kıbrıs barış harekatı

1 /
chete chete
1974'te ingiltere'nin ve birleşmiş milletlerin uyuzluğu üzerine türkiye'nin giriştiği önemli ve zulmü durdurmaya yarayan harekat.

tarihçesine mutlu barış harekatı ve kıbrıs doğu akdeniz'de jeopolitik konumu nedeniyle kıbrıs, bölge devletleri arasında mücadele sebebi olmuştur. mö 1 nci yüzyıla kadar mısır'ın egemenliğin... brt adresinden ulaşılabilecek harekat.
(not: "kibrisbh/mbhkibris" büyük harflerle yazılacak.)
tamdely tamdely
türkiye nin son otuz yılına sığdırabildiği en kararlı davranışın askeri bir sonucu.
tarihten beri ingilizlerin elinde oyuncak olan ve anadolu-ortadoğu politikalarında kullandığı yunan faşizmine gerçek bir tokattır. sonrasındaki politik başarısı tartışılabilir ama ogün gösterilen kararlılık ve hedefe ulaşma azminin yarısını bile gösteremeyen bir türkiye bugün gözümüzün önünde durmaktadır.
dünyayı kurtaran adam dünyayı kurtaran adam
eoka'nın kıbrıs türklerine karşı yaptığı soykırımı engellemek için yapılmış, rahmetli ecevit'in çok iyi bir karar verdiğini görebileceğimiz adı gibi gerçekten de bir barış harekatıdır.

makarios'un iskan politikası adı altında, kıbrıs türklerini ingiltere'ye ve avustralya'ya göç ettirmeye zorlaması( bugün adadaki türk üniversiteleri öğrencilerine ve adanın yerlilerine rağmen sayıca daha fazla kıbrıs türk'ü ingiltere ve avustralya'da yaşamaktadır.) sorunun diplomasi ile halledilememesi, albaylar cuntasının desteği ile darbe yapan eoka ve katliamlarına bir cevap olarak yapılmış bir harekattır. harekat esnasında sivil unsurlara zarar verilemeyerek, rum kuvvetleri bozguna uğratılmıştır.

filhakika askeri açıdan başarılı bir harekat olarak görülse de( çıkarma gemileri yerine paraşütçü askerlerin kullanılması), türk tarafının çok az şehit vermesi diplomatik açıdan birçok çıkmaza neden olmuştur. şu an gelişen statükodan ne kktc halkı, ne zürih antlaşmasına göre garantör olan türkiye, ingiltere, yunanistan ne de güney kıbrıs rum kesimi memnun değildir. uluslararası arenada türkiye karşısına her zaman sorun olarak çıkartılmaya devam edilecektir.
namaste namaste
askerlerimizin maalesef yetersiz eğitimlerinden dolayı, yerde sürünürken tabanlarını yere paralel sürümemeleri sonucu topuktan yaralanma olayının sıkça yaşandığı harekatımızdır. yeniden teşekkürler hepsine.
gozlemci gozlemci
sanılanın aksine harekatın ilk ayağı abd ve ingiltere desteklidir.anglo-saksonların harekatın ilk adımını desteklemelerinin iki amacı vardır:birincisi o tarihte yunanistan'da hüküm süren beğenmedikleri askeri diktaya sürpriz yapmak, ikincisi gerginleşen ortadoğu'da israil'i korumak için kıbrıs'ta üs koparabilmek.2. ayağın yapılacağını hesap edemeyen anglo saksonlar sonradan bize ters düşmüştür.

harekatın ikinci ayağında avrupalısından ortadoğulusuna tüm ülkeler türkiye'ye ambargo uygulamıştır, libya arap devleti bu savaşta bize harekatın tüm zamanlarında kayıtsız şartsız destek veren tek ülkedir, islam'ın kıbrıs'ta muzaffer olması için kaddafi elinden geleni yapmış,türkiye'ye her ebatta askeri malzeme yollamıştır.o tarihte askeri malzeme taşıyacak nakliye uçağı olmadığından 2 adet yolcu uçağının koltukları sökülerek libya'ya yollanmıştır.
always alone always alone
türkiyenin kıbrıs türklerinin haklarını korumak için gerçekleştirdiği harekettir. kendi ırkınızdan insanların yaşama hakkını savunmak ne zamandan beri emperyalizm olmuştur?
1 /