katarsis

1 /
whisper whisper
katharsis, arınma teoremi, aristonun poetikasında anahtar kelime, seyircinin oyunda duygularından arınarak rahatlaması
aytok aytok
en temel anlamıyla ,aristo'ya göre, sanatın amacı. sedece ilkçağ yunan sanatı için geçerli değildir bu amaç. günümüz sanatı için de söz konusudur. eser içerisinde seyirciye ibret alacağı olaylar sunularak seyirci olayın içine çekilir ve izleyenin içindeki kötü duygulardan arınması sağlanır, budur.
sehrikalp sehrikalp
duygusal dışavurumdur (duygunun dışavurumu). bazı filmlerde sekansın içine edilme nedenidir. yüzlerine gözlerine bulaştırırlar; senaristler, yönetmenler. hakkını vermek gerek zira.
iao iao
yunan tragedyalarından gelen bir kavramdır. kelime anlamı arınmadır. tragedya açısından bakarsak oyunda karakterlerin başlarına davranışlarından sonucu gelen kötü olaylardan ders alarak bu kötü yönleri tırpanlamak, "arındırmak" anlamında kullanılır.

daha karizmatik anlamlarda da kullanıldığı görülmüştür. bir de dimmu borgir'in the insight and the catharsis'i var, o da ayrıca bir efsane.

hah bir de katharsis var tabii. onu da efsaneden sayabilirim de saymayabilirim de.
kaygısız kaygısız
vaktiyle küçük emrah filmlerine salonlarda göz yaşı döken türk halkının içine düştüğü haldir. naro'nun gazozundan tadan kıza ya da "emrah kooşş..." şeklinde başlayan repliklerin getirdiği trajediler örgüsüne ağlamaktır, bu topraklar ve insanımız için.

bu yükü tabiki emrah yalnız başına taşımamışdır omuzlarında diğer envai çeşit arabesk filmleri de bu gruba katabiliriz.
revolution in the everyday life revolution in the everyday life
aristo’nun ortaya attığı arınma (catharsis) kuramına göre, tragedyalarda, tiyatrolarda ya da film izlenimi sırasında işlenen cinayetleri, suçları, olayları izleyen seyirci, bu tür “kötü” duyguları beslemekten, bu tür eylemlere girmekten vazgeçer.

vazgeçmesi gerekmektedir; çünkü sahnede ya da perdede sonuçlarını ayrıntılı olarak izlemiş, dersini almış ve arınmıştır. bir başka deyişle, dehşetlerin anlatısı, sonuçta, yazarı, okuyucuyu veya izleyiciyi, arındırmakta, yatıştırmakta ve kötülük yapmasını engellemektedir.
crazy little thing called love crazy little thing called love
aristoteles'in poetica adlı yapıtında bahsedilen katarsis (catharsis), trajedinin seyirci üzerinde yarattığı etki olarak bilinen felsefi bir terimdir. literatürde, ruhun özgürlüğe kavuşması anlamına gelir; yani "arınma" olarak adlandırılan bir retorik türüdür.

psikanalizde ise nevrotik ve patolojik duyguların bir çeşit hareketler yoluyla boşaltılmasıdır. henrik ibsen'in nora bir bebek evi adlı tiyatro eserinde, nora'nın aniden kalkıp tarantula (tarantella) dansı yapması katarsis'e (arınmaya) güzel bir örnektir.

ayrıca seyirci yönünden katarsis'i ele alacak olursak, örneğin; shakespeare'in trajyedilerinde katarsis kullanmasının amacı, seyircinin kendini sahnedeki bir karakterle ve karakterin yaşadıklarıyla özdeşleştirerek seyircide derin bir etki bırakmasıdır. zaten katarsisin amacı da budur.
erinna erinna
aslında yaşamın temel felsefesidir. zira ademoğlu yaptığı her eylemden tatmin bekler. filmin sonu iyi bitince, kötü cezasını çekip iyi kazanınca; orgazm olunca, ibadet edince, küfredince hep katarsis işte.
(bkz: arınma)
(bkz: mutlu son)
1 /