irma kasırgası

2 /
scott the dick scott the dick
haber siteleri büyüttü de büyüttü, 6 milyondan fazla insanı tahliye ettiler, millet aylık stok falan yaptı ... gel gör ki cat 4 - cat 5 seviyesinde beklenen kasırga cat 2 oldu olacak, o rüzgarda ağaç bile devrilmez. hauhaufhaushfausfh doğa ana iyi trolledi bunları. şimdi geri dönün size tatil matil yok kuzeyde.
radiance radiance
dışarıdan bir bakışla neden bu kadar mevzu olduğunun garipsenmesini doğal karşılıyorum. sebepleri şöyle sıralayayım:

1- kasırganın boyutu cidden acayip büyük. bir ucunun izmir, diğer ucunun ise sivas'ta olduğunu hayal edebilirsiniz.
2- atlantikte kayıtlara geçen en güçlü kasırgalardan birisi şimdiye kadar.
3- şimdiden yarattığı hasar milyarlarca dolar büyüklüğünde. öyle ki farkındaysanız yıkılmış yerlerden doğru dürüst görüntü bile gelmiyor, gelemiyor. şimdiye kadar vurduğu bazı adaların %95'ten fazlası tamamen paramparça olmuş durumda. internete normalde görüntü yağardı. mevcut görüntüler pek az.
4- şimdikine benzer uyarılar sadece daha önce bir kere daha yapılmıştı. o da katrina kasırgası zamanındaydı. katrina kasırgasının sonucu için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz:

3
anarşistkedi anarşistkedi
şiddeti şu an küba üzerinde olduğu için azaltmakta olan ancak meksika körfezi'ne girdiğinde tekrar güçlenmesi beklenen bilindik ve ölçülen en tehlikeli kasırga. cat 4 ya da 5 olarak abd'ye girmesi bekleniyor şu an hâlâ ve belirtilmiş zaten ama 8pm-7am arası sokağa çıkma yasağı ilân edildi.

bütün güney amerika ve kuzey amerika halkına geçmiş olsun ve bir an önce toparlanmaları dileğiyle. keza çok yakın arkadaşlarım da o bölgenin kuzeyinde ve fırtına tam üstlerinden geçecek ve tek ümidimiz şiddetini pazartesiye kadar azaltması.
radiance radiance
yatmadan önce son güncellememi yapayım, zira muhtemelen kalktığımda haritada işaretlediğim yerler sular altında olabilir.

kasırga florida'ya halen yaklaşık 170 km uzak olmasına karşın şimdiden rüzgar şiddeti bazı yerlerde (haritada da göstereceğim marathon'da mesela) 90 km/s'e kadar ulaşmaya başladı. dış spiralin etkisini göstermesiyle de çatır çatır tornado / hortum alarmı verilmeye başladı. kasırga rüzgarının deniz üzerinde yarattığı dalgalanma nedeniyle okyanusun karaya 3 metre kadar taşma yaratması bekleniyor şu an için. 3 metre taşma beşiktaş çarşı'daki dükkanların komple sular altında kalması için yeterli mesela. en son projeksiyona göre kasırga'nın kara ile tam teması gerçekleştiği anda yaklaşık hızının 225 km/s olması bekleniyor. o değil de gariban kübalılar ne alemde acaba.

dandik hayat dandik hayat
geçen harvey kasırgasından sonra abd petrol stoklarındaki arz fazlasındaki azalışın bizde akaryakıtta hayvani zam olarak dönmesini baz alarak bu seferde güzel zam yiyeceğimizin habercisi olabilir. depoları fulleyin.

o değil de bu kasırgalar neden kadın ismi derken ilk defa harvey kasırgası ismi koymuşlar galiba. ya da ben hiç duymadım erkek ismi olarak.
zekiçevikahlaksız zekiçevikahlaksız
yani amerikan halkıyla bizimkinin çok benzediğini gözlemlememi sağlayan durum. irmadan önceki harvey kasırgasını çok sıkı takip ettim youtubedan canlı videolar, cnn vesaire üzerinden; houston yerle bir oldu, sokaklarda timsah gezinen videolar vesaire var ortada ve lokal insanlar tarafından çekilmiş instagram videoları bunlar. belli bir kesim bunların fake olduğunu iddia ediyor, çin'in oyunları bunlar amerigalıları küresel ısınma saçmalığıyla geriye çekmeye çalışıyorlar vesaire gibi argümanlar üretiyorlar ve azınlıkta değiller. bizdeki deprem muhabbetinde hemen ortaya atılan haarp argümanları gibi çin'in bir sistem geliştirdiğini ve doğal afet yarattığını söylüyorlar. insanoğlu ne kadar kibirli varlık, doğadan gelen tehlikeleri bile bir insan aklıyla oluşturulan şeyler olarak görmeyi başarıyor. doğa her zaman verdiğini geri alır.
geçmiş olsun durumu yaşayanlara. umarım en hafif şekilde atlatırlar.
gölgelerin efendisi gölgelerin efendisi
irma'nın küba'da yarattığı yıkımdan birkaç kare...
virjin adalarından bir video...
st martin adasının paramparça oluşu
bu da bbc'den
www.bbc.com

umarım en az zararla atlatırlar.
florida'nın büyük bir kısmı sular altında kalacak gibi.


azwepsa azwepsa
istanbul'da geçenlerde dolunun da eşlik ettiği bir fırtına gördük. dolunun yanında şiddetli rüzgar ve yağış, dakikalar içinde kentin pek çok yerini su basmasına sebep oldu. ağaçlar devrildi, yollar kapandı. dolu zaten cam çerçeve indirdi, tüm arabaların kaportası portakal kabuğu gibi oldu.

bizim yaşadığımız çok kısa bir versiyonuydu. burada bir benzeri ve hatta daha şiddetlisi saatlerce sürüyor.

amerikalılar gökdelen yapmakta falan iyiler ama kendi evleri çok tırt. ahşaptan, yığma tuğladan basit evleri naylon poşet gibi uçurur bu rüzgar. karayipler'den florida'ya kadar herkes yarra vadisinin eşsiz üzümlerinden fermente bir şarap içiyorlar. allah yardımcıları olsun.


sosyalismet sosyalismet
bizim olası bir depremde dahi alacak önlemimiz yok.
mevcut afet toplanma alanlarını dahi belediyeler yandaşlara peşkeş çekmişken yazar büyütmeyin diyor. yok erken önlem almışlar da buna rağmen düşük etkili bir kasırga gelmiş geçmiş de, falan da filan da.
bir diğer yazar da amerikalıların ölmesinden mutlu olabilecek ölsün de gebersin diyenlerin konuştuğu kasırga diyor irma'ya.
katrina kapıda amerikalı, küba'lı erken önlem alıyor, fok balıklarını, deniz canlılarını sarıp sarmslayıp korumaya alıyor komünist küba.
ders çıkaracağımız, komünist küba'dan insanlık dersi alacağımız yerde geyiğe vuruyoruz.
aşkolsun.
juniper10 juniper10
bu yıl güney pasifikte gerçekleşen ters el-nino basınç paterni etkisi bu kasırgayı bu dönemde güçlendirmiştir. an itibariyle florida'ya doğru ekstrem bir ilerleme kaydediyor.
bori bori
gün içinde miami'yi vuracak kasırga.

buradan canlı izleyebilirsiniz.
araç içinden gezintili izlemek istiyorum derseniz.
nerede kaldı bu kasırga, nasıl ilerliyor diye canlı izlemek isterseniz.
iyi seyirler.
2 /