinden prensli beyaz at kendinden prensli beyaz at
dün bismillah deyip başladığım program. ilk videosundaki hareketleri yaptım yalnız götümün nasıl açıldığını buradan tarif edemem. askere gidenler ilk videosunu izlediğinde görecektir ki oradaki hareketlerin büyük bir kısmı bizim ordu jimnastiği'ndeki hareketlerin aynısı.

sanırım hareketlerden çok, önerdiği beslenme programında zorlanacağım. ben ki deprem olduğunda bile midemin gurultusudur deyip yerinden kalkmayan insanım, günde 3000 kaloriyi (kitapçığındaki hesaplama sonucu çıkan rakam) nasıl alıcam merak ediyorum.
sda123 sda123
60 günlük antreman programını evde denedikten sonra, internette bu işi profesyonel yapan stüdyo keşfettim,ankara'da.masterfit.cinnah ve çayyolunda iki şubesi mevcut.denemek için görüştüm. hocalarla ve grup eşliğinde yapmak motivasyon anlamında daha etkili.masterfit insanity workout

www.fb.com/masterfitturkey
mushir mushir
60 günde fit bir vucut vaad eden program en başta benden büyük bir haaaaaaaaaassssssbahçenin gülleri (:)) almıştı. uygulamaya başlayıp 3. gün knock out olmamla beraber düşüncem, bu programı sistematik güne gün uyguladığınızda bir ayda da fit olabileceğinizdir.
not: altkomşular ile ilişkilerinizi maslahatgüzar seviyesine indirebileceğiniz programdır.
içinde ketçap yok içinde ketçap yok
bugün ikinci gününü bitirdiğim çılgınlık.
hajısos bu idmanlar hakkaten bildiğin gibi değil. bak ben senelerce aklına gelebilecek her sporu yaptım, 14 sene basketbol oynadım bunun 6 senesi profesyonel olaraktı, yetmedi 4 sene beden eğitimi bölümü okudum, spor akademisinde zaten her sporu teorisiyle beraber öğrenip uyguladım yani kondisyon ve atletiklik konusunda kendimden şüphem yoktu. bi kaç yıldır sporu bırakmış olmama rağmen hala fiziğimde pek bi değişim yoktu ama biraz kilo aldım dolayısıyla en etkili görünen de bu insanity programıydı ve başladım.

en hafif tabirle adamın ebesini siken bu idmanlar benim gibi spor hafızasına sahip bir bünyede bile bu kadar zorlayıcıysa diğerlerine allah ciisıs ve buda yardım etsin. ama pes etmek yok, 60. gün bu giriyi tazelerim at fava bekle.
hallederiz dostum hallederiz dostum
hiçbir ağırlık kullanmadan, mekik vb. hareketlere ihtiyaç duymadan sadece vücut ağırlığınızı kullanarak hemen hemen her yerde yapabileceğiniz 63 günlük güzide fitness programı.

bundan yaklaşık 4-5 yıl öncesine kadar teakwondo ve futbol ile uğraşan, haftanın 7 günü idman yapan sportif biriydim. iş hayatı, eğlence vb. derken bir şekilde spor yapmamaya, hayvan gibi yiyip içmeye başladım. sigara da var tabii. bu şekilde geçen yılların ardından yarak gibi yaşamaktan vazgeçme kararı alarak yaza doğru wing chun 'a başlamaya karar verdim. uzun zamandan beri yaptığım tek spor 2-3 ayda bir halı saha maçı olduğu için hemen gidip yazılmaya götüm yemedi, mantıklı olmadığını düşündüm. o zamana kadar kondisyon kasmama, vücudu toparlamama ve spora alıştırmama yardımcı olarak bir program arayışıma -bir arkadaşın tavsiyesiyle- insanity workout ile son verdim. ben yapabilir miyim? ne kadar yorucu? vb. birkaç soruya cevap vererek -biraz da program ile ilgili izlenimlerimden bahsedeyim:

*şimdi şöyle söyleyeyim, hiç spor yapmıyor, yürümüyor, sürekli sağlıksız besleniyorsanız bu program sonrasında bayılabilirsiniz, dikkatli olun derim. sürekli spor yapanlar bile programı zor tamamlayabiliyor. 

*mide rahatsızlıkları, kalp problemleri vb. hastalıkları olanlar bu programa başlamadan önce bir doktora danışmalı bence.

*antremanı yaparken yapamayacağınızı ve çok zorladığınızı düşündüğünüzde hemen ara verin, dinlenin, su için ama antrenmanı durdurmayın, yoksa devam etmeniz çok zor olabilir, hatta bırakabilirsiniz.

*yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. ben diyet yapamam bana zor gelir demek tamamen bir ön yargı, çünkü yapılan beslenme programı bir diyet programı bile sayılmaz. aşırı derecede kısıtlayıcı değil. günde 3 öğün yemek yiyen biriyseniz öğün sayısı (sabah öğlen arası ve öğlen akşam arası öğünleriyle) 5'e çıkıyor. kırmızı et, tavuk göğsü, somon, fasulye, brokoli ve makarna ana öğünler için hiç de kısıtlayıcı değil. öğünler sadece protein değil, karbonhidrat, lif ve diğer besin ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde hazırlanmış. meyve olarak kısıtlamanız yok ama greyfurt ve kırmızı meyveleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. muz ise olmazsa olmazınız, hemen hemen her ara öğünde muz yiyin. benim gibi muz seven biriyseniz motive edici oluyor. 

*sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekiyor, günde içeceğiniz 1 sigara bile akşam programı yarım bırakmanıza yol açabilir.

*ben yapamam bunu diyorsan hiç başlama. (bkz: get fit or get out)

*indirmek isteyenler için (bkz: torrent)

*başlama karar verdiysen eğer başlayacağın günü iyi belirle. çünkü 7. günün sonu dinlenme günün olacak. cumartesi akşamı başladıysan cuma günleri dinlenme günün olacak, sana kalmış tamamen. 

son olarak, spor yapacağınızı söylediğinizde hevesini kıracak olan insanlardan uzak durun, hatta hiç söylemeyin. heves çok önemli, başkalarının ne söylediğini umursamıyor olarak gözüksek de içten içe bunları kafamıza takıyoruz, en kötü ihtimalle bilinç altımızda yer ediniyor. siz kendi yolunuza bakın, belirlediğiniz hedef doğrultusunda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın. pişmanlıktan daha kötü bir şeyin olduğuna inanmıyorum. 

1.gün: fit test ile başladım, ne bir ön hazırlık ne de başka bir şey yaptım. direkt başladım, yaklaşık 30 dakikalık olan bu programda ilk 10 dakikayı çok daha rahat olmayacak şekilde tamamladım. ama o son 10 dakika yok mu, ter içinde kaldım, gözüm karardı, başım döndü, midem bulandı. ama pes etmedim, tamamladım bir şekilde. fakat şunu belirtmeliyim ki, inanılmaz yorucu. duş altıktan sonra (duştan çıkmak istemeyeceksiniz, daha doğrusu çıkacak gücünüz kalmayacak) oturup film izledim, başka bir şey yapılacağını düşünmüyorum zaten.

2.gün: ilk 15 dakikasını tamamladıktan sonra elektrikler kesildi, dışarıya çıktım, tam yarıda kalacak diye düşünürken gece eve tekrar döndüm ve yatmadan önce tamamladım. ilk günkü kadar zorlanmasam da bu da oldukça yorucu geçti. 

3.gün: çok daha rahat geçti, biraz sırt ve bacak ağrım vardı ama hafiflemeye başladı. push up push up!

1. hafta: ilk haftayı tamamladım, ağrılar kalmadı, sadece yorgunluk var ve yeterince uykumu alamadığım için o da sanırım. onun dışında gayet iyi gidiyor, beslenmeye de dikkat ediyorum az da olsa. hadi bakalım, bir an önce bu ay bitsin diye sabırsızlanıyorum!

3. hafta: gayet iyi gidiyor, oldukça memnunum. yalnız bu hafta bir günü kaçırdım, yapamadım. bunun yerini doldurmak için de fit test'i yapmayıp, cardio recovery'i dinlenme günüme taşıdım. o gün için de fit test yerine kaldığım yerden devam ettim. c'mon ya'll let's go!
mr chavez mr chavez
dün fit testi bugünde ilk gün programını yaptım. tabi yarım yamalak. .ama akan ter ben hiç böyle terlemedim. ciğerlerim açıldı. bide şerefsiz hiç dinlendirmiyor. bağırıp duruyor bide ciddi gaza geliyorsun. yaptıkça burada editliyorum. merak edenler bakarlar. şuanda 99 kiloyum. bitince ne olacak bakalım.
edit: az önce 2. günü tamamladım. yok böyle birşey. pis gazdayım bide dinçleştim sanki.
dün gece 1 de yatmama rağmen 5 te kalktım sporumu yaptım. yanlız fenayım. çok yorucuydu.
2 /