kayyım

saykodeli saykodeli
kayyım: yasalarla belirlenen bazı durumlarda, başkasına ait bir işi görmek veya bir malı idare etmek için tayin edilen kimsedir. kayyım diye yazılır. kayyum şey gibidir hani tayyibin esad derken esed demesi gibi bişey.

kaynak: götüm.
dumrul dumrul
aslında tren yapmak başlığına da yazılabilirdi. olayı anlayana kadar haberi birkaç kez okumak zorunda kaldım. umarım özetleyebilirim.

hınıs ziraat odası başkanı pkk ile irtibatlı diye başkanlıktan alınıyor ve yerine iki kayyum atanıyor. sonra ikinci kayyım da görevden alınıp onun yerine ilk başta pkk'lı diye görevden alınan kişi kayyım olarak atanıyor.

t24.com.tr

şimdi kayyım nedir, niye atanır onu hatırlayalım. bir göreve seçimle gelmiş birini kalıcı olarak görevden alırsanız onun yerine kayyım atanmaz. yasa nasıl öngörüyorsa o şekilde seçim yapılır. bu kişi hakkındaki adli ya da idari tahkikat tamamlanıp o kişi ceza alırsa yani başkanlığını düşürecek bir sonuç ortaya çıkarsa yine seçim yapılır. kayyım yönetmeye devam etmez. yok kişi aklanırsa asli görevine geri döner. süresi bitince de seçim yapılır.

ama akp denen çete yapılanması seçim mevhumunu aradan çıkarıp her boku saraydan atamalarla kotarabilmek için olayın başında görevden alınan kişiyi de kayyım olarak aynı göreve atıyor.

böyle çakallık, böyle bir çete kafası tarih boyunca görülmemiştir.