istanbul da yaya terörü

ah ya neymar ah ya neymar
gerek araç kullanan gerekse bol bol yaya takılan biri olarak insanı zıvanadan çıkaran terördür.

geçen gün kadıköy'de boğa'dan sahile doğru iniyorum. kırmızı yandı, benim de önüm boş olduğundan yavaş yavaş ışıklara doğru yaklaşıyorum, tam belediye otobüsünün solundan geçerken, otobüsün önünden birden bire iki adet menapoz teyze atladı önüme. fenafillah mertebesindeki reflekslerim sayesinde ani fren yaptım da neyse ki herhangi bir temas olmadı. ama arada 10 cm falan vardı heralde o kadar yakındı. sonra ne görsem beğenirsiniz? bana teşekkür edecekleri yerde bir de çemkiriyor ve yanan kırmızıyı gösteriyorlar.

1 - ulan amına kodumun çokbilmiş menapozları kırmızıda durmuş olsa dahi duran araçların arasından geçilmez!
2 - karşıdan karşıya geçerken önce soluna, sonra sağına, sonra tekrar soluna bakılır. o yol tek yön olduğu için en azından o bidon kafanı çevirip soluna bak.
3 - araçlar durduğunda zahmet edip 5 metre yürü ve trafik lambaları hizasındaki yaya geçidinden geç, araçların arasından değil!
4 - yok ben bidon kafanın önde gideniyim illa ki duran araçların arasından geçeceğim diyorsan da otobüs gibi yolu kaplayan bir şeyin önünden geçerken en azından gelen giden var mı diye önce bidon kafanı çıkarıp yokla ve adımını öyle at! iq'su 1 üzeri olan her canlı istemsizce yapıyor zaten bunu, kedi köpek bile yapıyor.
5 - yaya her zaman haklı değildir! mal mısınız amk.

bir başka sıkıntı da artık araçlara yanan yeşil ışığı hiçbir yayanın siklememesi. beşiktaş'ında da kadıköy'ünde de aynı terane. yol boşsa koştura koştura geçeni anlarım da baya baya akan yolda kitleler halinde araçların önüne atlayıp trafiği sabote ediyorlar, bir de taşak geçer gibi telefonla oynayarak sallana sallana geçiyorlar önünden. geçen yeşilde geçmeye çalışıyorum habire önüme atlıyorlar, korna çaldım o esnada da yeşilden kırmızıya döndü. orospu çocuğunun teki dönmüş bana ukala ukala yanan kırmızıyı gösteriyor. çok zekisin orospu çocuğu aferim, bana hayatımın dersini verdin.

yaya olarak ise çok daha fena. özellikle kadınlar kaldırımda grup halinde yürürken insanın üzerine üzerine geliyor, hiçbir şekilde yol vermiyorlar. biraz hızlı yürüyen bir modelsen önünde götten yemiş gibi yürüyen 60+'lık walking dead'ler yüzünden sürekli yola inmek zorunda kalıyorsun. bebek arabası terörünü saymıyorum bile, bu ablalar ciddi ciddi küskü yediği ve döllendiği için kaldırımda üstünlüğü olduğunu düşünüyor.

bu kadar salak, cahil, bencil ve ukala bir kitle olamaz. taksiciler bile bu denyo yaya takımından daha bilinçli hareket ediyor.
ah ya neymar ah ya neymar
işte o terörden ufak bir örnek.

www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/09-video/kgys/201904/11.mp4

tabi araç da suçlu ışıklarda yavaşlaması gerekiyordu lakin bu nasıl bir pervasızlıktır lan? neden hiçbir yayanın sikinde değil artık bu ışıklar? eskiden araçlara yeşil yandığında efendi gibi beklerdi insanlar şimdi ne oldu, haplanmadan dışarı çıkmıyor mu artık kimse?

daha geçen gün sahilyolunda seyrederken yola atlayan döl ziyanları yüzünden baya baya yeşilde durmak zorunda kaldım. teyzeye bakıyorum zerre sikinde değil samatya'dan çıkmış heralde götten yemiş gibi paytak paytak karşıya geçiyor. o esnada bir tane sokak köpeği dikkatimi çekti, trafik lambasının dibinde öylece bekliyor. kırmızı yandı ve ne olsa beğenirsiniz? köpek, kırmızı yandıktan sonra karşıya geçmeye başladı.