jagten

1 /
yalnızbirsinek yalnızbirsinek
2012 filmekimi kapsamında izleme şansı bulduğum, başrolünde mads mikkelsen ın olduğu , yönetmen koltuğunda ise thomas vinterberg oturduğu pek şahane filmdir. aynı zamanda rahatsız edici, böğüre öküz oturtan cinstendir. konusu da şu şekildedir;

lucas haksız yere çocuk taciziyle suçlanan ve mahvolan yaşamını toparlamaya çalışan bir adam. kırklı yaşlarındaki lucas, kendine yeni bir sevgili, kreşte bir iş bularak boşanma sürecini atlatmaya çalışır. sonra bir gün, işler tersine döner. küçük bir söz, öylesine bir yalan noel ışıklarına karışır. lucas hem yaşamı hem onuru için mücadele ederken güvensizlikle sarsılan kasaba ahalisi toplu bir histeriye kapılır.
moonman08 moonman08
muhteşem bir film. psikolojinizi sarsacak türden. bir yalan ve ardından gelen şüphe bir insanın yaşamanı nasıl mahveder çok iyi anlatıyor. yargısız infazı ve insanların acımasızlığını çok iyi anlatıyor. görüntüler ve oyunculuklar mükemmel. bu izlediğim kaçıncı danimarka filmi ve hepsi ayrı bir güzel. 5.5 milyonluk bir ülke bunu nasıl yapabiliyor anlamıyorum ama helal olsun bu iskandinavlara..


empress ki empress ki
ömrümde izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri. en son "soraya'yı taşlamak" filminde bu kadar rahatsız olduğumu hatırlıyorum.

başta başrol oyuncusu olmak üzere filmdeki bütün oyuncuları çok beğendim. kurgusu, senaryosu gerçekten iyi. aile kavramını, arkadaşlık kavramını, insanlar arasındaki ilişkilerin ne kadar zayıf olduğunu muazzam yansıtan bir film.

önemli spoiler---------izleyecekseniz okumayın---
film insanı en çok son sahnede etkiliyor. 1 sene geçiyor, her şey unutuldu güllük gülistanlık derken, erkeklerce çıkılan bir avda, ateş açılması sonucu başrol karakterimiz yere seriliyor. son sahneden anlıyoruz ki maalesef adam hayatı boyunca tetikte yaşamaya mahkum ediliyor. müthişşşş bir sondu.
stratpaul stratpaul
son zamanlarda izlediğim en sinir bozucu film. tüm olay zaten başlı başına sinir bozucu lakin lukas'ın film boyunca süren kabullenmişliği daha da geriyor insanı. çok çok iyi film lakin bir kez daha izlenmez.
velettimaminoldum velettimaminoldum
son 2 günde izlediğim dördüncü film olarak, diğer üç tanesinin toplamından çok daha iyi filmdir. bu filmler dead man down, snitch ve olympus has fallen olmaktalar ki bu şu sıralar popüler olan filmlerden uzak durun alt metnini de almışsınızdır diye umuyorum.

film boyunca yaşadığınız his tam anlamıyla çaresizliğe isyan etmedir. böyle adım adım içiniz daralıyor, adım adım siniriniz bozuluyor. hannibal ile tanıdğım mads mikkelsen'in performansı yine harika. diğer oyunculuklar ve kurgu da öyle.

spoiler spoiler

adam çok sakin la. bildiğin çok sakin. sakinlik de değil de, ne bileyim bir şey işte. insan kendini yerine koyuyor ki film boyunca bunu çok rahat yapabiliyorsunuz, çıldırmamak elde değil.

öyle tepkisiz ki, aklandıktan sonra ben olsam, o mahalledeki alayını mahkeme mahkeme tazminat davaları ile süründürürdüm, o marketin kapısına zinciri vurdururdum, ne bileyim lan işte, köpeğini boğdular herifin ak daha ne olsun. sırf bunun için bile hepsinin çüklerini keserdim.

ayrıca o son sahnede adama ateş eden yavşağı da bulun getirin bana. ondan başlamak istiyorum.
çözücü çözücü
gerçekten bu kadar sade bir senaryonun böyle başarılı işlenebilmesiyle kendine hayran bırakmış, yetmemiş son 45 dakikasında hüngür hüngür hatta böğürerek ağlatmayı da başarmış insanın içine işleyen bir film.

ağlamak istiyorum, ya da ağlatan filmlerden tiksinenlerden değilim diyen herkese tavsiye ettiğim film aynı zamanda.

............spoiler........

köpekten ne istediniz orospu çocukları? o sahnede, köpeği gömerken başladım ağlamaya tam olarak ve film sonunda hıçkıra hıçkıra ağlıyordum zaten.
cnenog cnenog
--spoiler--
"bütün orospu çocuklarını toplamışlar ve bir filme doldurmuşlar" dvd arka kapak yazısı olur bundan.

film konusu itibariyle gerçekleri ülkemizde belki de çok yaşanıyordur. böyle izlemesi değişik oldu ama. tabi ülkemizden bir fark var. burada kahramanımız suçsuz. salak bir veletin yüzünden adamın hayatı alt üst oldu. koca adama kimse inanmadı gerzek bir velete herkes inandı. fanny bile o kızdan kat kat zekiydi ki bu olay yüzünden kurban oldu. onun öldürülmesi gerçekten içimi parçaladı. bu kadar insafsız olunmaz ben arkadaşım.
filmi izlerken bildiğin acı çektim. konuyu çok iyi yaşattı film. sanki o suçlamalara ben maruz kaldım.

ayrıca eve taş atılması ve son saniyedeki atış yerimden hoplattı.
--spoiler--
sinemadan çıkmış kadın sinemadan çıkmış kadın
thomas vinterberg'in bence en iyi filmi. görsellik ve oyunculuk kısmına diyecek söz bulamıyorum. filmde, linç kültürünü ve buna müdahil olan herkesin, nasıl vahşileşebileceği görüyoruz.
jagten: hangimiz avcı, hangimiz av? | karşı kültür jagten, izleyiciyi perdenin karşısında vasıfsız bir konuma yerleştirerek, onu açık bir toplumsal şiddete maruz bırakıyor. linç kültürünün ve buna m... karsikultur
1 /