kitap okumak

56 /
elcordobez elcordobez
bazen ölülerle bir iletişim şeklidir. yazının bulunmasından bu yana geçen 5000 senelik insanlık külliyatından feyzler almaktır. bir nevi zamanda yolculuğun muhteşem gizi ve gizemidir.

hayvanları çok iyi tanırım. bizden tek farkları söylemek istediklerini dilleriyle anlatamamalarıdır. yoksa hissiyatımızdan vahşiliğimize kadar onlarla hiç bir farkımız yok. zira biyolojiye göre de böyledir bu iş.
fakat işte, 5000 yıl önce bir çılgınlık etmiş ve yazıyı bulmuşuz. kendimize yaptığımız en büyük iyiliktir bu insanlık olarak. doğaya tahakküm gücümüzün en önemli parçasıdır.
21. yüzyılda henüz bir kalite doğmadı. hem toplumsal, hem de bireysel yaşamların muhteşem kalite anahtarıdır kitap okumak.

gerçi okursanız ekime, okumazsanız aziz nesin'e.
orki orki
seyahat etme imkânın olmadığı zamanlarda beni bambaşka alemlere yolculuğa çıkaran bab-ı esrardır.malumat amaçlı okumam gereken kitaplar bile okumaya başladığım gibi beni içine çeker.televizyon,internette ya da uykuda zaman geçirmeyi sevmem bir şekilde 10 dakika bile olsa kitap okurum.
kitap okumak yüzyıllar geçse bitse güzelliği ve tılsımını hiç kaybetmeyecek bir şey.
berdem38 berdem38
boş zamanlarda yapılacak seyahat esnasında yahut lisede kitap sözlüsü yapıcam! diyen hoca olunca okunur genel olarak ülkemizde, ama gün geçtikçe sanki o kokuya o saman kağıdına hasret kalıyoruz yeni baskı kitaplar haz vermiyor zannımca ama ne olursa olsun kitap okumak insanı insan yapan düşünme yetisini kullanmayı doruk noktalara çıkaran bir nimettir; değerini bilmeli.
kendinibulamayankız kendinibulamayankız
aslında her kişinin kitapta aradığı ve kitaptan aldığı farklıdır. aynı şeyi insanları gözlemleyerek, onlarla ilgilenerek yaşayabilirsiniz. kendinizden ve başkalarından ne kadar yabancılaşırsanız o kadar kitap okuma ihtiyacı duyarsınız. aslında kitap modern insanın kendini iyileştirme çabalarından biridir. roman karakterleriyle özdeşleşirsiniz, başka hayatlara gerçek anlamda ilgi duyarsınız. dokunursunuz diğerine.
kiymetlimiss kiymetlimiss
herkesin hemen hergun yapmasi gereken siradan bir aktivite iken cok yuceltilen, yapanlara ustun gozuyle bakilan sey. bir de buna hobi diyenler var ahahah. ihtiyac bu ihtiyac.
sweet child o mine sweet child o mine
4 günlük aranın ardından (ama 4 günden 4 gün daha öncesi çok daha karanlık bir dönem :// ) yarın yeniden sahalara döneceğim eylem. bugün son hazırlıkları yaptım. listem şöyle;


bilmiyorum sizde nasıl oluyordur ama ben liste yaparsam, okuma planı yaparsam çok daha etkin ve hızlı okuma gerçekleştiriyorum. birkaç aydır bunu bıraktım, ne denk gelirse okuyordum, sonuç: okuma hızım %30 civarı düştü. (rakamlarla konuşabiliyorum çünkü kitaplarla ilgili her hareketimi kaydediyorum) bu ay yeniden liste yapıp okuma yapmaya başlayacağım. plan sabit değil, arada kitap çıkar, kitap girer, ansızın bir kitap ilgimi çekip planda yokken okunur, bir kitaba başlanır uygun zaman olmadığı anlaşılıp sonraya ertelenir falan filan... sonuç olarak genel okuma planına sahip çıkıldığı sürece sorun yok. o zamaaaan; haydi bre!
kırmızı japon balığı kırmızı japon balığı
goodreads adlı uygulamayı indirerek kendinize reading challange -bir yıl içinde okumayı planladığınız kitap sayısına dair- yaptığınızda ivme kazanan eylem. arkadaşlarınızın okuduğu kitapları, o kitaplara verdiği puanları görmek, uygulama içinde yılların eleştirmeni gibi takılmak keyifli gerçekten.
katia katia
"kurnaz insanlar okumayı küçümser; basit insanlar ona hayran olur; akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar. yalanlamak ve reddetmek için okuma. inanmak ve her şeyi kabul etmek için de okuma. tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku."

bacon
56 /