komünizmdeki büyük yanlışlar

1 /
knightofinstagram knightofinstagram
sistem olarak en doğru bulduğum yönetim biçimidir ancak kast ettigim yanlışlar sistemin kendisine değil komünist ülkeleredir.baslik uzun olmasin diye bu sekilde yazdim.

bildiğim kadarıyla komünizm hiçbir ülkeye seçimle gelmedi,hep darbe isyan vb sekilde geldi yanlissam duzeltin.küba,sscb,k.kore,çin'de silahli devrim seklinde iktidara geldi.demokrasinin insan haklarinin,aydinlanmanin ulasabilecegi en üst seviye olmasina karşın seçimle basa gelmemiştir.ayrica devrim yaptigi ulkeyi tek partili sisteme çevirmiştir.bu nasıl demokrasinin varacağı en üst sistem?

belki insanlar komünizme hazir olmadığı için devrim-tek parti sistemi yapılıyor ama insanlari hür düşünceyle eğitirsin madem o kadar dogru bir sistem o zaman insanların çoğu zaten komünizmi seçer.herkes aynı görüşte olacak diye birşey de yok ayrıca.

dünyaya kapalı olmakta akıl alır şey değildir yani bu çağda yok internet komple yasak yok devlet tv'sinden baska kanal yasak vb. olacak iş değildir.
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
insan doğasına aykırı olması yüzünden komünizmin varlığı bile büyük bir yanlıştır.

mülkiyet hırsızlıktır diyen bir düşünceyi, anlayışı, hangi aklı selim insan savunabilir? işçi emekçi değil en başta insan demeyen bir düşünceyi, toplumuna hesap vermeyen, muhalefet kabul etmeyen, şeffaf olmayan bir devlet anlayışını, toplumu işçi diye, çiftçi diye, burjuva diye sınıflara ayırıp aralarına fiziki veya farazi sınırlar koymayı kim haklı bulabilir?

koskoca gorbaçov bile başka ülkelerde komünizm hayali kuran gençleri "ya sosyalizm komünizm mi kaldı artık gençler, saçmalamayın" diye fırçalamışken, bilmem kaç yıl öncede kalan statik ve faydasız düşüncelerle zaman kaybetmemeli.

gerçek komünizm fransız devrimi sonrası paris'te ürünlerin kaynakların hakça bölüşüldüğü takas pazarlarında kaldı. o pazarlarda işçi emekçi bilmemne ayrımı yoktu, herkes eşitti ve ihtiyacı olanını alma bilinci mevcuttu. herkes eşitti ama 20. yüzyılın sosyalist ve komünist devletlerinde bazıları daha da eşitti, bunu 20. yüzyıl boyunca bütün dünya doya doya gördü.
knightofinstagram knightofinstagram
sömürülecek insan bitmez bu dünyada heleki eğitim sistematik bir şekilde tüm dünyada yok edilirken.bahsettigin kaynak petrol altin gibi biseyse kaynak bittikten sonra dunyada bitmis demektir o saatten sonra kapitalizm çökse ne olur çökmese ne olur. aydinlanmanin en büyük düşmanı da kabullenilmis köleliktir bu da günümüzde fazlasiyla mevcuttur
rose whisper rose whisper
komünizmde yanlış yok ama kubban olduğumun karl marx'ı fikirlerini satmayı iyi bilmemiş.

bi de gerçekten komünizm canavar ruhlu insanın doğasına pek uygun değil. ama bu komünizmin değil insanın suçu.

ama insan canavar diye biz elimizden geldiğince adil bi düzen inşa etme hayali kurmayacak mıyız? tabii ki kurucaz.

tabii insanlar şu anki eylemleriyle komünizm gibi bi sistemi hak etmiyorlar. hak ettiklerini yaşatıyorlar kendilerine.
kurbanım aman kurbanım aman
komünizmi pol pot'tan, mao'dan okumaya gerek yok. çünkü pratik bakımdan sovyetler birliği dahi tam manasıyla sosyalizme erişememiştir. tabi bunu, liboşlar ''islam ile farkınız yok, ikinizde pratiğinizi bu şekilde adlandırıyorsunuz'' derse bile, liberaller pek umursanacak insanlar değildir...

bu konuya (islam vs. komünizm) bakacak olursak, belki başka bir başlıkta bakabiliriz, sevgiler...

komünizm okunacaksa, marx, engels ve lenin üzerinden okunmalıdır. çünkü görülen pratik deneyimler, tam manasıyla fikir önderleri tarafından bahsedilen sosyalizmi yaşayamamış, revizyonizme kurban gitmiştir.

pol pot'un yanlışları vardır, bu kamboçya'da büyük bir kıtlığa sebep olmuştur.
mao'nun kültür devriminin sonuçları ağır bir kayba neden olmuştur. bu vesileyle, ileride çin, özel mülkiyete izin bile verecektir. bilindiği üzere, özel mülkiyet, sosyalizm için kabul edilemez bir şey.
enver hoca, kruşçev ve şerrrefsiz gorbaçov'u saymıyorum bile. stalin bir kenarda duruyor.

not: tabii, komünizmi pol pot veya mao'dan da okuyup, doğru tahlil edenlerde var. onlara bir lafım yok. sadece, bu bazı hatalara neden olabilir. bir fikri, kişiler üzerine yıkmak gibi mesela...
abcd02561 abcd02561
girilerin çoğu ''aslında sistem doğru ama işte ülkeler/insanlar yanlış uyguladı.'' minvalinde. komünist ülkelerin bir bir çökmesini buna bağlıyorlar yani de bu nasıl savunma mk. o zaman ben de derim ki kapitalizm aslında süfer harika bi sistem ama işte ah biz insanlar yanlış uyguladık hep o yüzden böle oldu. (üstelik kapitalizm çökmüş de değil tıkır tıkır işliyor ve işleyecek gibi de görünüyor. önümüzdeki yüzyıl içinde amerikanın batacağına inanan var mı mesela aranızda?) bi de kusursuz olan islamdır müslümanlar değil.
ontolojikvaka ontolojikvaka
kapitalizmin içerisinde deforme olmuş zihinlerimizle deneyimlemediğimiz bir yaşam modelinin yanlışlarını nasıl tespit edebiliriz ki¿

bu biraz da karpuza tıklayıp "bu karpuzun tadı kötü" demek gibi bişey; tek sorun ise gerçek alıcısı olmamamız. bu hüzünlü durumumuz karşısında malı satan tezgahtar ne yapsın !?
otekitaraftanyaziyorum otekitaraftanyaziyorum
komünizmi kötüleyenleri bir inceleyelim:
hepsi bir ev, araba için yıllarını çalışmakla, kredi ödemekle geçirirler. en temel haklardan olan eğitim ve sağlığın özelleşmesiyle zenginler gibi kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti alamazlar.
zenginin oğlu/kızı, paralı bir üniversitenin en güzel bölümünde okurken, kendi oğlu/kızı bir devlet yurdunun hapishaneden hallice bir odasında dört yıl ömür çürütür.
zengin hastalansa verir parayı her türlü hastalığına çözüm bulunur, bizimki hastalansa malumunuz.
parası olan adamın oğlunun/kızının işi daha üniversiteye girmeden hazırdır, bizimki oğlunu/kızını üç kuruş maaşa bir işe sokmak için 10 kişi sokar araya.
ama lafa gelince komünizm "tü kaka". zenginler, alt/orta gelirliler kadar çok kötülemiyor, orası da ayrı ironi.
1
dumrul dumrul
daha önce değinilmiş ama tekrarlayalım; "sistem güzel ama insanlar bik bik" diyen arkadaşları biraz kazırsak altından hakiki bir mümin çıkar.

güzel sistem, çalışan sistemdir. güzel bir sistem, içindeki bireylerin kim olduğundan bağımsız olarak çalışır. benim gücüm iyi çalışan bir sistemi durdurmaya yetmez. güzel sistemler, "güzel" nesiller yetiştirir. çünkü birey de toplum da inşa edilebilen şeylerdir.

bir sistem yürümüyorsa orada sistem yoktur. bir sistemin içinde yaşayan insanlar burunlarına kadar boka batıyorsa o sistem (bok üretmiyor olsa dahi) boku temizleme yeteneğine sahip değildir. dolayısıyla güzel bir sistem değildir.

bu geyikleri yapanlar yüzünden idealimizdeki sistemin hatalarını ayıklayacak düzgün bir tartışma bile yapamıyoruz. az kendinize gelin lan...

ps: (ilk giriye dair...) demokrasi ayrı bir sistemdir ve dünyanın hiçbir yerinde demokrasi de seçimle gelmemiştir. seçimler demokrasinin yüzlerce unsurundan sadece biridir.
cahan cahan
en belirgin eksiği/yanlışı/bagı, var olan sistemin diktatörlüğe evrilmesini engellemek adına, orjinal yetkili bir kuruma sahip olamayışıdır.
kaptonur kaptonur
komünizm'in başlı başına yanlış olması. bir kere insan doğasına, doğaya ters bir yapı. siz hayatı şirinler kıvamında yaşayabilirsiniz ama gerçek hayatta şirin baba şirinler köyünün etrafındaki değerli ne varsa hepsini gargamele sattı bile. insanı zorla bir işe sokup sen de bu sistemin bir çarkı olacaksın olmazsan sikeriz, beğenmezsen siktirip gidemezsin çünkü seni bulur yine sikeriz diye sistem mi olur lan!? her şey parti adına başka bir sikimin adına iş yapamazsın çünkü kgb gelir seni siker. en küçük bir oluşumun bile başına partiden bir adam koyup her şeyi gözetlettirmek neyin kafasıdır? komünizmi kitaplarda anlatıldığı gibi tozpembe rüyalar eşliğinde kendi siktiğimin ütopyasında yaşayabilirsiniz ama gerçekler öyle değil. komünizm'den geriye kalan ülkelere bakın şu an bile ruşvetsiz bir bok yaptıramazsınız. şu an bile yıkık dökükler çünkü sistem onlara herkesin eşit olduğunu söylemişti (tabi yersen). parti adamı değilsen iş adamı olamazsın. parti adamı değilsen güzel bir yerde olamazsın. 2-3 kuşağın bu kafayla heba olduğunu düşünün. gelecek nesil nasıl bir anda dünya ile yarışabilecek donanıma sahip olsun? uzun lafın kısası hala komünizmi destekleyen angutlar varsa sscb'de yaşamış 1-2 kişiyle sohbet etsin o zman anlarlar beni. tabi bu adamlar partinin adamı olmasın onlar kral gibi yaşıyorduk derler. halka inin sorun zaten bu sistem halk için gelmedi mi swh
1 /