instela

1 /
wondrous wondrous
sevgili itü sözlük yazarları, okurları,

bir süre önce önce itü sözlük teki değişim başlığında 2015 yılında itü sözlük'ü bekleyen değişikliklerden bahsederek, konuyla ilgili görüşlerinizi ve pek çok yardımsever öneriyi dinleme fırsatına eriştik. aldığımız tüm bu geri dönüşlerin desteği ile bugün bu değişimi adı ve detaylarıyla duyurmaktan mutluluk duyuyoruz:

instela.

"stela" kelimesi instela isminin temelini oluşturmakta ve üzerinde tarihi yazıtların bulunduğu dikili taş anlamına gelmektedir. bu platform tarihe meydan okuyan dikili taşlar gibi; içinde, kalbinde taşıdığı, binlerce kişiye ait deneyimleri, duyguları, farklı bakış açılarını ve bilgileri yıllar sonrasına taşıyacak ve tarihe izlerini bırakacaktır.

instela'da hedefimiz, büyük oranda kendi kendini yöneten, çok iyi belirlenmiş kuralları olan ve en tepesindeki isimden başlayarak herkesin bu kurallara uymayı taahhüt ettiği, yapılan her işlemin şeffaf ve herkesin denetimi altında olduğu çok daha demokratik bir yapı yaratmak.

bu sebeple itü sözlük'ün en güzel özelliklerini alıp üzerine çağın gerektirdiği öğeleri ekleyen yeni bir yazılım ve yönetim anlayışı geliştirdik.

mevcut yönetim pratiklerimizi gözden geçirdik, kullanıcıların daha fazla katkıda bulunamadığı, şeffaf olmayan bir yönetimin çağın gerisinde olduğunu düşünerek tüm kurallarımızı daha güncel bir bakış açısıyla ve titizlikle inceleyerek bir "anayasa" oluşturduk. bu süreci yaklaşık 50 sözlük yazarının fikir ve katkılarını alarak devam ettirdik ve en son haline ulaşmak için bu kez çok daha fazla kişiyi görüşlerini belirtmeye davet ediyoruz.

biz interaktif sözlük konseptinin internet dünyasında üretilmiş en iyi fikirlerden olduğunu düşünüyoruz. çünkü interaktif sözlüklerde şu an dünyada yer alan birçok sosyal platformun aksine:

1- paylaşılan her içerik yalnızca kullanıcıyı takip eden sınırlı bir kitleye değil anında sitenin tüm ziyaretçilerine ulaşabilmektedir.

2- paylaşılan her türlü içerik doğası gereği başlıklar altında tasnif edilmiş durumdadır. herhangi bir zaman, herhangi bir konuyla ilgili spesifik bir içeriğe ulaşmak çok kolaydır.

3- sadece salt bilgiyi değil, her yazarın kendine özgü deneyim, duygu, düşünce ve bakış açılarını da içerir. bu anlamda bir ansiklopediden daha ileri noktadadır.

4- paylaşılan her içerik kalıcıdır. platform hayatına devam ettikçe bu içeriğe istenildiği her zaman ulaşılabilir. bu sebeple sözlükler aynı zamanda pratikte kolektif bir hafızayı temsil etmekte ve belki ilerde modern tarih yazımına kaynak oluşturabilecek kadar ciddi bir potansiyeli taşımaktadır. bu tarz kolektif bir yapının sadece türkçe dilinde olması ise dünya için bizce bir kayıptır.

bununla beraber, kendi görüşümüze ve aldığımız geri bildirimlere göre, bu konseptin gerçekleşmesinde, tüm sözlük konseptli web sitelerinde tekrarlanan birkaç temel sorun mevcuttu. bunlar:

1- topluluğa yönetimde yeterince yer veremeyişi. yeterince şeffaf ve iyi kodlanmış kuralların olmaması ve şimdiye kadar olmasa da gelecekte keyfi yönetimlere açık kapı bırakması.

2- uygulanan biçimsel kuralların büyük bir kısmının gerekliliğini kabul etmekle beraber; bu biçimsel kuralların zaman zaman paylaşılan içeriğin zenginliğinin üstünde tutulması, bazı kalıpların içerik niteliğinin dahi üstünde değerlendirilmesi.

3- topluluğun metinsel içeriğe hapis kalması, çağın gereklerini yakalayamaması.

4- ilgi duyulan konularla ilgili yeni içerikleri keşfetme konusunda teknik araçların yetersiz kalması ve özel olarak araştırmadığımız sürece gerçekten ilgimizi çekebilecek nice güzel içeriğin tarihin tozlu sayfalarında kaybolması.

itü sözlük'te elde ettiğimiz deneyimi ve onu farklı kılan tüm iyi özellikleri miras alıp bu çözülememiş sorunlara dokunmak konusundaki cesaretimizle birleştirererek instela’nın temellerini attık.

- instela'da bugün itü sözlük'te ne yapabiliyorsanız hepsini yapabilecek, üstüne görmeyi isteyebileceğiniz içeriklere daha kolay ulaşacaksınız. kronikleşmiş sorunların ve eksikliklerin çoğunu çözmeye çalışmış, daha performanslı bir yazılım bulacaksınız.

teknik konuda değişiklikleri keşfetmeyi yarından itibaren beta kullanıcılarına bırakıyoruz.

instela ile birlikte:

- platformun yönetiminde katkıda bulunabileceksiniz.

- yeni moderatörleri kendiniz seçeceksiniz.

- moderatör ve editörlerin yaptığı her işlemi şeffaf bir şekilde inceleyebileceksiniz.

- herhangi bir sorununuz otomatik olarak ilgili kişiye iletilecek ve sorunun çözüme ulaşıp ulaşmadığını kolayca takip edebileceksiniz. umarız çözümsüz bir sorun kalmayacak.

instela'nın anayasasının ilk taslağını kendi başlığında bulabilirsiniz. bu metin halen tartışma ve geliştirme halinde olduğundan bu konudaki görüşleriniz çok önemlidir. (bkz: instela kuralları)

instela yazılımı halen yoğun geliştirme altında ancak büyük oranda kullanılabilir durumdadır. herkesin görüşlerini toplamadan ve eksiksiz bir deneyim sağlamaya başlamadan tam olarak geçiş yapmayı düşünmüyoruz. instela beta'sı için yarından itibaren kapalı beta kullanıcılarımız davetiye göndermeye başlayabilecektir.

teşekkürler,

çağatay gürtürk
3
fly me to the moon fly me to the moon
şu cümleyi görünce yazının yarısında çıktım;

"yeterince şeffaf ve iyi kodlanmış kuralların olmaması ve şimdiye kadar olmasa da gelecekte keyfi yönetimlere açık kapı bırakması"

"şimdiye kadar olmasa da" he mi wondrous? ahahahah komik adamsın vesselam.

devam edeyim okumaya.

ekleme: yazının tamamını okudum. bu konu hakkındaki düşüncelerimi itü sözlük teki değişim başlığında ve o süreçte bayağı bi kıl olduğum radiance'ın nick altında belirtmiştim. neyse sonra radiance'ı sevdim, fikre de biraz alıştım. fakat benim en ama en rahatsız olduğum konu wondrous tarafından şu maddede belirtilen fikirdir;

"-uygulanan biçimsel kuralların büyük bir kısmının gerekliliğini kabul etmekle beraber; bu biçimsel kuralların zaman zaman paylaşılan içeriğin zenginliğinin üstünde tutulması, bazı kalıpların içerik niteliğinin dahi üstünde değerlendirilmesi."

ya ne olacağıdı? neyi anlattığın kadar nasıl anlattığın da önemli değil mi yani? evet artık fikir paylaşımı o kadar basitleşti ve ucuzlaştı ki kimse biçime önem vermez oldu. bana göre bu uyulması gereken bir trend değil, teknolojinin doğurduğu yozlaşmalardan biridir. mesela ".." şeklinde bir noktalama işareti yoktan var edildi. cümlelerin sonuna nokta koymak, virgül kullanmak külfet haline geldi. benim sinirlerim tepeme çıkıyor bu tür şeyleri görünce. bu ve benzeri hataları gördüğümde okuma zevkim sıfırlanıyor ve bu sözlük içn konuşuyorum; direkt o giriyi eksiliyorum. elimden gelse silerim de. ne bileyim, mesela dahi anlamındaki de'leri ayırmayı dahi beceremeyen bir zihniyetin bana edebiyat konusunda ne gibi bir katkısı olabilir ki? "sözlük yazarlarından şiirler" başlığı bu tür hatalarla dolu. siz diyorsunuz ki; "biçime bakma duyguya, fikre bak". işte bana göre o leş gibi bir tabakta servis edilen, berbat görünümlü bir yemeğe benziyor. tadına bakasım gelmiyor. daha nasıl anlatayım derdimi bilmiyorum. sanırım anlaşılmıştır. instela'da; hadi tüm bu zorlayıcılığı, bizim yıllardır biriken emeklerimizin, katkılarımızın bize sorulmadan bir başka projenin temeli olarak kullanılmasını filan geçtim ki bunlar sürekli instela'nın en büyük özelliği olarak belirtilen demokrasi ile taban tabana zıt durumlardır; benim en çok rahatsız olduğum durum bu biçimin önemsizleştirilmesi konusudur. zaten bir önemi kalmamıştı uzun zamandır fakat artık kimsenin takmadığı yazılı bir kural olarak bile olmayacak.

onun dışında şeffaflık, oylama vs. güzel şeyler. moderatör olasım gelmedi değil.
1 /