kız istemeye gelene tuzlu kahve ikram etmek

1 /
katinanınelindemakası katinanınelindemakası
trakya yöresinde büyük bir zevkle uygulanmakta olan güzel adetlerdendir. damat adayına en heyecanlı gününde takılan bu çelmenin sebebi, istediği kız için nelere katlanabileceğini ölçmektir. tuzlu kahve ikram edilen damat adayı ağnızı buruşturmadan büyük bir iştahla bu kahveyi içmek zorundadır.
kumdan kız kumdan kız
kız isteme olayının belki de en eğlenceli kısmıdır. her damat bunu bilerek kızı istemeye gider ama sanki habersizmiş gibi davranır. sonra herkesin içinde "seninki bu" denilmesinden de bir şey anlamamış gibi alır kahvesini çaktırmadan içer. kız verildikten sonra da cilveleşme için ortam arayan genç hemen bu konuyu kullanarak kıza yakınlaşır.
işte olay da budur, eğlenceli yani çok da kötü birşey değil
zinzoline zinzoline
damadın sınanmasıdır. eğer akıllı uslu olup kahvenin berbat tadına laf etmezse göze girer. "ık mık" etmemelidir damat. ne o öyle daha ilk günden?!
üçüncü tekil şahısın yandan yemişi üçüncü tekil şahısın yandan yemişi
gelen kahve sadece tuzluysa yatın kalkın dua edin. sesinizi çıkarmadan için. daha beter ne olur diye soruyorsanız, kahvenin içine tuzla beraber kırmızı biber, kara biber, kimyon ve bir tutam deterjan atan pis manyaklar da var. buradan gelin adayının ne kadar psikopat olduğunu anlayabiliriz ve olay mahalini eğer ölmediysek derhal terk etmeliyiz.
bana bir nick bulun bana bir nick bulun
tuzlu kahve hikayesinden yola çıktığını düşündüğüm saçmalık. kuzenimin eşi ikram ederken bana denk gelmişti de içer içmez ortalığa "böğğ bu ne be!" diye türükdüğümden dolayı bir de halı koltuk temizlemişlerdi ertesi gün. ama biz onları uyardık yapmayın etmeyin bize güvenmeyin yaparız dedik ama dinletemedik. siz siz olun yapmayın. boşuna koltuk halı temizlemeye kalkmayın.
tipitip tipitip
kızı alabilmesi için tuzlu kahveyi bitirmeyi göze alması gerekir bi kere oğlanın.kız için neler yapıp yapamayacağı bi nebze ölçülür bu adetle.
ha o kızın değeri bi fincan kahveyle mi ölçülür orası da tartışılabilir.ama yine de biz kızlar için izlemesi oldukça keyifli bişey olsa gerek.
mr x mr x
bazı yörelerde kahvenin kasten damadın üzerine döküldüğü de dikkate alınacak olursa o kadarıyla kurtulmak da iyi birşeydir.
virmandiyalı virmandiyalı
kız isterken kravat ve takım elbise içinde , bi yandan da kayınpederin sağ çaprazında sucuk gibi terlerken, damada indirilen ölümcül darbe. zira bu aparkattan sonra iyice sersemleyen damat kız tarafının her isteğine "he" der.
marshmallow marshmallow
en kısa zamanda test etme şerefine nail olmak istediğim,isteme merasimlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu düşündüğüm,özellikle bu hedeyi içtikten sonra damat kişisinin suratındaki ifadeyi gözlemlemek için merakla olay yerinde bitivereceğim,olan biteni anında sözlükle paylaşacağım,insanın hayatında bir kez de olsa böyle bir organizasyonun içerisine dahil olmasının gerekliliğini şiddetle savunduğum bir tuzlu,acı,ekşi hadise.
silversilver silversilver
saçma bir gelenektir, "mantıkla" bırakın akrabalığı, komşuluk ilişkisi bile yoktur. adam gibi istenen kızı adam gibi verin ama dimi. biz kız istemeye gidince tuzlu çikolata götürüyor muyuz? götürebiliriz de dimi.
1 /