islam birliğine inanmak

milli kafir milli kafir
müslüman ülkelerin birlik beraberliğine inanan polyannacılık oynayan şeriatçının yaptığı eylemdir. islam ülkelerinin kendi içlerinde kendi toplumlarına zerre yararı yokken, bütün islam ülkelerine bir yarar sağlayabileceğine, hatta ve hatta bu ülkelerin liderinin de türkiye olabileceğine inanmak ancak bir salaklıktır.
dumrul dumrul
paradoksal şekilde "islam dünyası"nın daha fazla parçalanmasına hizmet eden fiildir.

islam dünyası dediğin şeyin içinde şiisi, sünnisi, selefisi var. sen cübbeli ahmet'le adnan oktar'ı, ebubekir el bağdadi ile ekmek için ekmeleddin'i, ayetullah ali hamaney ile zarkavi'yi, tayyip erdoğan ile edip yüksel'i aynı islam dünyası içinde tasavvur edebiliyor musun? bunları aynı paranteze alabiliyor musun?

şimdi rakı içen ve içmeyen iki kişi birlik olabilir ama deve sidiği içenler ve içmeyenler birlik olamaz. niye? çünkü damak tadı tartışması değil bu. adam sonsuza kadar ceviz kırmakla sonsuza kadar yanmak arasında bir şey olarak görüyor deve sidiği içip içmemeyi... biri diğerine diyor ki: hadissiz din olmaz, hadisleri inkar ettin zırt dinden çıktın. diğeri ona diyor ki kuran'a ek yapma peşindesin zort hadi yallah.

bu birliğe inananlar kendi islam anlayışlarının tek mutlak doğru olduğuna inandıklarından birliğin kendi etraflarında oluşacağına da inanırlar. o kadar kaçınılmaz ki... her şeyi yaratan bir varlık var, o sana bir din gönderiyor. bu tabii çok tutarlı ve anlaşılır olmalı, yoksa evreni yaratan allah'ın kendisini düzgün ifade etmekten aciz olduğunu iddia etmiş olursun. sen de kendi anladığının mutlak hakikat olduğuna inanırsın yoksa zaten "allah'ın dinini gafama göre eğip büküyom eheh ne agıllı adamım" demiş olurdun. hayır dini doğru anladığından emin değilsen zaten ona inanmazsın. inandığın şeyin mutlak doğru olduğuna inanmıyorsan dine zaten hiç inanmazsın gider agnostik olursun, deist olursun.

sen doğru anladığına göre diğerleri yanlış anlıyor.

"islam dünyası" birleşecekse islamı doğru anlayanın etrafında birleşmeli...

hadi hop, birlik derken durduk yere husumet ürettik. niye? çünkü sen a derken z diyen de islam'ı kendisinin anladığını ve temsil ettiğini düşünüyor.

binlerce yıldır insanları bölüp birbirine kırdırmaktan başka bir işlevi olmayan dinin etrafında birleşme fikri gerçekten de dahice. kim düşündüyse tebrikler.
azwepsa azwepsa
neden olmasın? böyle bir ütopyaya inanmak, bunun için çalışmak güzel olur elbette. müslümanlar arasında 50 senelik kanlı mezhep savaşları açısından gayet olumlu.

müslümanları ayrı siyasi yapılar olarak bir çatı altına toplamak için elbette girişimler var. mesela islam işbirliği teşkilatı. büyük sorunların çözülmesi konusunda bir etkinliği olmasa da bir diyalog ortamı olarak fena değil. ancak etrafında toplanacak daha sağlam bir ideal ihtiyaç var. işbirliği, ekonomik gelişim vs... bu konuda müslüman olmayan ülkeler bazı ülkelere birbirlerinden daha fazlasını vaat ediyor. pek çok noktada çıkarlar çatışıyor.

anlaşmazlıkları aşma noktasında hepsinin paylaşacağı bir ideale ihtiyaç var. islamin ilk bin yılında cihat, islami yayma misyonu çok tuttu. orta çağını yaşayan batıya, ruhani zenginliği takdir eden hindistana, endonezya ve amerika'nın tüccar kavimlerine büyük bir üstünlük kurarak islami yaydılar. ancak çetin ve zengin rakiplerle karşılaşınca önce durakladılar ve eski paradigma işe yaranamaya başlayınca da birbirlerine girdiler. bugün böyle bir cihat çok anlamsız. suudi ve katarlı selefiler parayla, misyonerlerle bunu yapıyor zaten. öte yandan islam coğrafyasının batısı amerika ce avrupa, kuzeyi rusya ve doğuşu çin. sınırları çok sıkı. el kaide gibi örgütlerin terör yöntemi seçmelerinden biri de bu. ortada simetri bir durum yok.

olaylar olaylar... ortada birlik olacak yeni bir fikir, bir ideal ortada yok. böyle ve somut bir ideal ortaya çıktığında bir lider de gelir.

bu konu ne kadar ütopik diye bakacak olursak... islam birliği ya da islam barışı, sovyetlerden daha uzun süre yaşadığına göre gelecek için sosyalizmden bir tık daha az ütopiktir.
1
zoppo zoppo
ne yazık ki islam birlik olsaydı mezhep diye bir şey olmazdı ...
sırf mezhebinden ötürü müslüman! müslümanı öldürüyor neymiş efendim şii-imiş...