kadın imam

chixculub chixculub
meslek liselerinin önemini kavramış mütedeyyin ebeveynlerin kızlarını imam hatip okullarına göndermeden evvel kız çocuklarında gördükleri silüet. tıpkı prof. amina vudud'un amerika'da cuma namazı kıldırması gibi bir gün kızlarının süleymaniye, sultan ahmet camii'lerinde imamlık yapacakları günleri hasretleri çekiyorlar. bu ne yüce bir arzudur böyle.

ilgili bir kaç link:

radikal
kadın, imam olabilir mi? .:.: www.mehmetalidemirbas.com :.:. sual: kadın, erkeklere imam olabilir mi? cevap bütün fıkıh kitaplarında imam olmak için bildirilen şartlardan biri, (erkek olmaktır. kadın, erkekle... mehmetalidemirbas
http://www.sohbeticanan.com/namaz/nmz43.htm
humanistfaşist humanistfaşist
gündemi uzun süre meşgul etmeye hazırlanan konudur.

horozdan kurban olur mu tartışmasından sonra bu denli ciddi konuları tartışmaya hasret kalmıştık iyi oldu bu.

şimdi efendim malumunuz din her nekadar keskin kurallara sahip olsa ve günah-sevap şeklinde sınırları olan bi sistem olarak karşımıza çıksa da bir çok yerde yoruma açık konuları bünyesinde barındırır.

işte ne bileyim sen örtünmekten başka şey anlarsın ben başka şey anlamak isterim, sen haram-helal ölçüsünü kendi takvan içinde değerlendirip yorumlarsın ben ise daha esnek olurum. neticede din allah ve kul arasındadır. kimse kimseye dini, kendi inançlarına göre dayatamaz. amma velakin dini allah ve kul arasında herkes kafasına göre takılsın kıvamında düşünürken boşvermişliğe akabinde de din yozlaşmasına sebeb olacak duyarsızlığa düşmemek gerek. bu değildir ki :"aman din yozlaşıyor, bu münafıkları öldürelim de yola gelsinler" .

şimdi konuya dönersek "kadından imam olur mu?" sorusuna karşı ilk yapılacak şey cevap vermek yerine ikinci soruyu sormak olacaktır o da : "kime?" sorusudur. hz peygamber döneminde kadından imam olunduğu bilinektedir ki günümüzde de zaten evlerde cemaat halinde ibadet amaçlı veya dini sohbet amaçlı toplanan kadınlar isterlerse bir kadını imam olarak seçip namaza durabilirler. bu kadın imam, cemaate nazaran bir iki parmak kadar önde durarak namazını kıldırır.

"kadın kadına imam olabiliyorsa erkeğe de imam olur, neden olmasın" diye düşünenler elbet olacaktır. aslına bakarsanız kadının erkeğe imam olmamasının esas sebebi kadın-erkek eşitsizliği değil erkeğin kendisdir. namaz kılan erkekler tertemiz kalpleri olan ve asla kötü düşüncelere kapılmayan erkekler değildir. bu erkekler sadece dini vazifesini yerine getiriyordur. şimdi bunu niye diyorum derseniz: her erkek ister dindar olsun ister dinsiz önünde bi hatun dömelince elbette aynı şeyleri düşünür. şimdi "vay efendim adama bak, hem namaz kılıyor hem aklı hatunun kıçında" diye bıdı bıdı yapanlar olacaktır. işte onlara gitsin bu şarkım.
nükleer santral tamircisi nükleer santral tamircisi
meslek liselerinin önemini kavramış mütedeyyin ebeveynlerin kızlarını imam hatip okullarına göndermeden evvel kız çocukları hakkında düşünmedikleri şey. düşündükleri kadın hocadır.

zira imamlık ve müezzinlik hizmetleri erkek hocalar tarafından yapılmaktadır.

ancak "kadın imam mı var kardeşim? niye kızlar buralara gidiyor" diyerek o klişe soruyu soranlara biz diyoruz ki;

hayır kardeşim! kadın imam yok ama kadın cenaze var!
gulhane parkindaki ceviz agaci gulhane parkindaki ceviz agaci

pek çok insanı rahatsız edecektir elbette, ama gelecekte bazı tatsız olayların yaşanmaması için müslümanların biraz daha relax olması ve insan bedenini fazla kısıtlamaması gerekiyor.

[tatsız olaylar: mesela müslümanları topluca gaz odalarına yollamak zorunda kalmak gibi çeşitli manyaklıklar]
fark ettim fark ettim
ben küçükken aynı tartışma olmuştu. hatta abd'de idi galiba. konunun uzmanları çıkıp konuşmuştu. dur hatırlar gibiyim. erkekler fatiha dahi bimiyorsa kadınlar kıldırabilir demişlerdi.

hatta okulda arkadaşlarla baya tartışmıştık. hatunlar (tabii zamanında belirli dershaneye gidiyor diyor dalga geçtiğimiz hatunlar) götlerine bakarlar, şeytan dürter namaz bozulur demişlerdi. yıllarca "baksınlar ne olacak" diye düşündüm. tabii o zamanlar leylekler postacılık yapıyordu, bebekler taşınıyordu; insanların ne kadar pis olduğunu bilmiyordum.
spacetusubozulanadamındramı spacetusubozulanadamındramı
hatırlayan çıkacaktır: eski fransız devlet başkanı chirac ve bir grup yardakçısı, şiddet içerikli kuran ayetlerinin "değiştirilmesi/güncellenmesi" önerisinde bulunmuşlardı. tabii ki kimse bunu iplemedi veya kaale alanlar da biraz kızgınlıkla cevapladı. her neyse, neticede islamın eninde sonunda gerçekleşecek "newmuslim" modu galiba fransızlardan doğacak. eh, bu hamleleri islam ülkelerinden birileri yapsa "doğal olarak" kellesi gidecek ama bu atraksiyonlarla da ne kadar etkili olunur: hiç.

yerlileştirilsek olayı: edip yüksel/caner taslaman gibi şarlatanlar nasıl ki eninde sonunda hayreddin karaman veya alpaslan kuytul çizgisine yenilecekse, fransızların yaptığı da öylesine fos çıkacak.
selimciğim selimciğim
bir ara, new york'ta sanıyorum, bir soytarı çıkmıştı böyle. şovu bittikten sonra mesela şimdilerde imamete devam ediyor mu, arkasında bir saf tamamlanıyor mu, merak ediyorum (ve sanmıyorum). türkiye'de de vardı new-age cemaatler falan. aramaya üşeniyorum. dizüstü bilgisayar yanımda değil.