kadir mısıroğlu

1 /
gölgeningücü gölgeningücü
hitabetin babasıdır kendisi..

zamanında ceviz kabuğunda lozan'ı tartışırlarken programa bir adam telefonla katılıp kadir bey hakkında "bu delidir" demişti..(kadir bey hapisten kurtulmak için deli raporu almış zamanında..ona atfen)

kadir mısıroğlu'nun cevabı delip geçecek cinstendi:

"ben aklımın zekatını versem senin gibi kırk tane alim eder."

kitaplarını o "söyler" asistanı yazar..bunun böyle olduğu konuşmaları dinlendiğinde de anlaşılır zaten..

doğancılarda nasuhi dergahı yanında yazıhane/yayınevi/vakıf olarak kullandığı mekanı vardır..orada bulunup ziyaret edilebilir..
ışığım ve gölgem ışığım ve gölgem
70'li yıllarda konferans verdiği bir salonda tarık zafer tunaya ile fikri alanda atışmışlar ve bu atışma sonucu tunaya'ya fena bir ayar vermiş ve tunaya dayanamayarak''bir şeyi 1000 şeyle söylemek mümkün olsa,sen 1001.şeyi bulursun'' diye sitem etmiş mısıroğluna ve pes etmiş,şimdilerde yanına gelen gençlere anlatır ve övünür bu özelliği ile fesli amcamız
prestij prestij
mehmet akif ersoy'a "pezevenk" dediği iddia edilen ses kaydı kulağında herhangi bir rahatsızlığı olmayan arkadaşlar tarafından dinlenirse, o kısımda " desene " dediği anlaşılacak tarihçi.

tam metin şu; " seksen sene sonra yunanı hala sakarya'da mı vehmediyorsun da korkma! diye başlıyorsun? niye korkacam lan(akif'in dilinden), dünya benden korksun desene!"

kendisi mehmet akif'i, sultan abdülhamid'e ettiği küfürler, mısır dönüşü gemiden hasır bir fötr şapka ile inmesi ve şiirlerinde allah'a sitem etmesi gibi daha birçok nedenden dolayı eleştirir o ayrı. ancak " pezevenk " dediği iddiasını ortaya atan sığırcıkların kulakta sorun var sanırım.

işte iddia edilen ses kaydı;
aylar sonra gelen edit: ilgili giri uçmuş.
prestij prestij
türkiye cumhuriyeti tarihinde devletin ve ona hakim olanların aleyhinde olan herkese olduğu gibi kendisine de deli damgası vurulmuş ve vatandaşlıktan çıkarılmış büyük tarihçi!

ne diyor şeyh edebali;

- "haklı olduğun mücadeleden korkma! bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler."

kadir mısıroğlu da kendisine deli diyen birine bakın ne demiş;

- "ben aklımın zekatını versem senin gibi 100 kişi ihya olur!"

kendisini yakından görmüş ve hatta soru-cevap şeklinde muhattap olmuş bir insan evladı olarak sözlükte klavye arkasından kuru sıkı sallayan, iş icraate gelince ortadan kaybolan korkak andavallardan kat be kat vatansever bir adam olduğuna şahidim.

bu adam davası uğruna suikastlere uğramış, kendi mekanında kurşunlanmış. deli denilmiş, vatan haini diye yaftalanmış. ancak silahın kabzasını görünce altını dolduranlar gibi yolundan dönmemiş.

osmanlı'yı atatürk yıktı demiş. doğru söylemiş, kim bunun aksini iddia edebilir ki? buna karşılık " o zaman selçuklu'yu da osman gazi yıktı " demek için tarih bilgi ve birikiminin sıfır olması lazım.

zira anadolu selçuklu devleti dağıldı ve sadece osmanoğulları değil, tüm beylikler bağımsız birer devlet haline geldiler.

kurtuluş savaşı ise saltanatı ve hilafeti korumak parolasıyla başladı. ancak zafer sonunda mustafa kemal atatürk, bakın osmanlı'nın devamını isteyen vekilleri nasıl tehdit ediyor:

- "efendiler! içinde bulunduğumuz şartlara rağmen safsatayla, münakaşayla, nazariyatla vakit geçirdiğimizi görüyorum. hakimiyet ve saltanat hiç kimseye ilim icabıdır diye münakaşa ile mügalata ile verilmez. hakimiyet ve saltanat kuvvetle, kudretle, zorla alınır. türk milleti de hakimiyet ve saltanatı bil fiil isyan ederek kendi eline almıştır. bu olmuş bitmiş bir durumdur. mesele, 'hakimiyet ve saltanatı bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız' meselesi değildir. mesele bu zaten olmuş bitmiş durumu ifade etmekdir. bu herhalde ve mutlaka olacaktır. burada toplananlar meclis ve herkes, meseleyi bu şekilde görürlerse fikrimce uygun olur. aksi takdirde yine hakikat ifade olunucaktır. fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir!"

buna rağmen " yok canım olmaz öyle şey, padişah kepenkleri kapattı gitti. atatürk de eh napalım, yeni bir devlet kuralım o halde dedi." diyenlere selamlarımı gönderiyorum.

kadir mısıroğlu aftan yararlanarak 1991 yılında yurda dönmüş ve vatandaşlığı iade edilmiştir.

aylar sonra gelen edit: ilgili giri uçmuş.
1 /