kadın dayanışması

2 /
neverendingblueroad neverendingblueroad
ataerkil toplumlarda kadın dayanışması toplumun ileri gelenleri dahil birçok insanın işine gelmeyeceğinden dinlediğimiz tüm masallar, anlatılan efsaneler hatta günümüze kadar yapılan tüm filmler, diziler hep kadın kadının kurduymuş, düşmanıymış gibi aktarılır. bu aktarımlarda sadece giydiği ayakkabısı kıyafetine uymadığı için bile yerin dibine sokulur kadın, diğer kadınlarca. biraz fazla gülse kadınlar süzer alttan alttan, somurtsa soğuk nevale, burnu havada hasbamın derler. koca aldatır, ayartan kadındır kesin derler. sevgilisinin ya da kocasının kendisi için aldığı şeylerin kıskanıldığını düşünürler ya da gerçekten kıskanırlar böyle şeyleri. eve girer girmez nasıl döşendiğine bakarlar, ama hasetlikle, fitnelikle.

bu neden yapılıyor peki? yani kadınların dayanışma içinde olması neden birilerini rahatsız etti de mitler zamanından günümüze kadınlar hep diğer kadınların ayağını kaydıran olarak resmedildi. kadınlar birarada erkeklerin biraraya geldiğinde oluşturdukları yıkıcı gücün tam tersine inanılmaz büyük bir pozitif enerji ortaya çıkarırlar da ondan. biraraya geldiklerinde, eğer isterlerse güçlerini birleştirdiklerinde yapamayacakları reform, alt edemeyecekleri sorun yoktur. bunu kendi yakın tarihimizde de ülke için cepheye aş taşıyan, taş taşıyan; hemşirelik yapan, yetimlere bakan kadınlarımızda görebiliriz. kadınların oluşturacakları gücün boyutunu kestiremeyen ve gücü elinden bırakmak istemeyen erkek egemenliği ise araya fitne sokarak bunu başardı bence. içimize yerleşti kadınların çıkardan öte dayanışma içinde olamayacakları.

kadının diğer kadınlara olan tavırlarına ilişkin aşılanan bu fikirler topluma çok güzel adapte olmuş, kadın gerçekten de kadının kurdu olmuş durumda. hangimiz inkar edebiliriz yediğimiz en büyük kazığın bir kadından geldiğini. ya da ayağımızı kaydırmaya çalışan iş arkadaşımızın bir kadın olduğunu. kadın patron yerine erkek patron tercih ettiğimizi. ya da resmi bir kuruma işimiz düştüğünde içimizden umarım erkek gişe çalışanı denk gelir dediğimizi. ben inkar edemem. çünkü düşman gibi davranan hemcinslerimden hiç haz etmiyorum. başarmışlar yani, diyecek bir şey yok.
ontolojikvaka ontolojikvaka
"dayanışma" ve "kadın" dünyanın en güzel kelimelerindendir. toplumda her anlamda 2.cil role layık görülen ve kötü muameleye maruz kalan kadınlar için de elzemdir.

kadınların birbirinin kuyusunu kazması vs. bu başlıkla ilintili bir konu değildir.

bu başlık cinsiyet eşitliği ile ilgilidir.

tacize tecavüze ve toplumda kadına çizilen sınırlara karşı zorunluluk içeren bir dayanışmadır. çünkü egemen olan erkek cinsiyeti iktidarın gereği olarak kadına dair toplumsal talepleri altın tepsiyle vermeyecektir. ayrıca erkeklerin "fiziksel üstünlükleri" (doğum yapabilen bir erkek olmadığı için bu üstünlük de tartışmalıdır) antik çağlardan beri kendilerini kadından üstün görme yanılgısını beraberinde getirmiştir. ve bu kölelik düzeni: akla- ahlaka aykırılık yavaş yavaş çürümeye başlamıştır.

neyse konuyu uzatmayayım. iyi birşeydir özetle.
kendinibulamayankız kendinibulamayankız
dayanışma ortak bir mağduriyetten açığa çıkar, diğer türlüsü ayrımcılık olur. onun yüzünden kadın dayanışması da kadınların ortak mağduriyeti olan malum konular çevresinde olur. burda sadece kadınların değil, tüm insanların dayanışması gereklidir. kadın ve erkeğin gerçek anlamda eşit olmadığı modern bir dünya sürdürülemez artık. onun yüzünden bu erkek üstündür anlayışının sonucu olan davranışlar yok olmaya mahkumdur, ancak bu süreç toplumların gelişmişlik düzeyine göre işler. bizim ülkemizde durum ortadadır. din, ekonomi, anlamsız toplumsal kabullenmeler vs. kapitalizm ne kadar bunları kullanmaya çalışsa da eninde sonunda çözülecek, insanları bunlarla kandıramayacaklar. önemli olan bu çözülme noktasında bilinçli kalabilmek ama o farklı bir başlığın konusu. sonuç olarak dayanışma güzeldir. kadın kadın çekişmesi vs. onlar apayrı ve yine maalesef içinde bulunduğumuz sistemle ilgili konulardır.
baseline baseline
ben insan dayanışmasına inanıyorum. hayatta yaşadıklarım üzerine değerlendirmem bu yönde. ne zaman cinsiyetci olmaktan çıkılır o zaman böyle ayrımlar da yapılmaz diye düşünüyorum. bakış açım bu. (bkz: ben böyleyim).
kağıttan kule kağıttan kule
bir kadinin hayatta asla vazgecmemesi gereken seylerden biridir. hayat bu her sey olabiliyor. gun gelir kocan-sevgilin yari yolda birakir, ailenle ailen bozulur, cocugunla iletisim kuramazsin, iste sorunlarin olur vs vs kiz arkadas destegindir. herkes beni kiskaniyor, onlar rakip paranoyasina kapilip arkani donme; yalnizliginda pismanligin olur.
müsait bir yerde lütfen müsait bir yerde lütfen
girileri ilgiyle okudum.
herkes kendi açısından yazmış demeyi çok isterdim ama görüyorum ki bağzı erkek yazarlar burada kadınlara her türlü linci, hakareti, sözlü tacizi, sanal zorbalığı uygularken gelip cici cici bilirkişi olmuşlar yine yapmışlar manipülasyonlarını. lann, hepimiz buradayız, kime neyi anlatıyorsunuz?

kimse de dememiş ki mevzu: kazık atma muhabbeti ise kazık her zaman hemcinslerden gelir ama siz komplekslerinizden arınmış, kendinizle barışık, başkalarının onayına ihtiyaç duymayan, ego mastürbasyonu yapmayan bir birey iseniz etrafınızdakiler de bir tarafınızda olmadığı gibi o tipleri de çok rahat bir şekilde altedebilirsiniz bunun için ağlamaya gerek yok.

bir amazon olarak dayanışma nedir bilmem kimseye de güvenmem zaten olması gereken bu. toplumsal konularda ve sorunlarda da millet olarak tavır olarak bir arada olmamız için illa cinsiyetçi olmaya gerek yok. ümmet kayırmayın. asghshkll


şu sözlükte pek sevilmem ve hatta sevilmememi severim. bağzı kadınların gıyabımda whatsapp grubu kurup kara propagandamı yapmaları, şahsım için ağza alınmayacak avcılık ithamlarında bulunmaları, sevgilime mesajlar atıp beni karamaları falan çokça güldürmüştür ama bu bacılar düşmesin elime, assfhjk

velkasılıkelam herhangi bir toplumsal sorunda ortak bir tavır sergilemek için cinsiyet ayrımına gerek yok. erkeklerin bu başlık altındaki kadın gömme eylemleri bitsin e mii?


feyk hesabım olduğunu iddia eden bacı da bayadır kayıp, kendisine selam ederim!
6
sychtianarch sychtianarch
bonobo şempanzeleri anaerkil toplum yapısına sahip sosyal maymunlardır. diğer şempanzelerden farkları erkeklerinin agresif tutumlar sergilememesi. evrimsel süreçte beyin kimyaları değişmişe benziyor.

bu maymunları izleyen kadın antropologların menstrüasyon döngüleri maymunlarla senkronize olmuş. feromonları insanlarınkine oldukça yakın görünüyor. bu da dna'larının bizimkine yakın olduğunu gösteriyor.

diğer özellikleri ise bonoboları bilenlerin bildiği
bir şey; seksi sosyal iletişim olarak kullanmaları. yani "naber, nasıl gidiyor?" demek yerine bunlar çılgınca o pozisyon senin, bu pozisyon benim şeklinde stres dağıtıyorlar.

geçmiş yıllarda bir makale okumuştum; dişiler erkeklerle münakaşa ettiklerinde diğer dişiler arka çıkıyorlarmış. gerçek bir kadın dayanışması örneği. halbuki sapiens sözkonusu olduğunda "muhteşem yüzyıl" dizisi oldukça tipik bir davranışı ortaya koyuyor; kadın, kadının kurdudur.

ben, "dünyayı kadınlar yönetse ortalık güllük gülistanlık olurdu" lafını ayrıca haddinden fazla popülist ve gerçek dışı buluyorum. şiddet testesteron hormonu ile ilişkilendirilebilir, fakat ardında daha planlı, hesaplı ve derin bir yapı barındırır. ayrıca annelik güdüsü ile diğer bir rakip kadın veya çocukları için şiddete yöneltebilir.

elbette fiziksel gücünün yanında şakraları açık entrikaya yatkın erkekler de vardır. onlar da alfanın alfasıdır. eh bunlarında arkasında güçlü bir kadın mutlaka bulunur.

erkekler kendi aralarında gerektiğinde makul, ortayol bulabilirler, kadınlar arasındaki mücadele kontrol dışı ve aynı zamanda kararlı şiddete dönüşebilir.

yoko ono koskoca beatles'ı dağıtmış kadın. lütfen yani. john lenon için kendinden daha genç benzerini bulup kocasının koynuna vermiş. bunlar hep hesap kitap meselesi.

diyeceklerim bu kadar.
kaptonur kaptonur
kadın dayanışması değil kadın dayamasıdır o.

kadınlar hiçbir zaman dayanışma içinde olamaz. eğer bir yerlerde kadınlar dayanışıyorsa bilin ki menfaatine yarayan bir şey vardır yoksa kadını sikseniz başka bir kadınla dayanıştıramazsınız. ayrıca kadın kadının kurdudur hiç mi duymadınız amk.
2 /