istanbul un nüfus sorununa çözüm önerileri

1 /
mad men mad men
istanbul'u cazibe merkezi yapmayı bırakıp, diğer büyük şehirler ve gelişen şehirler cazibe merkezi haline getirilirse, kısmen sorun hallolmuş olacak.
modernköle modernkölesanırım en etkili çözüm budur. edirne, tekirdağ, kırklareli, kocaeli, sakarya, düzce, çanakkale, balıkesir, kütahya, afyon, eskişehir vs. kırmızı şerit içindeki tüm illeri, güzelim istanbul'umuzun birer ilçesi haline getiriyoruz. bu sayede istanbul'un alanı nüfusuna oranla biraz da olsa dengelenmiş oluyor.

istanbul alan: 1.539 km²
nüfus: 14,8 milyon (31 ara 2016)

diğer illeri de ilçe yaparsak bu nüfusa yaklaşık yalnızca 6 milyon daha ekleme yapıyoruz. (ülkedeki suriyeli mülteci sayısı kadar)
istanbul'un yeni nüfusu: 21 milyon civarı olmuş oluyor.
güzel tarafı ise alan nüfus artışına oranla daha yüksek olduğundan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
dumrul dumrul
aslında bi ara akp'liler istanbul vizesi diye bir şey atmışlardı ortaya. tabii ne anayasaya ne de insan hakları sözleşmesine uyar. saçma sapan bir çözüm önerisiydi ama saçma olduğu için mi vazgeçtiler yoksa bunun kendi ayaklarına sıkmak olacağını düşündüklerinden mi bilmiyorum.

insanlar temel ihtiyaçlarını nerede karşılayabileceklerse oraya göç ederler. bu da normaldir. bunu idari önlemlerle engelleyemezsiniz. engellenebilir olsa dünyada mülteci problemi diye bir şey de olmazdı.

istanbul'un nüfus sorununu çözmek istiyorsanız diğer şehirlerle arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmanız gerekir. oraları cazip hale getirmeniz gerekir. mesela karadeniz coğrafi olarak çok güzel bir bölge ama insanlar oradan kaçıyor. neden? mesela sivas... dur lan bi insan neden sivas'ta yaşamak ister bilmiyorum. ama sanayinin iç anadoluya doğru kaydırılabilmesi için çok ciddi yatırımlar yapılırsa bir cazibe alanı yine de oluşturulabilir.

konu sadece biz istanbulluların yaşam kalitesi değil. ekonominin tek merkezde dönmesi türkiye gibi ülkeler için stratejik bir risk kaynağıdır. hele hele deprem tehdidi falan bu denli yüksekken.

bizi sürekli boş boş sözde tehditlerle oyalıyorlar ama gerek tek tek vatandaşlar gerekse ülke için en büyük beka tehdidi yer altından gelecek. deprem toplanma alanlarına bile beton dökerek bu tehdidi büyütenleri de tanıyoruz.

"iştanbul'a ihanet ettik, hala da ediyoruz".

"yol yaptı yol yaptı" diye diye anasını dürttünüz lan istanbul'un. bu kafayla geleceğimiz karanlık. ne bok yiyeceğiz bilmiyorum.
frakiyskiy frakiyskiy
mevcut hükümet için olmayan sorun. bunun yerine kanal projesi ve 30 milyonluk nüfus planlıyorlardı.

gelişmiş ülkelerde şehirlerin yer altı ve üstü yapılaşması, ulaşım, kanalizasyon yapıları, elektrik, su, internet ve doğal gaz sistemleri 100 yıl sonrası dahi göz edilerek revize ediliyor. buna karşın bizde ise üzerinde hiç düşünülmeden iki kelime üzerine insanlar hareket ediyor.

istanbuldan insanları sürmek ahlaki açıdan doğru olmamakla birlikte, pratiğe de dökülmesi imkansız olan bir eylemdir. istanbul'un nüfus sorunu kısa vadede çözülemez. ancak kısa, orta ve uzun vadeli planlar ile önce kontrol altına alınabilir, sonra ise şehre uygun hale getirilebilir.

kısa vadede şehre göç kontrol altına alınabilir. orta ve uzun vade için ise insanların çalışabileceği alanlar -sanayi, hizmet sektörü vb...- kademeli olarak başka şehirlere kaydırılabilir -tamamı değil, istanbula açılması planlanan bir fabrika atıyorum eskişehire açılabilir-, bu sayede de nüfus fazlalığı başka şehirlere yönlendirilebilir. tabii ki bu süreç içerisinde de o şehirlerin alt yapıları yeni gelecek insanları da hesaplayarak geliştirilebilir.

çok kabaca oldu ama istanbul'un nüfus problemi kısa sürede çözülemez. bunu çözmenin yolu ise bilimden faydalanılarak düzgün planlamalar yapmaktır. böyle olursaen azından bir 50 yıl içerisinde daha yaşanılabilir bir kent haline getirilebilir.
tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni
olay basit. devlet üniversiteleri dışında kalan tüm üniversiteleri taşıyoruz öncelikle. istanbulda üniversite açmak yasak. hatta bence bi 50 yıl türkiyede üniversite açmak yasak olmalı ya neyse.

devlet üniversitesi dediklerim de eski üniversiteler. son 10 hatta 20 yılda açılan varsa eğer. taşı onları da.

yankesici, gaspçı, tırnakçı, hırsız, tacizci, tecavüzcü her ne varsa artık. memlekete faydası olmayan kim varsa. suçu işledi, 2 gün yattı çıktı hooop yallah memleketine. istanbula giriş yasağı.

sanayi. kesinlikle taşı dışarıya. çevre illere bile olmamalı da mazot pahalı, nakliyat sıkıntılı.

hem nüfusu azalttım hem de daha yaşanılabilir bir şehir yarattım bak.
1
ölümsüz ölümsüz
yanlış politikaların sonucunda oluşan kalabalık hali.eğer tüm şehirlerde aynı şekilde iş istihdamı sağlanabilseydi,kimse memleketini bırakıp istanbul'a yerleşmez.ülkenin içinde şehirlere göre eşitsiz bir ekonomik dağılım varken,başka ülkenin vatandaşlarına da ülkenin kapılarının açılması üstüne tüy dikti.şimdi istanbul mu suriye mi çözemez duruma gelmiş bulunmaktayız.istanbul'u sadece suriyelilerden temizlesek zaten şehrin nüfusunu önemli bir ölçüde azaltmış oluruz.
wendera wendera
avrupada bir ülke büyüklüğünde ve nüfusunda olan bu yere tabi ki vize uygulamak.

her elini kolunu sallayan giremesin ya. hele suriyeliler hiç yabancılar hiç. iş bulup oturma vizesi çıkana versinler yer. üniversite mezunları iş bulup kalsa yine bile iyi, biraz daha gelişmişlik seviyesi yükselmiş olur. ama onların çalışacakları genel merkezleri marmara bölgeye kaydırsınlar onlar da şehir dışına dağılsın biraz. beyaz yaka bir tek istanbula mahsus kalmasın.
tüm çer çöp diyecebileklerimiz,sabıkalılar, köyünden elini kolunu sallayarak gelmiş aylarca yıllarca işsiz gezen tayfa sürülsün dışarı.
bence biraz acımasız olmak lazım.
selamin aleykiii selamin aleykiii
bir sivaslılar geyiği varya 3 milyon 5 milyon, lütfen sivaslılar alınmasın gırgırına söylüyorum... öncelikle sivaslıları şöyle bi dışarı alalım. yaa aslında işte hepimiz bi köyümüze geri dönsek daha doğru olur, şu gerçek istanbullulara bırakırsak mekanı adamlar rahat ederler.

hayır taşında toprağında altın maltın bırakmadık anasını ağlattık güzelim şehrin bunca yıl bi siktirin gidin demediğine şükretmeliyiz.
1 /