jeneratör

zeus zeus
asıl yazılışı ve okunuşu generator olan, mekanik enerjiden elektrik enerjisi üreten elektromekanik sistem..
spyder spyder
fr. générateur kelimesinin okunuşu baz alınarak türkçeye geçtiği için asıl yazılışını ingilizce karşılığı olarak göstermek yanlış olur. itü'de jeneratör yerine bazı kişilerce generator dendiği vakidir, olabilir. sorun da değil.
tavsan kani tavsan kani
güzel bi buluştur. şimdilerde bunlar evde işyerlerinde sokak satıcılarının tezgahlarında çoktan yerlerini edinmişlerdir. ülkemiz gibi sıksık enerji kesintisi yaşanan yerlerde vazgeçilmez kuruluş demirbaşlarındandır.

alacaksanız :

1-otomatik mi manuel mi? (elektrikler kesilince otomatik devreye girsin, sonra elektrikler gelince tekrar devreden çıksın mı? yoksa biri gidip jeneratörün kulağını büküp " deeh " dedikten sonra şalteri jeneratör konumuna getirsin, eh bir ara elektrikler gelir siz de bunu farkederseniz yine biri gitsin önce şalteri şebeke konumuna getirsin, sonra da yine jeneratörün kulağını büküp " çüşş " deyip prosedürü tamamlasın mı?)
2-kabinli mi kabinsiz mi? (zira kendileri biraz gür-gür-gür çalışan şeylerdir de)
3-ihtiyaç duyduğunuz elektriksel gücünüzün kaç kva olduğu? (bir jeneratör servisine veya elektrikçiye güç tespiti yaptırınız)
4-demerajlı yükünüzün olup olmadığı? (bu noktada bir elektrikçiden ziyade bir jeneratörcüye başvurunuz, şahsen bit kadar motorların kallavi jeneratörleri tuş ettiğine kendi gözlerimle şahidim aman buna dikkat!!!)

almayacaksanız :

1-"ne işim olur kardeşim benim jeneratörle bilmemneyle, ben ara sıra (ara sıra !!!!) kesilen şebekemle iyi-kötü geçinip gidiyorum" der mumla idare edersiniz...
2-patronsanız işçilerinizin mum ışığında yatmasını, tavşan kanı çaylarını hüpürdetmelerini seyredip kahrolabilirsiniz...
dünya dışı dünya dışı
yurtlarda olmaması özellikle sınav zamanlarında elektrikler gittiğinde öğrencileri isyana zorlar.

jeneratörler genellikle elektrik kesintilerinin yaşandığı yerlerde yedek enerji kaynağı olarak kullanılır ve farklı boyutlarda, en küçükten en büyük kapasiteli olana göre imal edilir.

herhangi bir enerji türünü elektrik enerjisine çeviren bu cihazlara

mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren makinalar,
kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bataryalar,
ışık enerjisini elektriğe dönüştüren fotoelektrik hücreleri,
ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren termoelektrik jeneratörler dahildir.

ayrıca (bkz: generator)