işçi ölümleri

quinthas quinthas
işçiden kaynaklanan ve işverenden kaynaklanan iki durumu mevcuttur. türkiye'de çalışan işçilerin büyük bölümü güvenlik ekipmanı sağlansa bile kullanmayı istemez ve bilmezler. ayrıca ya hiç eğitim almamışlardır veya çok düşük eğitim seviyesinde oldukları için kullanmakta oldukları ekipmanlarla birbirlerine şaka yapma ihtimalleri çok yüksektir (bkz: havalı kompresör tabancası ile şaka hastanede bitti karaman'da bir plastik doğrama fabrikasında çalışan 39 yaşındaki h.ş.t.'nin iddiaya göre iş arkadaşı 42 yaşındaki r.h. ile havalı kompresörle şakal... hürriyet - türkiye'nin açılış sayfası ) (bkz: forkliftle şaka öldürüyordu bursa'daoperatörünün sokak ortasında bıraktığı forklift 14 yaşındaki zeynep sude erdal'a çarptı. olay şöyle meydana geldi. sokak ortasında parkedil... sabah )buna benzer nedenlerle yaşanan pek çok iş kazası ve işçi ölümü gerçekleşmektedir. diğer taraftan soma ve rezidans gibi işverenlerin aç gözlülüğü sebebi ile gerçekleşenleri vardır ki bunlar bence daha acıdır. hiç bir şekilde paranın insan hayatından daha değerli olması düşünülemez ancak biz ve bizim gibi az gelişmiş ve insanın değerinin olmadığı ülkelerde bu tarz ölümler bu kadar çok görülmektedir.
djinnlynx djinnlynx
hiç kimse kendini temize çıkarmasın, tüm ülkenin suçudur.
bunu anlayıp kendimize çeki düzen vermedikçe;
katil de biziz, maktül de!
clandestine clandestine
bu hususta halihazırda yürürlükte bulunan 4857 sayılı iş kanunu taşeron veya üst işveren olsun, firmaların iş kazaları nedeniyle doğacak zararlara karşı sorumluluktan kaçabilmesinin önüne geçen yeterli hükümlere sahip olmakla birlikte, maalesef bu hükümlerin hiç birisi iş kazalarının meydana gelmesini önleyici tedbir şeklinde düzenlenmemiştir. hal böyle olunca da iş kazasının önüne geçilmesinden ziyade iş kazası meydana geldiğinde olacaklara ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. bu durum mevcut sistemin en büyük sorunlarından birisidir. kar hırsının günümüzde geldiği noktaları düşünecek olursak, iş kazalarının meydana gelmesini önleyecek radikal önlemler alınmadığı(yasal düzenlemeler yapılmadığı) sürece, ne yazık ki değişen hiç bir şey olmayacaktır.
petesterling petesterling
işçi zaten diyor adam. işçi bulmak zor değilki ölsün. biz çocukları yaptırtıp yeni işçileri yetiştiriyoruz zaten diyor. onun canı yok diyor resmen.
edmondantes edmondantes
işçi ölümlerini, sadece iş müfettişlerini çok çalıştırarak çözmek zor.

kayıtdisi istihdam boyutu var, (kayit dışı çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hicbir egitime tabii tutulmamakta)

ortak sağlık güvenlik birimlerinin calismalarini denetlemek var, (osgb'lerin sorumlu olduklari fabrika ve insaatlarda meydana gelen iş kazalarının sonuçlarından ciddi anlamda nasiplenmeleri gerekiyor)

iş sağlığı ve güvenliğine aykiri davrandigi icin suçlu bulunan sorumluların cezalarinin caydirici olmamasi var,

herşeyden öte bana bişey olmaz diyen işçi zihniyeti var, en büyük sorun da bu.

soruna tüm yonleriyle kollektif bir calisma yapmadan tek yönlü önlemler etkili olmaz.
acarabi acarabi
işçi ölümleri diyen halt etmiş. yahu, bir yılda savaşta bile o kadar can kaybı yaşanmıyor. işçi ölümleri değil, iş cinayetleridir o......