istanbul vs new york

1 /
cerceve cerceve
türkiye ve amerika'nın en büyük nüfuslu, en popüler, en çok ismi marka olan, ayrıca finansal başkent niteliği taşıyan şehirleri arasında yapacağım naçizane karşılaştırmadır.

- iki şehir de çok kalabalıktır. istanbul türkiye'nin, new york city ise amerika'nın en kalabalık şehridir.

- kalabalıktan kaynaklı olarak, iki şehrin de çok yoğun trafiği vardır. manhattan'a gelenlerin çok büyük kısmı bu nedenle metro'yu tercih ederler.

- istanbul metrosu henüz ilkokul çocuğunun rahatlıkla çizebileceği bir çizgi şekilde tasvir edilebilirken new york metrosu aşmış bir halde her yere uzanmaktadır:


haritada da görüleceği gibi adamlar denizin içinden de metroyu bir kaç farklı güzergâhtan geçiredursunlar, bizde yakın zamana kadar "tüp geçit yapılsın mı" tartışmaları sürmekteydi.

- new york metrosunun içi pistir, belli noktalara dikkat edildiğinde çöp birikintileri rahatlıkla farkedilecektir. fareler cirit atabilmektedir. oysa ki istanbul metrosu özellikle de 2. metro, bal dök yala cinsindendir.

----> new york metrosu:http://img338.imageshack.us/img338/4320/metrooy0.jpg
----> istanbul metrosu:


- akşam saatlerinden itibaren new york sokakları, afedersiniz ama bok yuvasına döner. yerde starbucks bardakları mı dersiniz, pis poşetler, hamburger jelatinleri mi dersiniz, izmarit mi, ne ararsanız vardır. istanbul da pek farklı değil aslında ama, new york daha bir pis geldi bana sanki.

- iki şehir de güvensizdir. suç oranları yüksektir, ama bunu new york'ta daha yakından hissettim. amerika'nın nüfusu az bölgelerinde insanlar son derece samimiyken, tanımadığınız insanlara rahatlıkla selam verebilir, onlarla sohbet edebilirken; new york sokaklarında insanlar soru sormanızı beklemeden oradan uzaklaşmaya çalışabilirler.

- new york'ta, özellikle de manhattan bölgesinde süper, harikulade bir şehirleşme olsa da, doğuya doğru gidildiğinde ürkütücü sokaklarla karşılaşabilirsiniz. istanbul da pek farklı sayılmaz gerçi.

- new york kıyıları gökdelen doludur. istanbul ise kıyılarında yalılar, parklar bulunan bir yerdir.

new york:

istanbul:http://80.237.205.52/r/2007/08/20070806_1186424351_3h9pifocib-b.jpg

- new york'un özgürlük heykeli, istanbul'unsa kız kulesi meşhurdur. ancak özgürlük anıtı aslında abartıldığı kadar ihtişamlı değildir. aman aman yüksek bir anıt değildir. sadece artık bir simge ve "marka" olmuştur.

özgürlük anıtı:http://img337.imageshack.us/img337/1599/ozgurlukanitigw2.jpg
kız kulesi:


- iki şehir de türlü atraksiyonla doludur. iki şehir de 24 saat canlıdır, hareketlidir.

- iki şehir de yoğun kültürel çeşitliliğe sahiptir. ancak new york'un kültürel çeşitliliği ülke içindeki fakrlı insanların değil, tüm dünya'daki farklı insanların toplanmış olmasından kaynaklanmaktadır. halen ingilizce'yi adam gibi bilmeyen sürüsüyle insan, halen tabelası çince olan sayısız dükkân vardır. bir araştırmaya göre new york'un sadece queens bölgesinde 138 farklı dil konuşulmaktadır. bu kültürel çeşitlilik nedeniyle new york'u internete, ya da youtube'a benzetmek bile mümkündür.

- iki şehir de yoğun nüfusu, trafiği, hava ve çevre kirliliği yüzünden yaşam koşulları açısından bir işkenceye dönüşebilir. en makul seçenek bu metropollerin etinden sütünden faydalanabilecek kadar yakın, ancak kalabalığından soyutlanabilecek kadar uzak bir yerde yaşamak gibi görünmektedir.
gelmişgeçmiş gelmişgeçmiş
- istanbul da kız kulesi vardır, new york da yoktur.

- istanbul da sultan ahmet camii vardır, new york da yoktur.

- istanbul da topkapı sarayı vardır, new york da yoktur.

- istanbul da pierre loti vardır, new york da yoktur.

- istanbul da dolmabahçe sarayı vardır, new york da yoktur.

- istanbul da çengelköy sahili vardır, new york da yoktur.

işte bunlardır istanbul ile new york arasında ki farklar. ha new york mu? valla görmedim. istanbul'a bakarak yazdım sadece.
makedamnsure makedamnsure
- iki şehirde de gece hayatı sabahlara kadar devam eder, hareketlidir, renklidir.
- new york'da (aslında amerika'da) 21 yaşından büyükler alkol alınan mekanlarda girebilir, girse de içki içemez, istanbul'da 15-16 yaşında bile olsan gece klüplerine rahat rahat gider içkini içersin kimse bişey demez.
- iki şehirde gün içinde olabildiğince kalabalıktır.
- iki şehirde de kaldırım kenarında oturmuş dilenciler vardır. (manhattan'da dilenci kedi bile gördüm, gelen geçen önündeki kutuya para atıyodu. valla lan!)
- new york düzenli bir şehirdir, istanbul değildir.
- iki şehirde de park yeri sorunu yaşanır.
- istanbul'da şehrin içinde adım başı büyük alışveriş merkezleri vardır, new york'da ise büyük mall'lar şehir dışındadır.
- new york'da turistlerin yoğunluğu görülür (özellikle manhattan'da) elini çarpsan hintli asyalıdır, istanbul'da yurdum insanı hintli asyalı görse sokakta nerden düşmüş bunlar buraya der.
- ikiside yaşanası şehirlerdir.
- hangi şehirde olursan ol uzakta olduğun şehri delicesine özlersin.
forgotten hopes forgotten hopes
istanbul'da, the times gazetesi tarafından yapılan ankette dünyanın en iyi stadları arasında 4. sırada olan inönü stadı, dünyanın en ateşli taraftar grubuna sahip olan takımı beşiktaş, ve dünyanın dört bir yanından sırf onları izlemek için gelen, özellikle ingiliz taraftarlarının "biz yanlarında holiganlığımızı unuttuk" dedikeri, dünyanın şu an 1 numaralı taraftar grubu olan çarşı grubu vardır..ama bu devasa değerlerin hiçbirisi new york şehrinde yoktur...
juniper10 juniper10
istanbul'da resmi kayıtlı olarak 88 farklı ülke kökenli 16.1 milyon insan yaşamaktayken, new york city için bu sayı 101 farklı ülkeden 13 milyon kişilik nüfus şeklindedir.

istanbul'da an itibariyle 134 adet gökdelen varken, new york city için bu sayı 577'dir.

velhasıl iki şehir de fazlasıyla kozmopolit sayılabilir.
1 /