kral tv nin kapanıyor olması

toprakta adı kalan adam toprakta adı kalan adam
bir zamanları efsanesi olan ve kişisel tarihimde de iz bırakmış bir kanalın yayın hayatına son vermesidir.

dönemi yaşamayanlar ve kanalı bugün yaptığı yayıncılıkla tanıyanlar için pencere açalım;

internetin olmadığı, müziğin ancak kasetler ve yeni yeni yayılan özel radyolar aracılığıyla dinlendiği bir ülke düşünün, birden bire pıtrak gibi şarkıcı, türkücüler türediğini, her gün yeni bir şarkının piyasaya çıktığını hayal edin. işte böyle bir ortamda ülke insanını kliple ve televizyondan müzik yayınıyla tanıştırdı bu karar.

sesini duyduğumuz ancak cismini merak ettiğimiz onlarca insanı burada gördük, film izler gibi klip seyrettik. kliplerdeki oyunculara, mankenlere aşık olduk, o klibin çıkmasını bekledik ekran karşısında. vj'ler tarafından hazırlanan yayınları takip ettik, okunan mektupları dinledik.

o dönemde yurtlarda, asker ocaklarında başka kanal açılmazdı, açılamazdı, her türe hitap eden müzikler çalardı çünkü. sibel alaş adam şarkısını bitirirdi, arkasından ibrahim tatlıses nankör kedi klibi başlardı.

sıradaki klip bana gelsin, klipteki sarışın benim olsun, nez'de amma sallıyor arkadaş gibi diyaloglarla geçti o dönemin gençlerinin zamanı.

sonrasında alternatifleri çoğaldı, türlere göre ayrıldı, vj olayı bitti ve zamanın ruhu değişti... yıllardır zapping yapmak dışında izlemedim bile. çünkü artık müzik internet vasıtasıyla mobil olarak herkesin cebinde.

ahmet kaya'nın yeni kaseti çıktığında ilçeye gelen 5 adetten birine sahip olmak için aynı zamanda züccaciyeci olan dükkanın önünde açılmasını beklemişliğim var benim, o dönemi yaşadım.

ardından kral tv dönemi geldi, sevgilimle kral tv karşısına geçip sıradaki klip kimin olsun atışmaları... öğrenci yurdunda çay kupasında gizlice votka içerken çelik'ten hercai çalsın diye beklemişliğim de var. sonrasında, askerde nöbetçi subayken, er gazinosunda klipteki kız kimin diye kavga eden askerleri ayırmışlığım... şimdi akıllı uygulama çıkmış bana "en çok dinlediklerinden liste yaptım" falan diyor, ona da yetiştik yani...

kişisel tarihimde böyle minik ama derin izleri olan bir kanalın 01 şubat günü kapanacak olması biraz içimi burktu. geçmişin ve ilk gençliğimin hatırına 30 ocak gecesi izleyeceğim son videoyu; barboros hayrettin'den "ben sizin babanızım" klibi bile olsa...
bu adam gitti gider bu adam gitti gider
uzun zamandır ne kadar tırt bir kanal da olsa ucu çocukluğumuza dokunan şeylerin sonlanması bir parça üzüyor açıkçası. her biri birbirinden güzel şarkıların yarıştığı 90'lı yıllarda sevilen şarkının top 10 listesinde 1. olmasına manasızca sevinirdik. film gibi kliplerle bu kanal sayesinde tanıştık. ece erken gereksizini bile bize izletmeyi başardı. bu arada çiğ köfte dükkanlarındaki televizyonlarda artık hangi kanal açık kalacak acaba? artık onlar düşünsün.
aphross aphross
kral tv deyince şimdi burun kıvırsak da, 90 larda belki de tek eğlencemizdi tv de. şebnem ferah ın bu aşk fazla sana adlı şarkısının klibi çıkınca, 3 yaşındaki kardeşimin "ablam çıktı ablam çıktı!" diye sevinmesini unutamam hiç. bir de nilüfer den mavilim i duyunca kendini paralarcasına oynamasını.

gözleri de boncuk gibi mavi maviydi. ne güzel günlermiş, keşke büyümeseydik...