kaynaklar tükenince insanoğlunun başına gelecek şe

libertafaryan libertafaryan
şey.

kurma kolunun elinde kalmasından başka bir şey değildir.

nüfus dayanmış 8 milyara, insanlık son 150 yılda 6 milyar artmış, aşağı yukarı tarımdan sonraki 12.000 yılda bile anca 1 milyar artmışken. 2050 için yapılan tahmin 10 milyar insan. ne demek bu biliyor musunuz? 32 sene sonra nüfus neredeyse 1/3 oranında artacak demek. yani kabaca sanayi öncesi yıllık nüfus büyümesi ortalama 83 bin kişiyken, 32 yıldaki ortalama 93 milyon 750 bin kişi olacak. yani bin 130 katı kadar.

şimdi asıl derdimi açıklayayım. bugün insanoğlu kömür, petrol, doğalgaz ile dünyanın çarkını çeviriyor, bunları belli başlı sistemlere çeviriyor ve hem ısınıyor, hem barınıyor, hem enerjiye sahip oluyor, hem üretiyor vs kısaca hayatta kalıyor. biliyoruz ki, bir gün fosil yakıtları ve doğalgaz tükenecek, suların değeri artacak ki o zaman da dünya nüfusunu taşır mı bilinmez.

peki insanoğlu, en önemli enerji kaynaklarını kaybettiğinde, ki bu hızla en fazla 30 sene sonra, milyarlarca insanı neyle hayatta tutacak? borla mı ahahaha.

edit: cehaletten ötürü atlamadan evvel şunu da hatırlatayım. dünyanın normalde kaldırabileceği insan sayısı eşiği 1 milyardır. hani yok şöyle gelişir de gerek duymayız şuna buna demenize gerek yok. gelişseniz bile var olan enerji sistemleri ve kaynaklar (başta güneş) insanoğlunun çarkı çevirmesi için yeterli olmayacak. bunu bugün bütün bilim çevresi kabul etmiştir ve üzerinde çözüm arıyor.
6
namess namess
örnek; yamyamlar.
bütün kaynaklar tükenir de yaşayan insan kalırsa yamyam olma ya da intihar etme olacak şeylerdir.
iktisatlı kullanın kaynakları .
mesela, gereksizse söndür.
selimciğim selimciğim
dünyanın anası biteviye belleniyor ama derya içre balık şeklinde takıldığımız, gözümüzü buraya açtığımız için rahatsız edici gelmiyor.

mesela şöyle bir şey de var; insanların kafasını bu önemli meseleden uzaklaştırabilmek ve yarın yokmuş gibi tüketip tükettirmek için mars kolonizasyonu vesaire gibi şeylerle lolipop tıkıyorlar insanların ağzına, hem hayal satıyorlar, hem de dünyayı gözlerde önemsizleştiriyorlar ki istedikleri gibi at koştursunlar.

birazcık ayılan insanları da kapitalizm kontrolünde primitivizm, pilli arabalar (lol), veganizm, yeşilcilik, sifona pet şişe koyma, illuminaticilik, cart curt gibi tali yollarla oyalıyorlar.

etrafından hiç dolanmadan, bu küresel düzenin, monopolün toptan yeryüzünden silinmesi gerekiyor.