kazaklar

1 /
azwepsa azwepsa
burada bahsi geçen kazaklar orta asya'da kazakistanda yaşayan kazakistanlı kazaklar değildir. onlarla hiçbir alakası olmayan sadece isim benzerliği olan kafkasya'nın kuzeyinde yaşayan bir kavimdir. rus ordusunun süvari birliğini teşkil ederler. rusları pek sevmeseler de onlar için savaşırlar.
ven ven
bu haftasonu yaklaşık 150 tanesini bir arada görme fırsatı bulmuşumdur. kendileri böyle çipil çipil gözleriyle pek bir sevimli insanlardır. bir de sevgililerin daima el ele tutuşma gibi bir huyu varmış (kaptırma duygusu mudur bilemeyeceğim artık). böyle çocuk gibi, romantik, sessiz insanlardır ki bir kaçını evlat edinme isteği duyarsınız.
denizbalinası denizbalinası
ataları olan vikingler gibi küçük teknelerle osmanlı limanlarına yağma amaçlı seferler düzenleyen bir topluluk.özellikle istanbul kıyılarına yaptıkları çıkarmalar az buz zarar vermemiştir.
kekremsi kekremsi
tolstoy okumak için okunmalı; ya da hayır sırf yeroşka'yla tanışmak için okunmalı! yani okunmalıdır.

olenin'i tanımak değil kitabın sonunda olenin'i yeroşka'nın ağzından dinlemek veya o alıp başını gitme fikrinin herkeste iyi durmayacağını; ama yine de en azından bir kez giyinilmesinde fayda olduğunu görmek güzel olabilir.

ateş-pervane denklemini de meğer burda çözmüş üstat selam olsun!
sosyalismet sosyalismet
kazaklar türk olmasına rağmen neden tatyana, natalya, nataşa gibi isimler kullanırlar diye merak etmişimdir.
tolstoy kazaklar adlı eserinde mogol olduklarını yazıyor.bazı yazılanlarda türk olduğu yazılıyor.
nedense olimpiyatlarda ilgimi çekti, şöyle bir araştırayım dedim türkiye insanının adına benzer isim bulamadığım gibi dilimize benzerliğini de göremedim. sakın biz anadolu insanları yani türkiyeliler; türk denilen ırktan ayrı bir kavim veya melez ırk olmayalım?
ne gözümüz benziyor ne götümüzün yere yakınlığı, ne saçlarının diken gibi oluşu ne kafalarının yuvarlaklığı.
yoksa bizler türk değilmiyiz.
simetrik yara simetrik yara
6 adet insanımsı kazakla dolaylı olarak içli dışlı oldum. bu 6 kişi tabi ki bana genelleme hakkı vermiyor ama ne lanet insanlardı lan onlar öyle. açlar, abazanlar, saldırganlar. oteldeki açık büfeyi kuruttular. onlara vereceğimiz ikramları, hediyeleri elimizden hızlı bir şekilde aldılar sanki başkalarına verip onlara vermeyecekmişiz gibi. atların ağzına sıçtılar. bir tanesini öyle yordu ki at kalp krizi geçirdi ve yerde hareketsiz şekilde yığıldığı halde hala vura vura kaldırmaya çalıştı adam atı. tamam yerde kalması at için zararlı da böyle hayvan gibi kaldırılmaz ki amk.

kırgızlar gibi gözüküyorlar dış görünüş olarak ama kafatası yapıları bariz farklı. kafaları, kulakları, burunları, elleri kırgızlara göre çok daha geniş, büyük ve şekilsiz. o 6 kazağın amına koyayım. hepsi orospu çocuğu.

bir de ukraynalılar rus kazağıymış, kazaklar türk kazağıymış ne kadar doğru bilmiyorum.
konokrad konokrad
marianka'ya defalarca aşık olmayı sağlayan, büyük üstat tolstoy'un eseri. tolstoy kanımca bu kitapta tasvir gücünün doruklarındadır.. anlattığı kış yüzünden; ankara ayazı'nda pencere kapar gibi kaparsınız kitabın kapağını, sayfalar arasında daha fazla üşümemek, belki de donmamak için.
galactus galactus
bıgünkü kazakistan da yaşayan kazakların yanı sıra tarihte ukrayna civarında yaşayan bir kazaklar grubu daha vardır.zaman zaman kırım dolayısıyla osmanlı hakimiyetine zaman zaman da rus çarlığı hakimiyetine giren bu millet bir ara(1600 lü yıllar olması lazım) anadolu nun karadeniz kıyılarını hatta istanbul un karadeniz kıyılarını bile yağmalamışlardır.
1 /