ismail türüt

1 /
eudaimonia eudaimonia
arabasının plakasının "mhp" olduğunu övünerek televizyonda göçsteren adamdır kendisi zamanında. ama hacimle orantılı bir döneklik mevcutmuş kanında demek ki.
covulli covulli
erzurum'da kar yağsa rize'de uşiyrım gibi taktire şayan şarkı sözlerine imza atmış bir kişidir. milli birlik ve beraberliği böyle somut örneklerle anlatabilen çokça sanatçıya sahip olamadığımız için kederliyim,hüzünlüyüm.daha ne olayım ?
fahriyeabla fahriyeabla
"plan yapmayın plan" isimli şarkısıyla hrant dink'in katıl zanlılarına methiye düzen kişi. birileri tarafından, bu şarkı için hazırlanan klip ise sözleri anlamayanlara kılavuz niteleğinde:
fahriyeabla fahriyeabla
plan yapmayın plan isimli şarkının sözleri şöyle:

plan yapmayın plan
plan yapmayın plan,
gitmez karadeniz’de.
kahpelik yalan dolan,
tutmaz karadeniz’de.

ne coni’si ne rus’u,
pusu kurmasın pusu,
bölücülük borusu,
ötmez karadeniz’de.

bırakın çan çalmayı,
ermenici olmayı,
millet böyle dolmayı,
yutmaz karadeniz’de.

o gün öyle desinler,
bugün böyle desinler,
fatihalar, yasinler,
bitmez karadeniz’de.

şerefini şanını,
ortaya kor canını,
hiç kimse vatanını,
satmaz karadeniz’de.

vatan satsa bir kişi,
anında biter işi,
türk ve islam güneşi,
batmaz karadeniz’de,

bizde varken bu duruş,
emicemiz olsa bush,
alayınız beş kuruş,
etmez karadeniz’de.

anladık var öcünüz,
belli kuyruk acınız,
kargaşaya gücünüz,
yetmez karadeniz’de.
fahriyeabla fahriyeabla
ismail türüt'ün bu şarkıyı para, şöhret, yaranmak vb. hangi maksatla yaptığının bir önemi yok ki; yapılan klip şarkının hedefini nasıl tam 12'den vurduğunu gösteriyor. ülkedeki bazı marjinal iklimlerin gündemini takip etme şansı tanıyor. biz de en azından kaygılanma hakkımızı kullanıyoruz.
metropolsalagi metropolsalagi
son icraatı “faşizan laz fıkrası nasıl olur” un cevabı niteliğinde adeta. tamam,ölene ağıt yakılır;onu biliyoruz. peki,öldürene ya da diğer tabiriyle katile türkü yakılır mı? evet,yakılırmış. bunu ben demiyorum,ismail türüt diyor,hatta yapıyor bile!

milliyetçilik kavramı hiç bu kadar yozlaşıp,anlam erozyonuna uğramamıştı. izlediklerimiz tek kanallı tv dönemi gibi,önümüze konulanı tüketme,onaylama,hatta –stüdyodaysak eğer-alkışlama zorunluluğumuz varmış gibi.

altyapısı olmayan,12 eylülle içi boşaltılan entellektüel ve akademik altyapının mutasyona uğrayarak milliyetçi yalakalığa dönüşüp,ismail türüt’te vücut bulmasıdır olayın özeti aslında.

kimileri ekranda türban takar kıçının açık olduğunu unutarak.kimileri de katile türkü yapar vatanseverlik kavramının ne olduğunu bilmeden;kimileri milli formayla “nasıl koydum” der o hareketi kendine çektiğinin farkında olmadan.

işte rte’nin ağzında sakız ettiği türkiye mozayiği! hepimize akıl fikir…
togisama togisama
kendisi şarkının sözleri hakkında "fatiha yasin’dedir demek, duadadır. ‘ogün öyle desinler’ derken de dink cinayetinin zanlılarından bahsetmedim. böyle bir niyetim olsa ‘çakıcılar, pekerler bitmez’ derdim"
diyerek karşısındakileri gerizekalı yerine koymuştur.

(bkz:http://www.ntvmsnbc.com/news/420067.asp
zinzoline zinzoline
cinayeti öven, ülkemizde gerçek adalet olsa cezalandırılması kaçınılmaz olan bir kimsedir. belki laf ebesi ve hazır cevaptır her söylediğinizle bir türkü oluşturabilir. ama sanatçı değildir, çünkü sanatçı her şeyi yapabilen değil, güzeli iyiyi yapandır.
1 /