kapadokya

4 /
platonun ütopyası platonun ütopyası
nevşehir ilimize bağlı, ürgüp-göreme-avanos üçgenini kapsayan bölgeye verilen ad. peri bacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlüdür.

kapadokya kelimesi ''kappa tuchia'' dan geliyor, güzel atlar manasında bir kelime. burada zamanında at yetiştirilirmiş. bilmem alakası var mı ama şu an bile etrafta başıboş sahipsiz atlar vardır yani isminin hâlâ hakkını verir.

ne yazık ki bu güzelliğin yurdum insanı için pek değeri yoktur. fakat dünya çapında oldukça ünlüdür ve her yıl dünyanın her tarafından on binlerce insan gelip ziyaret eder.

gezinip görülecek yerleri saymakla bitmez ama balon turuyla güneşin doğuşunu izlemek paha biçilemezdir.

dip not: balon turuna gerçek manada da paha biçilemez :d yanılmıyorsam kişi başı 150 dolardı o da güncel kurla 150=763,66 ₺ ye tekabül ediyor.
wisefat wisefat
covid-19 tedavisiyle müjdelenmiş tatil beldesi. herkesin yapışık nizam ve maskesiz dolanmasının başka bir açıklamasını bulamıyorum. onun dışında 11-12'de barların, o da iki tane, kapandığı yere bir daha gelir miyim? hayır tabii ki.
katre0709 katre0709
gitmek isteyip gidemediğim nadir yerlerden bir tanesi. ölmeden önceyi geçtim de şu dönemi atlatır atlatmaz, güneşin doğunu izleyeceğim orada. kalpkalp
siyahbeyaz aşkı paylaşamadık siyahbeyaz aşkı paylaşamadık
kapadokya diyince akliniza bir tek peribacalari ve balon gelmesin.
yeralti sehirlerini, kiliseleri, cömlek yapimini, turasan sarap fabriklarini... bunlari görmeden dönmeyin. cömlekte tandirda pismis kuru fasulyeyi de bir zahmet tadin. hayatinizda yiyebilceginiz en lezzetli kuru fasulye olacaktir. gittiginiz her yerde o lezzeti arayacaksiniz.
caracal34 caracal34
valla sikseler gitmem. turist odaklı çalışan hiçbir yere de ne gider ne kalır ne de esnafına para öderim. hayalimde karavan var onu da doğası ve tarihi olan mekanlarda gezerek geçireceğim.
4 /