insülin pompası

roxanne roxanne
deri altına ince bir kanülle girilerek sürekli insülin infüzyonu sağlayan bir cihazdır. içinde rezervuar bölümünde insülin depolanır. kişi bu cihazla yaşar, uyur, koşar, yüzer. sürekli iğne yapmak zorunda kalmaz. güzel bir gelişmedir. pankreas nakli ise "keşke" ile beklenmektedir.
ışık ışık
'insülin tedavi değil yaşam şeklidir' sloganını diline dolamış bünyeler için milat niteliğinde bir kesinlik taşıyan süper cihaz.vücuda takılı olmasından dolayı hayat boyu küçük de olsa bir cihaza bağlı olarak yaşama fikri,kullanımını engelleyen ve geciktiren tek ve en büyük eksisi olmaktadır.yine de bir süre sonra kullanıma başlayan çoğu insan tarafından kol bacak gibi vücudun birer uzvu olarak görülmesi kaçınılmazdır.

yıllarca haftasonu tatil bayram dinlemeden sabahın köründe kalkmış,çoğu zaman uykulu halde bile tek başına kahvaltı etmek zorunda kalmış,hayatının her anını bir plan çerçevesinde yaşamış,bu konuda her adımını hesaplayarak atmış bir insan olmayı gerektiriyor çünki insülin.pompa bu zorunlulukları biraz olsun ortadan kaldırdığı için daha rahat bir yaşama alanı sağlıyor ve o andan itibaren uyulan alışkanlıklar değişmeye başlıyor.işte bu yüzden milat gibidir;öncesi ve sonrası vardır.

önyargılı davranmak ise kullanımı açısından zaman kaybından başka bir şey değildir.