justinianus

glory glory
justinianos halktan gelme geçmişi çokda parlak olmayan tiyatrolarda çalışarak geçimini sağlayan theodora ile evlenir.buyuk yankılar uyandıran bu olayin ardindan erguvan güzeli görevini hakkıyla yerine getirerek kimi zaman imparatorun bile kendine gelmesini sağlar.justinianos bizans imparatorlugu süresince soylular arasından biriyle evlenmeyen ender imparatorlardandır
famenoth famenoth
527 yılında doğu roma imparatoru olan ve 565 yılına kadar hüküm süren iustinianus, roma devletini miladın ilk yüzyıldaki görkemli haline getirmek ve siyasi, dini ve hukuki alanlarda birlik sağlamak istiyordu.

bu amaçla önce askeri ve siyasi alanda harekete geçti. batı roma'yı yıkarak o topraklar üzerinde yerleşmiş olan cermen kavimlerine karşı ordular gönderdi. başarılı savaşlar sonunda italya, ispanya ve kuzey afrika'nın bazı yerleri tekrar imparatorluğa katıldı.

dini birlik, hristiyanlığın devletin resmi dini olarak kabul edilmesiyle büyük ölçüde gerçekleştirilmişti. iustinianus bu arada ortaya çıkmış olan hristiyanlığın çeşitli mezheplerini kaldırarak kiliseyi imparatorun güdümüne sokmaya çalışmıştır.

roma devletinin büyüklüğünde milat sıralarındaki roma hukuk ilminin büyük rolünü fark etmiş olan iustinianus, ağırlığını klasik devrin hukukunun taşıdığı bir hukuk reformu ile hukuk birliğini de sağlama düşüncesindeydi. siyasi, dini birliğin hukuk birliği ile de desteklenmesi gereğinden hareket eden imparator faaliyetlerini hukuku toparlamaya ve dönemin ihtiyaçları için kullanılabilecek hale getirmeye yöneltti. başarılamaz gibi görülen bu işi başardı. onun bu çabalrı sonunda yapılan ve imparatorlukta birliğin sağlanması için önemli unsur olarak görülen "corpus iuris civilis" olmasa roma hukukunun modern hukukları bu şekilde etkilemesi mümkün olmazdı.

***kaynak: 'roma hukuku dersleri' prof. dr. bülent tahiroğlu - prof. dr. belgin erdoğmuş
twinkle twinkle
roma hukuku dersini alanların da farkedeceği üzere roma hukukunda bir milattır. hukuk sisteminde süper değişiklikler yapmış, deyim yerindeyse bir kütük olan ius civile'nin açıklarını kapatmış, neredeyse günümüzün hukuk sistemine benzer bir sistem yaratmıştır.
multipleorg multipleorg
roma hukukunda reform yapan, ayasofya'yı yaptıran bizans hükümdarı.devri roma'nın eski parlak devirlerine bir dönüş gibidir.zorla hıristiyanlığı yaymıştır.
eksimo eksimo
gündelik geyiklerden başka yazacak fazla şeyin kalmadığı bir dönemde o ve onun gibi birkaç yazar sayesinde toparladı bu kutsal bilgi kaynağı kendini. karmasında 900 puanla yazan halk kahramanlığını sonuna kadar hak ettiğine inandığım, sözlük ahalisinin halk kahramanı yakıştırmasını mütevazilikle "karma denilen şey değişebilir. asıl olan sözlük ruhu ve insani ilişkilerdir" diyerek karşılayan yazar.
timbuktu timbuktu
nerdeyse hiç uyumadığı için saray hizmetlilerince akoimetos yani uyumayan lakabı takılmış doğu roma imparatoru. bizans sınırlarını kuzey afrika, italya ve güney ispanyayı yeniden fethederek hali hazırda amcası imparator justinus'dan miras aldığı anadolu, balkanlar, ortadoğu ve mısır ile birlikte eski roma imparatorluğu sınırlarına yaklaştırmıştır. has generalleri belisarius, narses ve liberius. ayasofya kilisesini 5 yıl gibi kısa zamanda inşa ettirmiştir. baş mimarlar miletli isidorius ve trallesli (aydınlı) anthemius. cumhuriyet döneminin başından bu yana dağınık şekilde orada burada kayıt altına alınmış preator kararlarını, magister içtihatlarini toplatıp, kodifike ettirmiştir. hukukçulardan kurduğu bir konseye bugün hukuk fakültelerinde okutulan corpus iuris civilis denilen hukuk külliyatını hazırlatmıştır. konseyin başında tribonianus. bizansın resmi tarihçisi sıfatıyla procopius'u yanında tutmuş 6. yüzyılın en bilinen tarih alimi olmasını sağlamıştır. gerçi procopius gizli tarihinde imparatoru da imparatoriçe theodora'yı da itin götüne sokar o ayrı. yaşadığı dönemde tüm dünyada dengi yoktur. istanbul aşığıdır.
clitor eastwood clitor eastwood
532 yılındaki nika isyanı dolayısıyla şehirden canını kurtarmak içün kaçacakken, geçmişi fahişelik gibin şeyler barındıran karısı theodora tarafından "akıllı ol olm, ne kaçıcaz, bir imparator ölecekse de tahtında ölmelidir" deyu gazlanmış doğu roma imparatoru.

büyük imparatordur lakin, bazen en büyükler bile korkuya ve karamsarlığa kapılabilir. bu tür durumlarda theodora gibin bir kadın lazımdır arkada. gazı alan jüstinyen, deli fişeğe bağlayarak isyancılarla anlaşma yapmak içün onları stadyuma çağırmış, hepsi girince kapıları kapattırıp her birini oklatarak katletmiştir.

ayrıca şehr-i istanbul'un nice yıldır uğruna yüzlerce politik hadise dönen ayasofya'sını da o yaptırmıştır. 532 yılında inşa başlamış, 537'de bitmiş, o güne kadar bilinen en büyük yapı olduğu söylenen süleyman tapınağı'ndan daha büyük olduğu içün, açılışta "ey süleyman, seni yendim!" demiştir jüstinyen.

hani şu "en büyüğü benimki" kavgası asırlardır devam etmektedir.
fatih sultan mehmet başta olmak üzere nice osmanlı padişahı, servetler harcayıp ayasofya'dan büyük yapı yaptırma arzusuyla "bizimki daha büyük!" demek istese de, ne yazık ki bu mümkün olmamıştır.

tarihçi prokopius, "bizans'ın gizli tarihi" adlı eserinde jüstinyen'in yatak odasına kadar pek çok magazin dedikodusu anlatır.