keman

1 /
centrocampista centrocampista
şurasında şu vardır burasında bu vardır demiycem, öğrenilmesi zor bir müzik aleti. iyi bir kulak sahibi olmak (her enstrümanda öyledir ama bu başka) ve profesyonel bir solfej dersi almak gerekir. birçok yaylı enstrüman gibi öğretiminde kolay kalıplar yoktur, akor falan öğrenmek gibi değildir. solfeji yani notaları yutmanız gerekir. hele benim gibi 19 yaşında damdan düşüp "ben de keman öğrenicem" derseniz hapı yuttunuz demektir. istanbul'da çakallarla dolu müzik evlerinde saati 75 milyondan başlayan fiyatlarla bu çalgıyı öğrenmeniz az biraz sıkar. (biz de memur çocuğuyuz kardeşim) devlet operası sanatçılarından iyi kalplilerine denk gelirseniz daha uygun fiyatlara birşeyler öğrenebilirsiniz. itü konservatuarından bahsetmiyorum, arkadaşım aracılığıyla fiyat sordurmuştum, kucaklarına oturtmak istediler. perdesiz olması şu işinize yarar, notaları öğrendiyseniz yanlış çalıp çalmadığınızı anlarsınız. hocamın şu sözlerini beynime kazıdım: "şimdi sen birkaç birşey öğrenip arkadaşlarına çalmak istiyorsun, normaldir, onu istiyorsan adın çalgıcı olur; ama adam gibi öğrenmek istediğinde kemancı olursun, bunu için de yılların hesabını yapma, sürekli öğreneceksin." devrilmemek için duvara tutunmuştum. arkadaşlarınızın "ne çalabiliyosun?" sorularına kulak asmayın, rachmaninoff'tan symphony-1 cevabını verecek haliniz yok. siz çalışmanıza bakın.
fiddle fiddle
kalından inceye doğru sırasıyla sol,re,la,mi tellerine sahip olan ve duyguları en ince detayına kadar dışa yansıtmayı başarabildiğimiz anlatılmaz yaşanır bir varlık..
(bkz: arşe)
caydanlik caydanlik
yaklaşık bir senedir gizli bir biçimde öğrenme çabalarına girdiğim alet, uğraşlarımın meyvelerini sabırla bekliyorum. başlangıcı başarmak zor, ilerlemek de zor, kolaylaştıran tek şey içten gelen tek damla bir istek.
ksanikse ksanikse
(farsça)dört telli, çenenin altına dayayarak çalınan yaylı sazdır.hangi enstrüman olmak isterdiniz sorusuna verilebilecek en güzel yanıt!...bir ruha notalarla bu kadar mı güzel dokunulur dedirten en güzel,en içten müzik aleti.
adenozin tri psikopat adenozin tri psikopat
doğadaki tüm sesleri çıkarabileceği söylenir. bir yıl özel ders almama rağmen hiçbir şey bilmediğimi hissettiğim zorlukta rakip tanımadığım enstrüman. mithat can, tevfik tutu gibi kemancılara ait metodlar öğrenme aşamasında kullanılır. karşıyaka'da tevfik tutu beyden ders almıştım. yaşlı, prensipli, düzenli amcamız meraklılarına önerilir.
misbeliever misbeliever
ansızın yollarımızın kesiştiği, hiç tanımadığım halde kanımın ona ısındığı, çalmasının zor ama bir o kadar da bağımlılık ve hırs yarattığı, her zaman daha iyisini yapabilirim dedirten canlı varlık.
çaldıkça ve yıllandıkça sesinin icraatçısında büyük hazza sebebiyet veren enstürman.
1 /