instela sinema kulübü

9 /
meursault888 meursault888
le samourai
başrolde alain delon var. sinema tarihinin en cool karakterlerinden. filmin çok iyi müzikleri var. karanlık bir havası var aynı zamanda. şizofren bir tetikçinin hikayesi ama izleyince psikiyatrik bir bozukluktan çok coolluğuna veriyorsun karakterin. filmin yönetmeni jean pierre melville.
film bushido kitabından bir alıntıyla başlıyor.
^^samurayınki kadar büyük bir yalnızlık yoktur, belki ormandaki kaplan hariç^^.
evet o ormandaki kaplan gibi yalnızdır.
meursault888 meursault888
ölümlü dünya 2018 yapımı aksiyon/komedi filmi. yönetmenliğini ali atayın yaptığı filmde başrol olarak pek ön plana çıkan bir isim yok. film komedi ön temalı olmasına rağmen bir kaç gerçekten çok komik sahne dışında pek güldürmüyor. aksiyon açısından da pek yüksek not alacak bir film değil. piyasadaki saçma sapan komedilere kıyasla bir ağırlığı vardı. çok fazla küfür ve belaltı yapmadan güldürmeye çalışmışlar gibi bir izlenime kapıldım.
ama ailecek izlenecek bir komedi filmi olarak izlenebilir. feyyaz yiğit kendini oynamış iyi de olmuş komik adam gerçekten.
lui ck lui ck
the house that jack built

2018 yapımı lars von trier filmi.
ama ne film
türünü adlandırmak çok zor. lars von trier filmi diye sınıflandırmak daha doğru olacak. ekstrem derecede şiddet içeriyor ve bu şiddeti çok doğal bir şeymişcesine, tüm çıplaklığıyla görüyoruz. bu doğal olarak bir rahatsızlık oluşturabiliyor. hatta filmin gösterildiği festivallerde salonu terkedenler, filmi yuhalayanlar olmuş.

tüm bunların ötesinde film asla sırtını şiddet pornografisine yaslamıyor. (srpski film gibi bir şey değil yani) ana karakterin öyküsünü izliyoruz ve kendisi bir psikopat olduğu için onun bakış açısı sinemanın sınırlarını zorlayarak anlatılmış. anormal insanı anormal biçimde anlatmak gayet normaldir diye düşünüyorum.
yine de hassas bünyelere tavsiye etmiyorum

böyle kendine has filmlere puan vermeyi sevmem ama konsept gereği:

8/10
sakil sakil
bohemian rhapsody the movie - bohemian rhapsody (ingiltere-abd, 2018)

#17811346 (10/10)

bu arada bu başlığı sinemaseverler için bir buluşma noktası olarak tasarlasam da kendi film arşivime dönüştürdüm bir nevi. izlediğim filmleri not aldığım bir yer oldu benim adıma. şimdi baktım, tam 6 aydır ekliyormuşum filmleri. ancak bundan sonraki 6 ayda vatanî görev dolayısıyla bu başlığa yeni bir film ekleyemeyeceğim. kendinize iyi bakın, güzel filmler izleyin, dayanışmayı artırın ve hatta ben yokken bu kulübü gerçek bir kulüp haline getirin. :) öpüyorum hepinizi. kalın sağlıcakla.

not: sözlükteki değil, bu başlıktaki son girim oluyor bu. sözlük için birkaç günümüz daha var.
9 /