komser şekspir

1 /
all of nothing all of nothing
sinan çetin gibi bir yönetmenin diğer çektiği filmlere kıyasla daha bir iyi olan film ki biz bu adamın okul gibi filmler de çektiğini gördük.ama komser şekspir yinede okuldan kat kat daha iyidir.okan bayülgen, kadir inanır ve özkan uğur iyi bir oyunculuk sergilemişler.bu yönetmen ve bu senaryo ile de bir yere kadar tabi.ayrıca benim asıl anlamadığım bu sinan çetinin nasıl olurda çiçek abbas gibi bir filmi çekmiş olmasıdır.sanırım bunda sinan çetinin değişen kimliğide önemli bir rol oynamaktadır.
(bkz: tabi çelikte değişti)
gelirsemkal gelirsemkal
kadir inanır'ın beni yıllarca güldürdükten sonra ağlattığı film. pikniğe bile gitse araban inerken etrafa şöyle sert sert "böcekkk gibi ezerim hepiniziii" bakışı atan kadir abi gitmiş yerine çaresiz bir baba gelmişti bu filmde. kadın kılığına girmiş de kadirizm bitmişmiş. hadi canım, ilk defa bu kadar sade bu kadar vurucu gördüm babayı.
eriyenadam eriyenadam
sinan çetin işkencesinin doruğunu bulduğu filmimsi ürün. yönetmenden çok tüccar olan kendisi, kaliteyi yerlere düşürerek ne yapsam satarı çok iyi buluyor. şu adamla oturup beraber bu filmi izleyip, arada durdurarak 'ne bu şimdi?', 'hiç utanmıyor musun?' gibi soruları sormayı çok isterdim. herşeye rağmen filmin sonunu getirebiliyorsanız, sonda zilyon tane polis silahlar çekili sahada maç öncesi poz veren takım gibi dizilmişken(o ne? ne operasyonu bu böyle? o nasıl tedbirsiz bi diziliştir. tek mermiyle onunuz düşer) sinan çetinin çıkıp birşeyler zırvalamasını kaldırmak imkansız. bir an önce devlet olaya el atmalıdır. sinan çetine bir daha böyle işler yapmaması karşılığında maaş bağlayarak cihangirdeki küçük ülkesinde inzivaya çekilmesi sağlanmalıdır.
ceyus ceyus
2000 yılı yapımı sinan çetin filmidir.

filmde sert bir komser olan kadir inanır , kızının kanser olduğunu öğrenince onu hayata bağlamak için,kızının çok sevdiği tiyatro oyununu sahneleyebilmek ve yarışmaya katılabilmek için amiri olduğu karakolu tiyatro stüdyosuna çevirerek gözaltındaki tutuklulara "pamuk prenses ve yedi cüceler"i oynatıyor.
filmde komiklikler ve hüzünler de bu süreçten sonra başlıyor.

filmde okan bayülgen,özkan uğur ve müjde ar 'ın canlandırdığı karakterler filme renk ve eğlence katmıştır.
moraje moraje
kadir inanır'ın ilk defa bu kadar duygusal bir karekteri canlandırabildiği, her ne kadar vasat olsada insanı hüzünlendiren bir sinan çetin yapımı.
aydeliselman aydeliselman
geçenlerde tekrar izlediğim film. ben o filmi nedense çok seviyorum. kadir inanırı o filmde pek beğenmesem de okan bayülgen ve müjde ar filmi izlenesi hale getiriyor. hatta izlettiriyor. doya doya da izliyorum.
yenidenbaşlat yenidenbaşlat
"mesela bir kadın seni terk etti, sen onu iki kere terk edeceksin. ama diyelim bi kadın sevdi seni, sen onu iki kere seveceksin". repliğini bilinçaltıma çaktırmadan montelemiş, özellikle repliğin ilk kısmını vazgeçilmez bir "thropy" haline getirmiş, zamanına göre iyi film.
wdebuldumfdeekledimhyegiremedimidearıyorum wdebuldumfdeekledimhyegiremedimidearıyorum
pelin batu'nun canlandırdığı (finalde öldürdüğü) "su" karakterinin en sevdiği yerde, tiyatro sahnesinde, üstelik tam da oyunun akışına uygun şekilde ruhunu teslim etmesi, ölünebilecek en mutlu şekilde ölmesi ile beni en derinden etkileyen sahneler içinde ilk sırayı alan sahnenin yer aldığı filmdir.

mutlu ölüm mü olurmuş, demeyin. ölenlerden kaç kişi en mutlu anında ölebilmiş? en mutlu anında ölerek o mutlu anı "ölümsüz"leştirebilmiş, sonsuzluğuna yolculuk ederken... oradaki su olmayı o küçücük halimle bile isteyebilmişken, bunu sıradan bir acıklılığa dönüştürme fikri bencilce değil midir?
1 /