islamililik endeksi

yolununyolcusu yolununyolcusu
george washington üniversitesinde 2 araştırmacının yaptığı araştırma, orjinal ismi (bkz: how islamic are islamic countries)

araştırmaya göre "dünyada hangi ülkeler islamın gerekliliklerine göre yaşıyor" u araştırmak üzere yapılmış bir iş. işin komik tarafı ilk 40 ta müslüman ülke yok. günümüzün acı gerçekleri. türkiye ise şaşırtmayan bir sıralama ile 95. sırada.
haberin linki; www.yenicaggazetesi.com.tr

bu da araştırmanın orjinali; adencollege.info
bitli piyade bitli piyade
hayret %99'u müslüman olan ülkemiz nasıl olur da ilk ona hatta ilk kırka giremeyiz diye şaşırtan(!) endekstir. dini şov amaçlı kullandığımızdan olabilir mi diye de düşünmüyor değilim. neyse gene de utanç verici bir durumalskdjsdf
selimciğim selimciğim
saçma sapan bir formülayonla hesaplanmış endeks. aslında belli de ne olduğu, sırf teyit için dokümana göz attım biraz. parlamentoda kadın yüzdesi falan, saçma salak şeyler var endeks hesabında. abstrakt: iki hıyar ağası kendisine göre at koşturmuş.

ben de insan güzellik indeksi oluşturup içine bilinen dil sayısı verisini yerleştirebilirim ve buna kafama göre bir ağırlık çarpanı koyabilirim. bu çalışma da aşağı yukarı böyle bir şey.

"...
ve ben hala meşk ederek öğrenilen bir mesleğim
dil keşfedilince sustum
korkuyorum tanrım korkuyorum
fotoğraflarda güzel çıkarsam
ya da sosyologlar beni anlarsa katil olurum
..."

demişler.
galatadanuçtum galatadanuçtum
ülkemiz açısından şaşılacak bir durum yok ortada. islami öngürülerin ülke politikasına yansımasından bahsedilmiş.
insani hak ve özgürlükler bile bulunmaz nimetken, bir de islami öngürümü arayacağız.
kır bahçesi kır bahçesi
müslüman olmayanların tek farklılığı islamın 5 şartını imanın 6 şartını uygulamamaları.

alkol zina kültürel farklılıklar haricinde müslümanlardan bin kat daha iyiler.
dumrul dumrul
dünyanın en keko araştırması. daha doğrusu kekolar hitap eden araştırma.

islamilik endeksinin parametreleri ne acaba? allah yok, peygamber yok, imanın 6 şartı yok, islam'ın şartları yok. şeriat yok, kuran yok, sünnet yok, kadını hafifçe dövmek yok, el ve ayakları çarprazlama kesmek yok, cihat yok, mürtedin katli yok, takiye yok, çocuk evliliği yok ne var lan it?

faiz var, içki var, domuz var, seks var. islam'da ne varsa buralarda yok, islam'da ne yasaksa buralarda var. ama suud ya da iran'dan daha islami asdfghjkl...

yani diyor ki islam öğretisi o kadar süper bi şey ki hep ateist ülkelerde yaşanıyor aq. bizimkilerin de hoşuna gidiyor çünkü kendi sözde müslümanlıkları onaylanmış oluyor.

size kötü bir haberim var laik gençler. islam'ın şartları diye bir şey var. bunların tamamını yerine getirmiyorsan islam'a göre islamdan sayılmıyorsun. yani müslüman falan değilsin. aksi olsa adı islam'ın şartları olmazdı di mi?

hakkaten bi düşün lan. "bu adamlar bizimle taşak mı geçiyor" diye bir düşün.
17
sychtianarch sychtianarch
araştırmayı yapan akademisyenler; rahman ve hüseyin askari. müslüman asıllı akademisyenler "hani batı batıldı?" mesajı veriyor. e doğru bu kadar mülteci türkiye'den umduğunu bulamayıp boşuna batıla türlü tehlikeleri atlatarak gitmeyi göze almıyor.

belli ki bir şeylerin (huzur, gönenç) farkındalar ve mesaj veriyorlar. araştırmayı "gericilik endeksi" olarak alabiliriz.

neydi salakça bir laf vardı: "işleri dinimiz gibi, dinleri işimiz gibi". askıda kaldıktan sonra bunlar boş laflar. gericisiniz mq. batılılar için gerici hristiyanlık öğetisi sadece simgeseldir, sikledikleri falan yok. islamofobi sadece gericiliğe karşı bir reflekstir.

ay may da hokus pokus ile ikiye ayrılıp tekrardan birleşmedi. kafayı mı yediniz salaklar?
benim kalbim temiz benim kalbim temiz
(bkz: kılıçdaroğlu sen misin)

bizim kılıçdaroğlu da bir ara finlandiya'da islami kurallar falan uygulanıyor ondan finlandiya mükemmel vs. demişti. aklıma geldikçe sinirlenirim hala.

bu da o hesap. tabii insan haber içeriğini makaleden önce okuyunca bir heyecanlanıyor. ulan ülke gelişiyor mu falan diyor. meğer kılıçdaroğlu'nun akademik versiyonları islam güzellemesi yapıyormuş.

dumrul'un da dediği gibi, o yok bu yok ne var lan it! bir de gerçek islam bu değil.