kobani şiddet eylemleri

bloody monday bloody monday
hdp'nin karariyla
hdp merkez yürütme kurulu'nun çağrısı üzerine 6-7 ekim 2014'te, işid'in saldırdığı ayn el arap'a (kobani) türkiye'nin destek vermediği bahanesiyle pkk/pyd yandaşlarının başlattığı şiddet eylemlerde iki polis şehit oldu, 31 kişi de yaşamını yitirdi.

hdp merkez yürütme kurulu tarafından 6 ekim 2014'te yapılan açıklamanın ardından terör örgütü pkk/pyd yandaşlarının ayn el arap (kobani) bahanesiyle 35 ilde gerçekleştirdiği şiddet olaylarında iki polis şehit oldu, 31 kişi de hayatını kaybetti, 221 vatandaş ile 139 polis yaralandı.

akp'nin "açılım süreci"ni yürüttüğü o dönemde terör örgütü yandaşlarının saldırıları sonucu çok sayıda ev ve iş yeri ile okul, kamu binası, kültür merkezi, müze ve yurt binasında hasar oluştu, olaylar nedeniyle zarar gören esnafa devlet tarafından yaklaşık 50 milyon liralık ödenek sağlanırken, şiddet eylemlerinin devlete maliyeti 300 milyon liranın üzerinde oldu.
diyarbakir'da 12 kişi öldü
kentte yaşanan saldırılarda yasin börü ve arkadaşlarının da arasında bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti, 65 vatandaş ile aralarında 4. sınıf emniyet müdürü ve komiser yardımcısının da bulunduğu 14 güvenlik görevlisi yaralandı.

olaylarda 144 özel bina ve iş yeri, 16 kamu binası, 6 av bayisi, 17 özel ve kamu bankası, 4 okul, bir müze, 88 özel araç, 40 kamu aracı, bir parti binası ve 36 mobese kamerası zarar gördü. gözaltına alınan 189 kişiden 175'i nöbetçi mahkemeye sevk edildi, şüphelilerden 45'i tutuklandı.
vahşice katledildiler
yoksulların bayramda evlerine kurban girmesini sağlamak için çalışan yasin börü ve üç arkadaşı, bir grubun silah, taş, sopa ve kesici aletli saldırısına uğramaları sonucu sığındıkları binanın üçüncü katında linç edildi.

işid üyesi oldukları iddiasıyla binadan atılan gençlerin cesedine işkence yapıldı, ayrıca 16 yaşındaki börü'nün üzerinden arabayla geçildi, ahmet dakak'ın ise başı taşla ezildi.

cesetleri yakılan ve tanınmayacak hale gelen çocuklar, aileleri tarafından güçlükle teşhis edilebildi. olaylardan şans eseri yaralı kurtulan ve arkadaşlarının vahşice öldürülmesine tanıklık ettiği için psikolojisi bozulan yusuf er, diyarbakır dışındaki bir hastanede tedavi gördü.

tunceli'de 2, mersin'de 3, diyarbakır'da 34, şırnak'ta 13, batman'da 4, şanlıurfa'da 19, bitlis'te 8, bursa'da iki, mardin'de 36, muş'ta 6, istanbul'da 11, bingöl'de iki, hakkari'de 28, siirt'te 13, van'da 18, gaziantep ve adıyaman'da birer okulda terör örgütü yandaşlarının saldırıları nedeniyle hasar meydana geldi.

tahribata uğrayan okullar ve kamu binaları, devletin sağladığı imkanlarla onarılarak kısa sürede hizmete açıldı.

olaylara ilişkin bin 600'ü aşkın şüpheli hakkında soruşturma başlatılırken, gözaltına alınan 894 şüpheliden 386'sı tutuklandı, 244'ü hakkında adli kontrol kararı verildi.
tazminat ödendi

diyarbakır'da olaylarda zarar gören 73 esnafa diyarbakır valiliği tarafından 234 bin 997 lira ödeme yapıldı.

hayatını kaybeden 8 kişi için yapılan başvurudan 7'si çatışmalı ortamda zarar gören, yakınlarını kaybeden, alıkonulduğu için iş kaybı yaşayan vatandaşların mağduriyeti, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında kanun kapsamında tazmin edilerek, komisyon tarafından aralarında yasin börü'nün de yer aldığı 6 kişinin ailesine 170 bin lirayı bulan tazminat ödendi.
gaziantep

gaziantep'te, 5 kişinin hayatını kaybettiği, 4'ü polis 42 kişinin yaralandığı olaylarda, aralarında polis merkezinin de bulunduğu 12 kamu binası, 5 okul, 5 ev, 44 iş yeri, 77 araca yaklaşık 1 milyon liralık zarar verildiği tespit edildi.

van

van'da 170 araç, 20 okul, 5 dini müessese, 40 kamu binası ve 523 iş yeri büyük hasar gördü. başbakanlık tarafından gönderilen ödenekler zarar gören vatandaşların hesaplarına aktarıldı. hasara uğrayan kamu binaları, okullar, dernek binaları ve kur'an kursları da baştan sona yenilenerek hizmete başladı.

hasar gören ve yakılan 20 okul, tadilattan geçirilerek kısa sürede eğitim öğretime açıldı.

siirt

5 sivilin hayatını kaybettiği, 17 sivil ile 20 emniyet mensubunun yaralandığı siirt'te valilik bünyesinde oluşturulan hasar tespit komisyonu raporuna göre, gözaltına alınan 69 kişiden 16'sı tutuklandı.

kamuya ait ilk ve orta dereceli 12 okul, kütüphane, halk eğitim merkezi, 4 sağlık merkezi, bir acil sağlık istasyonu ve erkek öğrenci yetiştirme yurdu yakılarak kullanılamaz hale getirildi.

batman

saldırılarda bir kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı, güvenlik güçlerince gözaltına alınan 105 kişiden 32'si tutuklandı. olaylarda 6 kamu binası, 15 özel banka ve atm, iki siyasi parti binası, 62 resmi ve özel araç, 91 iş yeri ve 5 evde hasar meydana geldi.
mardin

6 kişi yaşamını yitirdi, 29 sivil ile 22 polis yaralandı, 14 otomobil, 69 polis aracı, kaymakamlık binaları, emniyet binaları, 39 okul, 6 siyasi parti ve 69 bina zarar gördü. gözaltına alınan 311 kişiden 108'i tutuklandı.

şırnak

30 kişinin yaralandığı şırnak'ın cizre ilçesinde ateşe verilmesi sonucu tahrip olan 10 okul ile yağmalanan 2 özel öğrenci yurdu, valilik tarafından kısa sürede onarıldı.

müze yaktılar

diyarbakır'ın sur ilçesinde ziya gökalp müzesi yakıldı. kültür ve turizm bakanlığı ile türkiye seyahat acenteleri birliği (türsab) arasında imzalanan protokol kapsamındaki çalışmaların ardından 1 milyon 800 bin lira harcanarak restore edilen müze binası, teşhir için en son teknoloji ile donatılmış şekilde kültür ve turizm bakanlığına teslim edildi.

esnaf zorda

başbakanlık tarafından illere gönderilen ödeneklerle vatandaşların ve esnafın zararı giderildi. olaylarda tahribata uğrayan yerler, devletin sağladığı imkanlarla onarıldı.

van'da 22 milyon 469 bin, diyarbakır'da 234 bin 997, muş'ta 3 milyon 550 bin, mardin'de 5 milyon 180 bin, batman'da 4 milyon ve tunceli'de 618 bin lira olmak üzere olayların yaşandığı illerdeki zarar gören esnafa yaklaşık 50 milyon lira tutarında ödenek aktarıldı.

kaynakça: www.veryansintv.com
anabacı vokke anabacı vokke
bir nevi kürdiş ya da kürd işi gezi'ydi. tabi ki gezi'den daha kanlısı...

gezi'de en az birkaç aya yayılan eylemlilik silsilesinde toplam 9 kişi hayatını kaybetmişti. burada 2 gün içerisinde 50 kişi öldü. olayların mağduru hüda-par çevresi gibi gösterilse de hayatını kaybedenlerin sadece 5'i hüda par çevresindendi. eni konu ölenlerin yüzde 90'ının hdp taraftarı olduğu olaylardan sanık sandalyesinde hdp oturtuluyor. mahmut dakak vahşice öldürülmüş olabilir ama gerçek bu... ilginç olan şey şu, yakılan hdp-dbp ilçe örgütleri ve temsilciliklerinden de mi selhattin demirtaş'ı yargılayacaksınız acaba? hani böylesi bir davada bütün taraflar sanık sandalyesinde olsaydı adalete kısmen inanabilirdik.

kürtlerin gezi'si dedik. buna bazı akp'li kürtler de dahildi. akp'nin kendi seçmeninde de bir karşılık bulmuştu hdp'nin çağrısı. hendek savaşları için "ilk 3 gün ben de destekledim" muhabbeti yapabilirler ama 6-7 ekim için hala kötü bir şey söyleyen akp'li kürt görmedim. evet, nasıl gezi'yi tetikleyen ağaç ise 6-7 ekim'i tetikleyen de kobane direnişiydi. akp'nin kendi seçmeni de dahil olmak üzere kürtler, kendi seçtikleri hükümetin ışid gibi terör örgütlerine karşı kendilerini yalnız bıraktığını düşünüyorlardı. bunu protesto için çıkmışlardı sokağa. siz bu taleplerini meşru görmeyebilirsiniz, "ne yani ışid'le çalışmasnlar da pyd ile mi çalışsınlar" diyebilirsiniz. ama soydaşlarını ışid köle pazarlarında satrken kürtlerin bu tepkisi de anlaşılırdır. peki akp ne yaptı? tıpkı gezi'deki gibi kendi seçmeninin bile uyarılarına kulak vermedi. bu insanların arasında hala akp'ye oy verenler var, buyursun akp onlara da terörist desin!

kürtlerin gezi'si dedik... kabul edelim ki kürtlerin gezi'si türklerden, türklerin gezi'si de kürtlerden pek teveccüh görmedi. ankara'da kobane için sokağa çıkanların sayısı 100'ü bile geçmemiştir muhtemelen. bu açıdan gezi parkı protestoları için sendikaların çağrısıyla diyarbakır'da ertesi gün toplanan 35 bin kişilik kitlenin devasa bile olduğu söylenebilir. hani gezi'ye kürtler destek verdi mi tartışmasını bir de buyrun buradan yakın!

sonuç olarak gelinen noktada kim kimin gezi'si daha çok destekledi diye tartışmak sonucu değiştirmiyor. akp batı'nın gezisini de doğu'nun gezisini de aldı, sanık sandalyesine oturttu. komik suçlamalarla mahkum etti. osman kavala da selahattin demirtaş da beraat ettikleri davalardan yatıyorlar şu an. bunu yaparken de doğu'ya vurulurken batı'nın, batı'ya vurulurken doğu'nun sessizliğinden güç aldı. sonra da sonuç bu, soğan 10 lira....
sychtianarch sychtianarch
şimdi geciken adalet adalaet değildir diye bir özdeyiş var. buradan bir çok anlam çıkarılabilir. benim burada değinmek istediğim şey, adaletin iktidarın fahişesi olduğu yönünde. nasıl olur da gündem değiştirir ve muhalefeti sindiririm, muhalefetin eylemlerine cevap verirse nasıl toplumun hassas sinir uçlarına dokundurturum diye gerçekleştirilmiş yeni bir bok parti icraatı. belki de acil durumlar için saklanıyordu.

ne diyordu demirtaş, "seni başkan yaptırmayacağız". bakın bu sözler türkiye tarihinin mihenk taşlarını döşeyen laflardan biridir. bu lafla mehepe ve akepe denen iki gerici partin kucak kucağa gelmesine neden oldu. esasen haziran seçim sonuçlarına baktığımızda türkiye'nin siyasi olarak üç cepheye ayrılmış bir yapı içinde iç savaş için gerekli koşullara sürüklendiğini gördük. bunların hepsi akepe denen organize suç örgütünün bölücü siyasetinin sonucudur. akepenin %30'luk kemikleşmiş seçmen kitlesi de son derece terörize olmuş sağcı kesimden oluşuyor. %7.5'uğu geçmeyen mehepe illetinin takipçileri ile birlikte oluşturdukları korku iklimini sürüdürülebilir kılmak için ellerinden geleni yapacaklar.

şimdi bahçeli sanıyor ki "rte'yi kafa kola aldım" alakası yok. bunu da kendi bir çok asalak taraftarı hariç herkes zaman geçtikçe anlamaya başlayacak. tutuklama gerekçelerinden birisi de atatürk'ü koruma kanununa muhalefet. hangi dağda kurt oldu be hıyarağaları sizi.

kaçak elektrik çekmeye göz yummak.
doğu esnafına eli bol kredi vermek.
sayın imralı ile görüşmek.
habur teatorosu.
dolmabahçe mutabakatı.
yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve eyalet sistemine geçiş.
istanbul ve diyarbakır'ın başkent olmaları.
oslo moslo
süreçler projeler, taraklar kürekler.
vaypici maypici
megri megri...

daha fazla saymaya gerek yok.


ulan mallar ne aralık vatanperver oldunuz? 2014'te aklınız neredeydi?