kavgam

egoist pezevenk egoist pezevenk
karl ove knausgaard tarafından yazılmış ve şu sıralar dünya da pek bi konuşulan eser. 6 cilttir. monokl yayınevi tarafından türkçeye ilk cildi çevrilmiştir ve aşağıda bir pasaj bulabilirsiniz.

ayrıca kitabın websitesi: karl ove knausgaard - kavgam | "kalp için hayat basittir: atabildiği kadar atar. sonra durur." monokl monoklkitap

"kalp için hayat basittir: atabildiği kadar atar. sonra durur. er ya da geç, atan kalp günün birinde kendiliğinden durur ve kan vücudun en alt bölgelerine doğru çekilmeye başlar; vücut ısısı düşer, uzuvlar kaskatı kesilir ve bağırsaklar boşalırken, gitgide beyazlamakta olan cildin üzerinde yumuşak ve koyu renkli lekeler olarak görülen küçük birikintiler oluşur. bu ilk saatlerde meydana gelen değişiklikler o kadar yavaş ve öylesine önlenemez bir şekilde cereyan eder ki onlarda neredeyse ritüelimsi bir şey vardır, sanki hayat, yeni mülklerini işgal etmeden önce yaşamın bedenden çekilmesini bekleyen ölümün temsilcilerinin de tabi olduğu bir nevi centilmenlik anlaşmasına uyarcasına, belirli kurallara uyarak teslim olur. ve artık o istiladan geriye dönüş de yoktur. vücuda dağılmaya başlamış bakteri sürülerini bundan böyle hiçbir güç durduramaz. oysa bakteriler daha birkaç saat önce denemiş olsalar âni bir dirençle karşılaşacaklarken, şimdi bu yeni mülkte hep daha derine ve daha nemli bölgelere doğru seyahatlerinde ortalık sütlimandır. havers kanalına, lieberkühn bezlerine, langerhans hücrelerine ulaşırlar."

edit: spoiler kısaltma
crimson crimson
karl ove knausgaard'ın inanılmaz pr'lar yapılan kitabı. her yerde müthiş övgüler, kimse elinden bırakamıyor nidaları, abartmalar, kitaba web sitesi açma vs. meraktan alıp okumaya başlasam; tırt bir kitap olması ihtimalinin yüksekliği had safada. okuyan birileri düşüncelerini paylaşsa da, fikrimiz olsa dediğim kitap.
bestdadever bestdadever
karl ove knausgaard'ın ilk cildi henüz çevrilmiştir. diğerlerini de merakla bekliyoruz. tasvirleri dozajındadır. özlü söz arıyorsanız pek tavsiye etmem. sadece roman gibi roman okumak istiyorsanız gerçekten sindirerek okumanızı öneririm. kalınlığı korkutmasın, yavaş yavaş bitirebilirsiniz. öyle kuvvetli bir atmosfer kurar ki her hangi bir uyan sizi kitaptan koparamaz. metroda kimseye yer vermezsiniz misal.
mordor belediye başkanı mordor belediye başkanı
yaşlı gezegenin başına gelmiş en korkunç olayın müsebbibi olan, kavgasına, yarım bıyığına, suratına tükürdüğüm ırkçı, faşist bir orospu çocuğunun yazdığı kitabımsı.
işin garip tarafı, almanya' dan çok, türkiye ve benzeri geri kalmış ülkelerde bu yavşak orospu çocuğunun kitabının raflarda daha çok görülmesi.